Od čtyřkolek, přes kombajny po jeřáby apod.:-)

Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, cuisine

ZZ69
Příspěvky: 134
Registrován: úte lis 07, 2006 8:12 pm
Bydliště: Kamenice nad Lipou
Kontaktovat uživatele:

VEB Weimar-Werk, FORTSCHRITT, IFA

Příspěvek

Ahoj,

dovolil jsem si založit toto vlákno, jelikož si myslím, že si tento dlouholetý východoněmecký výrobce zaslouží samostatné téma. Řada z nás své dětství prožila na venkově po boku těchto strojů, které by si, pokud by pokračoval vývoj, nic nezadaly se současnými renomovanými značkami.

Jako malý jsem mohl oči nechat na nakladači v uhelných skladech. Pozoroval jsem ho na nádraží, jak vykládá vagóny. Vždy jsem toužil s ním aspoň jednou v životě zkusit pracovat. Čas běžel, a tento sen se mi stále neplnil, nikdy jsem nesebral odvahu, abych aspoň za flašku někoho poprosil, aby mne do toho posadil. Tak jsem si jeden koupil. Hodí se mi i ku stavbě domu, na nějaké to domácí popohazování.
Nakladač postupně renovuju, opravil už jsem hydraulické zámky, pístnice, motor... Co část, to příběh, hledat závady, postupně se učit... Ale moc mne to baví. Práce s ním je pak za odměnu. Jen ten čas... Ještě nevím, jaký lak mu dám, chci to dostat do origo barvy, líbí se mi hráškově zelený se žlutými koly. Tento originál byl žlutý, je to jeden z rannějších T174-2.

Takto jsem ho koupil...

Obrázek

A postupně opravuju a natírám...

Obrázek

Přeji si jednou se dostat až sem, ale to bude ještě dlouhá cesta.

Obrázek

Uvítám fotky vašich strojů.
pát dub 22, 2016 1:55 pm

pipiroha
Příspěvky: 741
Registrován: úte srp 09, 2011 12:36 pm
Bydliště: ČR

Příspěvek

Není sice můj, ale snad to nebude vadit... :wink: Je to jediná zbývající "potvora" (tak se mu u nás říká :) ) v naší oblasti. Patří povodí Moravy.

Obrázek

Pokud bys měl zájem o nějakou dokumentaci k tomuto stroji snad bych něco vyštrachal - kdyžtak napiš SZ :wink: . Budu držet palce v renovování :thumbud: :thumbud: - co se týče barvy, já bych šel asi do té žluté nebo modré, ale hlavně z toho důvodu, že tak zbarvené jsem je už dlouho neviděl. Ovšem hlavní je, že je v dobrých rukou, barva už je pak méně podstatná :wink: . Máš k tomu i nějaké další adaptéry? Nebo podkop?
pát dub 22, 2016 3:35 pm

ZZ69
Příspěvky: 134
Registrován: úte lis 07, 2006 8:12 pm
Bydliště: Kamenice nad Lipou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Díky, každý kousek, někde zapomenutý v JZD, či jinde, mne zajímá. Stroje rychle ubývají, jeden čas, kdy stoupla cena za šrot, toho dost skončilo v hutích. Teď se to zase uklidnilo. Megavýkony už to nedává, ale na doma zlatý. Vzducháč dvouválec, nenáročný, spotřeba skoro žádná.
Váhám mezi žlutou a zelenou, ještě mám čas si to rozmyslet. Podkop nemám, v naší oblasti vím o jednom, ale majitel je trochu zvláštní, nakladač je dlouho v kopřivách a pořád tvrdí že s tím bude dělat. Mám jen na výměnu čelisti se zubama a hladké, výměna je jednoduchá na 8 klínků. Ještě bych chtěl úzká klepeta, přeci jen se ta široká lžíce tolik nezadrápne, je spíš na uhlí a písek.
Dokumentaci samozřejmě uvítám. Napíšu.

Blbý jsou náhradní díly. Pár jich mám z jednoho vraku, ale pro renovaci pístnic jsem musel nechat dělat 4 nová těsnění, a jeden kroužek vyšel na 300...

Díky.
pát dub 22, 2016 6:55 pm

Ivan Hofman
Příspěvky: 2316
Registrován: pon pro 31, 2007 11:18 pm
Bydliště: u Kolína
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Obrázek Obrázek Jeden kousek z Městce Králového foceno před rokem
pát dub 22, 2016 8:59 pm

pát dub 22, 2016 10:08 pm

Max01
Příspěvky: 137
Registrován: úte led 31, 2012 12:14 pm
Bydliště: Thüringen / DE

Příspěvek

Mein FORTSCHRITT T-185.
Obrázek
Gruß Andreas
sob dub 23, 2016 10:06 am

Max01
Příspěvky: 137
Registrován: úte led 31, 2012 12:14 pm
Bydliště: Thüringen / DE

Příspěvek

:D
Obrázek
Gruß Andreas
sob dub 23, 2016 10:16 am

ZZ69
Příspěvky: 134
Registrován: úte lis 07, 2006 8:12 pm
Bydliště: Kamenice nad Lipou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Pěkný, těhle moc nebylo.
Pístnice přetěsněné, a rameno stále padá... Jdu zkoušet dál.
ned dub 24, 2016 9:46 pm

poulm
Příspěvky: 1203
Registrován: ned lis 21, 2010 10:24 pm
Bydliště: krnov

Příspěvek

Díky,pěkné vlákno.
Těch nakladačů je v našem okolí ještě tu a tam vidět.
Můžete sem hodit nějaké technické parametry? Jako třeba kolik rameno uzvedne a do jaké výšky,jak vysoko jde naložit s drapákem,zajímal by mne i ten podkop atd.
Myslím,že je to šikovný a praktický stroj a malí soukromníci čikolem baráku to ještě najde hodně uplatnění.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří,každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí
úte dub 26, 2016 8:44 am

ZZ69
Příspěvky: 134
Registrován: úte lis 07, 2006 8:12 pm
Bydliště: Kamenice nad Lipou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Stroje s bačkorama by měly dávat 2,5 tuny. To u mého ani náhodou, s opotřebením a netěsnostmi jde nosnost trochu dolů.

Obrázek Obrázek Obrázek
úte dub 26, 2016 9:09 am

poulm
Příspěvky: 1203
Registrován: ned lis 21, 2010 10:24 pm
Bydliště: krnov

Příspěvek

Ty podkopové lžíce už je asi dost problém sehnat,že?
Alternativou je přibližně asi DH112,ale ta 174ka mi připadá taková lehčí a sympatičtější.
Pohon to má 4x4?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří,každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí
úte dub 26, 2016 9:48 am

pipiroha
Příspěvky: 741
Registrován: úte srp 09, 2011 12:36 pm
Bydliště: ČR

Příspěvek

Jojo, pohon je 4x4. DH 112 umí určitě rýpat hlouběji a cokoliv k němu je asi dostupnější. Je taky živější a silnější.

EDIT: Tak jsem zjistil, že bez přihlášení nahrávání obrázků funguje :wink: . Přidávám tedy tabulku nosností, myslím že je z ní vše patrné - zdvihy a nosnosti s i bez zapatkování, pro obě verze čepování násady.

Obrázek

Tady jsou pak nákresy dosahů verze T174-2 v různých verzích. (předpokládám, že T174-1 je už asi docela mimo kurz)

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Docela mě překvapila ta nízká hloubka rýpaní, měl jsem za to, že u verze T174-2 šlo prohodit uložení hydraulických válců a výložníku, tak jako u verze T174-1, ale asi ne. Nejspíše tam překáží ty patky (takže by se pak dalo rýpat jen dopředu a do boků), tak to asi oficiálně neuváděli, nemyslím si totiž, že u verze T174-2 by tam byly nějaké změny, díky kterým by to nešlo, ale možná se pletu... :think:

Obrázek
Naposledy upravil(a) pipiroha dne úte dub 26, 2016 8:24 pm, celkem upraveno 2 x.
úte dub 26, 2016 2:05 pm

ZZ69
Příspěvky: 134
Registrován: úte lis 07, 2006 8:12 pm
Bydliště: Kamenice nad Lipou
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Asi tak. V téčku je dvouválec, vzduchem chlazený. Nakladač to jakžtakž utáhne, ale žádná rezerva výkonu tam moc není. Na slámu, hnůj, uhlí je dobrej. Na rýpání bych si asi koupil DH 112.
úte dub 26, 2016 3:23 pm

poulm
Příspěvky: 1203
Registrován: ned lis 21, 2010 10:24 pm
Bydliště: krnov

Příspěvek

Tenhle vypadá zachovale:
http://www.sbazar.cz/meliustech/detail/ ... jnovejsi/3
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Nepasoval by do toho 4válcovaný motor do "V" co se používal v RSech?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří,každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí
úte dub 26, 2016 7:39 pm

Max01
Příspěvky: 137
Registrován: úte led 31, 2012 12:14 pm
Bydliště: Thüringen / DE

Příspěvek

Gruß Andreas
sob kvě 07, 2016 9:31 pm

Odpovědět

Zpět na „Ostatní technika - Traktory, bagry, nadměrná přeprava...“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů