Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, cuisine, Chomuťák, mc.cvok, spida, talaš.m

Odpovědět
progranit
Příspěvky: 359
Registrován: ned led 26, 2014 4:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

No plynová lednice nefunguje když není rovně, kompresorové je to jedno.
Proč to nevím,asi bezpečnost, něco tam hoří a musí to hořet ve správné poloze.
Rozměry topení nevím, nehledal jsem je. Koupím ho a namontuji kam se vejde. Prostor kde má být je hooodně velký, bude tam i klima saphir a všechny rozvody k oboum zařízením...
Váhu záchodu neznám a ani jsem ji neřešil.....
pát led 16, 2015 7:36 pm

Kojal
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 23, 2013 6:56 pm
Bydliště: Blansko

Příspěvek

Děkuji za odpvěd.
A ještě se zeptam- jaky material použijete na rozvod telé vody?
-zda se mi že použivate tocnologii spíše jak na rodinny dum než na obytné auto,to vybaveni do obytnych aut jsou tak nekvalitní a předraženy?

A co solarní panel? jaky chcete použít?
pát led 16, 2015 7:47 pm

progranit
Příspěvky: 359
Registrován: ned led 26, 2014 4:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Ano já používám kvalitní materiály v podstatě na dům. Tady konkrétně vavin.
Protože rozvody vody to je věc která se nehýbe a nemá jak poškodit a není v tom rozdíl. Váha mě netrápí a cena karavanových věcí je předražená a není to kolikrát ani kvalitní....
pát led 16, 2015 7:53 pm

Kojal
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 23, 2013 6:56 pm
Bydliště: Blansko

Příspěvek

A jak je chraněny odpad od vaničky (sprcha) proti zamrzaní? Když třeba v Maroku je v noci pod nulou? Teda předpokladam že je venku pod podlahou.
pát led 16, 2015 8:05 pm

progranit
Příspěvky: 359
Registrován: ned led 26, 2014 4:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Mám dvojitou podlahu a vše je tedy vevnitř v bedně a v prostoru který je vytápěn..
Včetně nádrží na vodu, na plyn, odpadních, všech rozvodů atd.
Nestavím to na pár stupňů pod nulou ale na Sibiř a minus 30:-)
pát led 16, 2015 8:49 pm

Jirka Novák
Příspěvky: 5405
Registrován: pon dub 16, 2007 3:37 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Pozor u té lednice, já mám absorbční a proto je odolná vybracím, náklonům i přetížení. Je to dáno principem a jediná nevýhoda je vyšší proudové zatížení při provozu na elektriku. Původní vydržela 20 let v provozu.
Na plyn funguje i v náklonu díky absorbční funkci a plamínek je jako u karmy na volnoběh před zapálením hořáku.

Kompresorová bytové je zcela nevhodná díky pružně uloženýmu kompresoru a ten se dokáže urvat jen na trase D1 Praha -Brno. To maj karavanisti ověřený. Ne nadarmo je u lenice s kompresorem napsáno v návodu že po převozu a manipulaci je nutno tři hodiny necht lednici v klidu a nechat ustáli olej a chladivo v systému.
Volvo FL 614.
pát led 16, 2015 9:00 pm

progranit
Příspěvky: 359
Registrován: ned led 26, 2014 4:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

To máš pravdu o tom klidu.
Vím že my to právě říkal kluk co ji normálně má v karavanu autě, jezdí a je spokojen.
No uvidíme.
Sháním ale velkou.
Asi by věděl Ivano protože ten velkou má....
pát led 16, 2015 9:40 pm

Kojal
Příspěvky: 173
Registrován: stř led 23, 2013 6:56 pm
Bydliště: Blansko

Příspěvek

No ale Ivano ma kompresorovou ledničku 190L. Zvlašni že mu to v terénu vydrži když se to ma snahu urvat na obyčejné silnici-tak ted fakt nevim :think:
sob led 17, 2015 1:34 pm

Jirka Novák
Příspěvky: 5405
Registrován: pon dub 16, 2007 3:37 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Mám ty info z karavanových for, protože absorbční lednice jsou 4x dražší než kompresorový tak bylo dost experimentů. Je to dáno zcela jiným chladivem které v absorbčních nemůže trpět vibracema a dále je výhoda ve třech zdrojích napájení.
Možná je rozdíl v terénu, kde LKW jede pomalu a citlivě bez velkých rázů- nejede Dakar. Kdežto děravá a hrbolatá dálnice způsobí díky rychlosti a pravidelným kmitům vážnější škody. Dokáže zlikvidovat i rámy vozidel.
Volvo FL 614.
sob led 17, 2015 2:00 pm

progranit
Příspěvky: 359
Registrován: ned led 26, 2014 4:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Jirka Novák:
ono je to tak že i na nezávislé klimatizaci určené na nákladní auta je napsáno že není určeno pro jízdu mimo komunikace....
Ivano má kompresorovou pokud se nepletu ale karavanovou..
Však on sem brzo napíše jakou a typ....:-)
sob led 17, 2015 7:51 pm

ivano
Příspěvky: 48
Registrován: čtv říj 29, 2009 8:46 am
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

K tej chladničke-
mám 190 l Waeco http://marine.dometicgroup.com/de/produ ... e_5933.php
Je to chladnička pre lode, alebo karavany, je odolná voči náklonom, nárazom a pod., má relatívne nízku spotrebu elektriny, hlavne oproti absorbčným. A čo je dôležité, nemusí mať na chladenie otvor von /prach, piesok/. Myslím, že na tieto účely nie je vymyslené nič lepšie. Má to drvivá väčšina expedičákov. Určite by som neexperimentoval s nejakou kuchynskou.
K tomu odtrhnutiu chlaničky, nebolo to na asfalte, ale na Khaburabat pase na začiatku PamirHighway, dosť som tam vletel zadným kolesom do jamy, ale chladničke sa nič nestalo, len sa vytrhla z uchytenia.
k tomu WC, zdanlivo je výhoda toho tvojho systému s nádržou, tiež som nad tým uvažoval, ale v praxi je problém s vyprázdňovaním. Jasné, niekde v tajge v Rusku je to jedno, ale ak chceš jazdiť aj v civilizácii, je to problém nájsť vhodné miesto. Chemické wc je praktickejšie, tú kazetu vyleješ aj na bežnom odpočívadle. A pokiaľ viem, aj do takéhoto wc sa dáva chémia, inak to po pár dňoch dosť zaváňa :-). Radšej viac kaziet /ja mám tri/ a je to praktickejšie.
pát led 23, 2015 6:33 pm

progranit
Příspěvky: 359
Registrován: ned led 26, 2014 4:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Tak dnes jsme dnes měřili odklony kol pro nástavbu aby jsme věděli kolik budou dovnitř zasahovat. Toto je maximum výkyvu náprav, jsou na dorazech....
Ta fotka je ale hrozná:-)

Obrázek

A k chemickému WC: nenašel jsem dost velké tak abych neměl pocit ze kdyz si jdu sednout nevymáchám si v něm zadek a ostatní příslušenství :-)
stř led 28, 2015 6:25 pm

Uživatelský avatar
Hanys
RC-TRUCKER
Příspěvky: 467
Registrován: čtv bře 23, 2006 11:32 pm
Bydliště: Kósek na sever vod Brna
Kontaktovat uživatele:

Výkyv

Příspěvek

progranit:
nevím, jak to přesně funguje v měřítku 1:1, ale na RC modelu tatry jde polonáprava výše v případě že druhá je dole.
To znamená, že pokud ji postavíš takto na dorazy, nejsou polonápravy v maximální výchylce nahoru. Ale jen se opřely o sebe vnitřní dorazy?
Lépe to objasní obrázek, kresba dole:
Obrázek
stř led 28, 2015 11:03 pm

progranit
Příspěvky: 359
Registrován: ned led 26, 2014 4:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Je to opřené o horní doraz tak to dál prostě nemůže i kdyby se druhá utrhla:-)

Samozřejmě že tam stejně bude rezerva min 5cm....
čtv led 29, 2015 8:53 am

Uživatelský avatar
jarousz
Příspěvky: 1456
Registrován: sob pro 11, 2010 9:55 am
Bydliště: Praha-Braník

Příspěvek

Ahoj Progranite,

jeste jsem sem nepsal, tak se nezname.
Tvuj projekt s respektem sleduju. Vim, co znamena davat do kupy starou Tatrovku.
Navic sam jsem si postavil campervan pro dobrodruzstvi po Evrope....takze chapu tvou motivaci.

Otazka ke zdvihum tatrovackyho sasi. O kolik ti klesne ram, kdyz mas nafoukano tak, ze jsou polonapravy vodorovne a a kdyz ti to sedi na dorazech ????

Diky
čtv led 29, 2015 10:52 am

Odpovědět

Zpět na „TATRA“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů