Moderátoři: martin_100, Olda, Hynek, cuisine, spida

Odpovědět
d@rkWolf
Příspěvky: 640
Registrován: stř pro 30, 2015 7:08 pm
Bydliště: Přerov

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Tod2 píše:
stř led 17, 2018 7:22 pm
Mluvil o silkway, kde to neprojde a pak ještě nějaké menší podniky v Africe, kde třeba ani náklaďáky nesoutěží.
No tak vony tam náklaďáky soutěžit nemusí, že jo. Baléčka sou potřeba i když to bude jen závod pro motorkáře. Mluvil o Alžíru a ještě o čemsi. Co se týče Silkway-tam vůbec nevím, co mají za jištěni-nevybavuju si, že bych tamní Balai, nebo něco v tom smyslu v záběrech zahlídl. Ale něco tam mít určitě musí, je to přeci jen v Rusku, logický by asi bylo pár Kamazů s korbou. Ale fakt si nevybavuju, že bych někdy zahlídl v záběrech.
stř led 17, 2018 11:41 pm

d@rkWolf
Příspěvky: 640
Registrován: stř pro 30, 2015 7:08 pm
Bydliště: Přerov

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

mirasat píše:
stř led 17, 2018 6:32 am
Včera odpověděl Martin Kolomý naprosto nekompromisně na otázku, proč Buggyra nejezdí AER. Naše sponzory AER nezajímá. Takže Silkway a Dakar.
To není nic novýho, Buggyra je tvrdě komerční záležitost, takže jediná možnost, jak by se mohla objevit na AER by bylo, že by začala Čínu zajímat Severní/Západní Afrika. Vzhledem k tomu, že sou s Čínou dost komerčně propojení(viz. jejich závodní na tamním okruhovým šampionátu atd.), pak by tam možná ten zájem nastal. Každopádně, mají ještě Fat Boye, myslím, že s velikostí jejich týmu by klidně zvládli 2 Phoenixy na Jakaru a k tomu poslat s menším týmem Fat Boye do Afriky. Podobně, jako to udělal loni BDP(a co sem poslouchal v ozvěnách Tomáše Vrátného, přišlo mi, že by si to rád příští rok zkusil v Africe přímo on).
stř led 17, 2018 11:51 pm

knacam
Příspěvky: 66
Registrován: pon led 15, 2018 11:26 pm
Bydliště: Brno

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

nero, d@rkwolf: Pánové, díky, nejspíš máte pravdu.
pekos dakar: Osobní zkušenosti jsou nenahraditelné. Posádky baléček bohužel prožívají situace jako všichni záchránáři - když vás nepotřebují, tak vás přinejlepším ignorují a pokud se dostanou do problémů, jste pro ně hrdinové. A jak tom mluvil Petr Foltýn na dnešní tiskovce, někteří se nerozpakují z vás udělat pitomce tak, že odpojí příslušný kabel a v klidu odjedou do bivaku , zatímco vy je na základě pokynů organizátorů vyrazíte zachraňovat. Tohle by si možná zasloužilo trošku vyválení v písku, nebo třeba kultivovaněji požadovat pár odlivek lihoviny v tom dakarském beru jako omluvu. Stejně jsem se vždycky pozastavoval nad tím , jak a kde hledá Tomáš Tomeček řidiče balai. Není to úplně běžná kvalifikace, být schopen projet ve dne v noci nevyspalý jakýmkoliv terénem a ještě za všech okolností udržet Tatru pojízdnou, protože jinak by celá rallye měla organizačně obrovské komplikace. No a vzhledem k tomu, že žádné jméno řidičů balai v žádné pouštní rallye nikdy nefigurovalo (třeba se pletu), tak zjevně získávají zkušenosti až za pochodu. Nevím, kolik vás takových v okolí Kopřivnice je, ale něco mi říká, že moc ne.
čtv led 18, 2018 12:10 am

d@rkWolf
Příspěvky: 640
Registrován: stř pro 30, 2015 7:08 pm
Bydliště: Přerov

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

knacam: no baléčko na AER jel párkrát třeba Robo Kasák, který pak jel taky 1 nebo 2x jako rychlá asistence čecho-australanovi Peteru Jeriemu na Jakaru s bývalou zelenou 100% Tatrou po André de Azevedovi.

Lol ta tiskovka: "já nepotřebuju vozit náhradní nápravu a jeřáb na výměnu nápravy, nechci" :lol: :lol: :lol:
čtv led 18, 2018 12:19 am

knacam
Příspěvky: 66
Registrován: pon led 15, 2018 11:26 pm
Bydliště: Brno

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

d@arkwolf: Inu, Afrika už Čínu extrémně zajímá, protože Číňané vlastní výhradní práva na dobývání některých nerostů, které jsou zásadní pro současný překotný rozvoj elekrtomobilů jako kobalt, grafit, mangan atd. Samozřejmě nevím, jestli se některé z těchto surovin těží v zemích, kudy je vedena trasa AER, ale kdo ví? Třeba se alespoň jedno auto Buggyry na pokyn některého čínského sponzora na AER objeví...
čtv led 18, 2018 12:22 am

d@rkWolf
Příspěvky: 640
Registrován: stř pro 30, 2015 7:08 pm
Bydliště: Přerov

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Nevím, měl sem dojem, že se zatím Čína směrovala do zemí ze strany od Indického oceánu, o rozložení nerostných surovin v Africe si toho už ze zeměpisu moc nepamatuju :lol: Myslím, že někde v oblasti kolem hranic Maroka a Mauritánie se něco těží, tuším, že to zmiňoval svýho času v blozích Vojta Morávek ml. když byl v Africe s TT v PressCaru. A tady je to fakt o tom mediálním pokrytí pro ty velký týmy. Prostě jejich sponzoři potřebují, aby byli co nejvíc vidět-proto třeba v ČR vede jednoznačně Jakar, každý den v podstatě hodina zpravodajství na veřejnoprávní TV, která je vyplněná co nejvíce záběry na naše závodníky(logicky) a tím pádem taky na jejich sponzory. AER dostane prostor v podstatě jednou po skončení soutěže. Proto ten rozdíl v zájmu. Narozdíl od toho sólisti, dobrodruzi, nadšenci, kterých je na AER mnoho takové mediální pokrytí nepotřebují.
čtv led 18, 2018 12:54 am

Prokop Siwek
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 18, 2016 1:28 am
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Děkuji za pochvalu, za sebe i za všechny kolegy z Motorsport revue!! Je pro nás radost a čest spolupracovat a kamarádit se s Tomášem a lidmi z jeho týmu. Pokusím se aspoň stručně postupně reagovat na otázky.
Tiskovka - vždy je otevřená pro veřejnost.
Ad sázka - to stoprocentně ne. Na tohle Tomáš není. On si prostě něco usmyslí, a dřív nebo později to udělá.
Ad stopáž - letos se změnila TV produkce AER. Loni posílali o něco lepší záběry, bylo jich i víc. Letos byli zase, až na dvě výjimky (bohužel včetně poslední etapy a Růžového jezera) rychlejší v uploadu hrubých materiálů na ftp. Video radosti v Dakaru jsme proto mohli nasadit až dnes. Ale práce s francouzskou produkcí čehokoliv, to je na samostatný román :) K té stopáži - klidně bychom Tomáše v etapách natáhli na víc minut, kdyby bylo s čím pracovat. To platí taky třeba pro onboard záběry. Tomáš měl kamery hned v několika etapách, ale víc záběrů nám poslali až po několikeré urgenci.
Ad formát - záměrně to děláme jinak, než naši předchůdci. Zaměřujeme se na Tomáše a závod. Cestovatelský blog by klidně mohl být hezkým doplňkem reportáží, ale AER je pro nás Tomáš, Tatra a závod. Nicméně, víc záběrů na lidi a krajinu bychom uvítali také.
Ad balai - všimli jste si, že na včerejší TK mluvil (a bavil) Petr Foltýn z oranžového balai. Moc jsem stál o to, aby tam byl. Nebo Polda Paďour. To jsou opravdu mistři. Najedou víc km než závodníci, naspí méně hodin, běžně jezdí v dunách v noci, kromě svých aut se technicky často postarají i o další účastníky, občas i zdravotně... Petr se včera rozjel tak, že rozdal i hodně rozhovorů do dalších médií :) Každopádně jsme s ním nějaké povídání také natočili, vybrakovali jsme mu všechny fotky a videa z mobilu, takže se určitě drobného dokumentu o balai dočkáte :)
čtv led 18, 2018 6:17 pm

Prokop Siwek
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 18, 2016 1:28 am
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Ještě snad malinko k té medializaci. V současné době u nás funguje tak tvrdě komerční systém, jak tvrdě komerční jsou lidé, kteří ho před léty zavedli. Dopředu se nakupuje mediální prostor a ten se prostě po celý závod vyplní, i kdyby dotyčný závodník jezdil týden třetí od konce a pak odstoupil. Jako příklad použiji Českou televizi. Ta celou svou dakarskou stopáž vyhradila Dakaru, a AER do ní nesmí. Proto jsme byli rádi, že se podařilo domluvit účast v pořadech, který jsou obecně o motoristickém sportu (SM Speciál a Aktuálně, v něm jsme měli aspoň kousek místa po tři středy za sebou). Informaci, že Tomáš pojede sám, jsme mohli oficiálně vypustit 30.12., ale dostat ji do BBV bylo skoro nemožné přes všechny ty odlety do Jižní Ameriky a tak.
Tohle všechno se asi nikdy zásadně nezmění. Jihoamerický Dakar sice vlastně taky letos slaví teprve desáté výročí, ale vlastní značku a nárok na čtyřicetiletou tradici. AER ani nemá ambice stát se komerčně úspěšnějším závodem. Pořádají ho lidé, kterým jde o sabinovského ducha, atmosféru mezi lidmi, vyznávají zcela jiný přístup ke krajině a lidem, ani nechtějí, aby to byl obří podnik. Podle mého názoru mají oba závody stát vedle sebe, každý je tu pro jinou klientelu.
Větší prostor v českých médiích by si ale Tomáš a AER určitě zasloužili. Denně jsme do médií rozesílali články s aktuálními fotografiemi, hodně postavené na výrocích Tomáše, aby se s tím novinářům snadno pracovalo. Když nám z velkých médií přišla odpověď, že tedy vydají zprávu na začátku, uprostřed a na konci závodu, bylo to ještě dobré. Budeme pracovat dál...
Celkově se ale zájem o AER v ČR letos zvedl, čísla ještě nemáme pohromadě, ale co mohu soudit pohledem z rychlíku na naše údaje, tak je ten nárůst větší, než by se možná mohlo zdát. Člověk to nesmí srovnávat s Dakarem, ale s AER 2017 a staršími ročníky.
čtv led 18, 2018 6:48 pm

mirasat
Příspěvky: 1844
Registrován: sob led 06, 2018 10:59 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Na Eurosportu jede Dakar 23.00 až cca 23.30 a AER byla 23.30 až 24.00 ale přesnou stopáž nevím. To považuju za slušnej úspěch.
Na Dakaru Jižní Amerika mě mrzí jedna věc, není přímý přenos. Všude vrtulníky, peněz to stojí a nikde nic.
Jenom na Eutelsatu 10°E jsou dva FEEDY, kde jsou různé reportáže a sestřihy pro některé TV stanice. Bohužel příjem je tak od 120 cm průměru paraboly.
V dnešní době by nebyl problém to udělat Live....podle mě by se sledovanost ještě zvedla.
Ale to jsem odbočil :D
čtv led 18, 2018 9:09 pm

Uživatelský avatar
JHvP
Příspěvky: 877
Registrován: sob pro 31, 2011 11:32 am
Bydliště: Praha 6

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Děkuji, pane Siwek, za reakce. Ke všemu z uvedeného bych možná jen vyjádřil svůj názor na formát, mně naopak vyhovuje, že tam moc věcí okolo není, přeci jen cestopisů máme celou řadu, takže nějaké zajímavosti občas třeba ano, ale ten závod je pro mě zajímavější (a zde se třeba zaměřit i více na okolní týmy a tak, i když chápu, že jsou to vlastně soupeři, ale na AER se to snad tak nebere...). :)
pát led 19, 2018 9:41 am

d@rkWolf
Příspěvky: 640
Registrován: stř pro 30, 2015 7:08 pm
Bydliště: Přerov

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

mirasat píše:
čtv led 18, 2018 9:09 pm
Na Eurosportu jede Dakar 23.00 až cca 23.30 a AER byla 23.30 až 24.00 ale přesnou stopáž nevím. To považuju za slušnej úspěch.
Na Dakaru Jižní Amerika mě mrzí jedna věc, není přímý přenos. Všude vrtulníky, peněz to stojí a nikde nic.
Jenom na Eutelsatu 10°E jsou dva FEEDY, kde jsou různé reportáže a sestřihy pro některé TV stanice. Bohužel příjem je tak od 120 cm průměru paraboly.
V dnešní době by nebyl problém to udělat Live....podle mě by se sledovanost ještě zvedla.
Ale to jsem odbočil :D
No, Eurosport o půlnoci co se týče ČR není to samý, jako každodenní hodina na ČT. Já tu třeba Eurosport nemám a když sem hledal, že bych se kouknul aspoň na pirátskej na netu, tak co sem to asi 2x zkoušel, nikdy se mi nepodařilo funkční stream najít. Co se týče těch přenosů obecně, je to fakt, člověk si řekne, při dnešní technologii by to neměl být problém vysílat živě celou etapu, ale asi je. Když se to jelo před 30ti lety, tak to dávalo smysl, že se do TV dostalo když moc, tak pár obrázků a vlastně to o tolik lepší nebylo ani na západě, kde to nebylo "za oponou", protože tehdejší technologie byla mnohem hůře přenosná, náročnější na podmínky...
pát led 19, 2018 9:58 am

d@rkWolf
Příspěvky: 640
Registrován: stř pro 30, 2015 7:08 pm
Bydliště: Přerov

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

JHvP píše:
pát led 19, 2018 9:41 am
Děkuji, pane Siwek, za reakce. Ke všemu z uvedeného bych možná jen vyjádřil svůj názor na formát, mně naopak vyhovuje, že tam moc věcí okolo není, přeci jen cestopisů máme celou řadu, takže nějaké zajímavosti občas třeba ano, ale ten závod je pro mě zajímavější (a zde se třeba zaměřit i více na okolní týmy a tak, i když chápu, že jsou to vlastně soupeři, ale na AER se to snad tak nebere...). :)
taky myslím, že by nebylo marný střihnout do toho namluvený nebo aspoň s titulky semtam rozhovory i s dalšími závodníky, ale tam to bude asi taky o tom, co vlastně udělají pořadatelé a poskytnou novinářům, jestli to dobře chápu
pát led 19, 2018 10:01 am

Prokop Siwek
Příspěvky: 124
Registrován: pát bře 18, 2016 1:28 am
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Tlačil jsem na pořadatele, aby nám posílali více záběrů dalších kamionů, ale v ceně je prostě top trojka v každé kategorii, a další se tam dostanou výjimečně. Na AER jsou ještě k tomu auta a trucky spojeny do jedné kategorie, takže to bylo hlavně o de Rooyovi, a Tomášovi, který měl své záběry koupené extra. Rozhovory s dalšími posádkami kamionů jsou tím pádem přáním z říše snů. Naopak, udělat z každé etapy komentovanou reportáž by pro nás nijak zásadní problém nebyl, takových jsme za rok 2017 udělali desítky, ani to nemám spočítané. To už je jen otázka rozpočtu.
pát led 19, 2018 3:56 pm

pekos dakar
Příspěvky: 302
Registrován: čtv úno 13, 2014 4:16 pm
Bydliště: příbor

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

knacam: AER 2018 už skončila ale odpovím na vaši otázku kde bere TT řidiče kamionu Balai. Nechci aby jste si myslel že se chci tímto nějak presentovat a nebo chválit.
Ale když se ptáte tak Vám odpovím. Budu psát svůj příběh.Nemůže tuto práci opravdu dělat každý. Mám 5 letou praxi na Tatře a 25 letou na zájezdových autobusech / takže noční přejezdy my nevadily/ Jsem vyučený automechanik v Tatře Kopřivnici. Od r. 2001 - 2004 jsem jezdil ofroudy. Od r.2004-2008 závodně rodeocros. TT znám od r. 1995. Od r. 1990 - 1996 jsem totiž každý rok vozil svým busem Tatrovácký team /Loprais, Stachura, Kahánek, Kalina, Sklenovský,Gilar, Buchtyár, Kořený atd/ vždy každý rok do Paříže na start Dakaru a po Dakaru zpět do Kopřivnice.
Auta mne vždy bavily a hlavně kamiony. Od r.2001 kdy TT začal závodit Sám za sebe jsem mu vždy fandil /dodnes/. V r. 2011 jsem omezil ježdění busem po Evropě a po jedné debatě s TT jsem mu začal chodit pomáhat na dílnu připravovat auta na dakar. Takže jsem se ještě víc zdokonalil na opravách T 815. Takže nebyl potom pro mne poblém v Egyptě měnit přední kloubový hřídel v poušti. V r. 2013 jsme s TT přestavěli doprovodnou tatru /s kterou jezdil Petr Vodák /na kamion Balai. Stou jsem absolvoval AER 2013, 2014 a rallye Faraonu 2014 v Egyptě.
pát led 19, 2018 5:06 pm

mirasat
Příspěvky: 1844
Registrován: sob led 06, 2018 10:59 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: AFRICA ECO RACE 2018

Příspěvek

Tomáš má delší (další) přezdívku: ,,Captain Solo,,
DE ROOY slíbil, že se příští rok vrátí....
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... xo6vKqT5fo

Na shledanou za rok.
ned led 21, 2018 8:38 pm

Odpovědět

Zpět na „RALLY DAKAR apod.“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 16 hostů