Moderátoři: martin_100, Olda, Hynek, cuisine, spida

Odpovědět
filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

No nejezdí se. Já bych tipoval, že to bude víc faktorů.
Za testování se platilo co pamatuju vždy. Po té oné akci navíc nějak zpřísnili pravidla, takže už to je složitější tam něco udělat. A pak se tam testovalo taky nějak jakoby z tradice a hlavně do Afriky na písek. Jenže ono se ukázalo, že je potřeba taky testovat jiné věci jako třeba tlumiče a podvozek, na což je tvrdej tankodrom lepší. Viz. vývoj tlumičů FRT na Tatry.
Tak to podle mě vlastně přestalo dávat smysl. :think:

EDIT: Musím sám sebe trochu opravit. Se senicí se to má tak, že někdy na přelomu roku 2010/2011 ministerstvo obrany SR oznámilo, že už nebude vydávat povolení ke vstupu do VP Senice. Tím testování skončila. Informace proběhla v médiích a dokonce jsem to tu i já psal. :lol: :roll: Taky už mi trochu začíná vynechávat paměť. Jestli to mělo souvislost s chováním týmů nebo ne, to netuším.
Naposledy upravil(a) filip 90 dne čtv lis 04, 2021 3:32 pm, celkem upraveno 1 x.
Filip Nikl
stř lis 03, 2021 11:27 pm

laik
Příspěvky: 2575
Registrován: čtv říj 04, 2012 2:30 pm
Bydliště: Zeměkoule

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Jaké akci?
čtv lis 04, 2021 1:01 pm

Dody
Příspěvky: 317
Registrován: čtv led 24, 2008 8:41 pm

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Ako píše Filip, testovanie na Záhorí je zakázané. Aj keď Lopraisovci sa tam kvôli kontaktom a dobrým vzťahom ešte raz vrátili s Pragou kvôli nastaveniu automatu. Občas tam jazdí Svitko, aj s Brabcom bol raz a Jantar Team sa tam motal s motorkami a buginami. Posledné testovanie, okrem Lopraisov, bolo v novembri 2016. Od vtedy je koniec.
čtv lis 04, 2021 4:44 pm

filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Možná mi to jen uniklo, ale DeRooy má nové webovky. https://www.dakar-derooy.com/ Jsou tam spousty zajímavých fotek z historie, nebo i aktuální z dílny. :clap:
Neuvěřitelná je ta proměna. Podlesní evoloce Torpeda, co vypadá, jak kosmická loď a vedle toho Jean DeRooy v mikině, bez pásů a s nezbytnou cigaretou. :lol:
Filip Nikl
pát lis 05, 2021 2:41 pm

filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Fazekas testuje Scanii v Tunisu na Tunisia Desert Challenge. Už také vyměnil motor. :( V8 nahradil šestiválec, podle zvuku asi Scania.
Filip Nikl
ned lis 07, 2021 2:56 pm

PtrialM
Příspěvky: 1583
Registrován: ned led 10, 2016 5:03 pm
Bydliště: Brno

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Asi to bude jen statické je to na náměstí a ne na kotlině jako dřív:
Obrázek
čtv lis 11, 2021 7:04 pm

Dalby
Příspěvky: 668
Registrován: čtv led 21, 2016 7:57 pm
Bydliště: Praha

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Obrázek
čtv lis 11, 2021 8:36 pm

Uživatelský avatar
Adjunkt
Příspěvky: 1491
Registrován: úte led 11, 2011 7:56 am
Bydliště: Děčín

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Takže de Rooy skutečně nějaký motor vlastnil? Že se tu stále mluví o těch motorech jako o vlastnictví firmy Iveco... :think:
pát lis 12, 2021 3:00 pm

msifa
Příspěvky: 2106
Registrován: pát bře 03, 2006 8:32 am
Bydliště: Jižní čechy

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Asi nějaké motory musí/musel vlastnit, protože dost těch starších aut prodal soukromým zájemcům (třeba i Bonveru do ČR) a těžko si představit, že někomu prodáš auto ve kterém je pronajatý motor.....
pát lis 12, 2021 5:03 pm

filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Debata jak víno... :doh: :doh: Se jim divím. Jedné, jak druhé straně. Hlavně tedy té oficiální reakci.
Pojďme si to trochu shrnout. V roce 2015 se dohodli na koupi motoru. OK.
Ovšem prodali jim motor z roku 2011, takže v té době už 4 až 5 let starou techniku. Nevím čeho vítězný ten motor byl. DeRooy v roce 2011 Dakar nedojel a nejlepší Iveco byl Pep Vila na 7. místě.

V roce 2011 DeRooy rozhodně neměl tovární podporu (možná ani v tom roce 2015), takže motory, které používal byly dost pravděpodobně jeho. Taky ale je neupravovala fabrika a rozhodně nedosahovaly těch parametrů jako dnes. DeRooy sám kdesi prohlásil, že to měli vlastně jen "čipnutý" na cca 800 koní / 3500 Nm.

Dnes máme rok 2021. DeRooy má tovární podporu a Cursory, které používá mají s těmi z roku 2011 málo společného. Stačí se podívat, kam se posunul sériový základ. Že si jde těžko představit, že prodá auto bez motoru je sice možné, ale proč ne. Nevíme, jestli auta jsou skutečně prodaná a klidně mohou být prodaná bez motorů a motory mohou být v nájmu. V letectví je to běžná věc. :wink:

Tvrzení, že v roce 2021 někdo honí konkurenci s repasovaným motorem z roku 2011 je taky docela k smíchu. Když už, tak bych neříkal repas, ale přestavba.

Takže snad radši debatu u piva, tam je většinou dobrý alespoň to pivo. :roll:
Filip Nikl
pát lis 12, 2021 5:41 pm

Cursor86
Příspěvky: 403
Registrován: sob led 12, 2019 10:45 am

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Neměl jsem čas studovat diskuzi, ale stejně jako Filip se divím oficiálnímu vyjádření :D
Všechny tovární závodní motory FPT Iveco se dělají ve švýcarském Arbonu. Minimálně poslední verze postavené na základě motorů Euro 6 se nedají koupit a jsou od FPT pronajaté. Nájemníci do nich kromě výměny oleje nesmí sahat a veškeré úpravy a ladění dělá technik z Arbonu. Všechny klíčové díly jsou vyrobeny přímo pro FPT a nedají se vůbec objednat a koupit.
Takže pokud chcete postavit konkurenceschopný motor, musíte si všechny díly umět vyvinout a vyrobit sami, což platí stejně pro Buggyru, Kamaz atd.
Všechny závodní motory Iveco, které se v Česku používají byly vyvinuty na VUT v Brně. V současnosti existuje pět variant motoru ve dvou generacích.
pát lis 12, 2021 8:25 pm

filip 90
Příspěvky: 6367
Registrován: úte lis 11, 2008 10:26 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Přesně tak a dělají to tam asi nějak takto: :lol: :lol: https://www.youtube.com/watch?v=tn98LyeBnog :wink:
Filip Nikl
pát lis 12, 2021 11:30 pm

Cursor86
Příspěvky: 403
Registrován: sob led 12, 2019 10:45 am

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Jürg Spuler z videa byl ten hlavní, kdo stál za závodními motory Iveco. Ať byl dobrý jak chtěl, jak dosáhl důchodového věku, tak ho v Ivecu minulý rok "vyhodili" do důchodu :o) Hold korporát.
sob lis 13, 2021 6:33 am

xtomos
Příspěvky: 1609
Registrován: čtv led 01, 2015 4:15 pm
Bydliště: Praha

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Moc nechápu proč by tam Aleš lhal o tom, že má motor od De Rooye? Už se přece mluvilo před tím, že bude mít motor Queen od De Rooye, ale že by musela být provedena celkem velká přestavba.
Tomáš Ďurčo
sob lis 13, 2021 3:57 pm

Uživatelský avatar
Pick
Příspěvky: 1391
Registrován: ned led 05, 2014 12:22 pm

Re: Dakarská hospoda

Příspěvek

Já myslím, že AL nikdy nelhal. AL se do toho teď jen trošku zamotal :D . Nejdřív dva roky "vyvíjí" a "ladí" a pak si to sám zazdí, že "repasoval" :lol: Řekl bych, že je to prostě jen důsledek toho neustálýho tajnůstkaření, který je pro český dakarský rybníček tak typický. Je prostě těžký přesně vědět, co jsem kdy řekl a pak držet lajnu :D Osobně tohle mlžení a tajnůstkaření před veřejností moc nechápu. Prostě jsem si koupil to a to, ve VUT na tom dělali a s výsledkem jsem/nejsem spokojenej, ambice mám vzhledem k možnostem takový, za úspěch považuju to a to. Tečka. Stejně jako nevidím nic špatnýho na přiznání, že třeba plánovanej testovací program nedopadl, protože se to nepodařilo sponzorsky pokrejt. :roll:
#JáTaky
#FuckOffBuggyra
sob lis 13, 2021 4:10 pm

Odpovědět

Zpět na „RALLY DAKAR apod.“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mxmaki a 68 hostů