Dotazy o legislativě v dopravě, koncesích, zákazech jízd apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-

Odpovědět
Uživatelský avatar
Study
Příspěvky: 177
Registrován: pon pro 24, 2007 10:17 pm
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

RETROBUS

Příspěvek

Neptám se, jestli začít nebo nezačít, ale kde začít, protože pokud člověk bude pořád jen polemizovat, nebude mít nikdy nic.

Aneb - čas nastal. V roce 2009 pořízena z nadšení ŠL11, sbírka se začala rozrůstat, dnes čítá 9 kusů, viz odkaz pod čarou. Samozřejmě se začala objevovat sama od sebe poptávka, na základě které se začaly přikupovat další rarity s plánovanou budoucností, které jsou vhodné i na dlouhé cesty.

Aniž bych práci nějak sháněl, mám docela pestrý okruh zájemců s ježděním na celý rok a s dosavadním kličkováním přes neziskovou organizaci se už moc kličkovat nedá, takže chtě-nechtě, přes zimu budu muset transformovat na s.r.o. pravděpodobně se dvěma autobusy formou pronájmu mnou, jako fyzickou osobou, na kterou jsou vozy registrovány.

Můj dotaz je poměrně jednoduchý: u čeho začít? Garanta s odbornou způsobilostí mám, z časových důvodů to nezvládnu vyřešit sám.
ned črc 19, 2015 8:13 pm

Kony15
Příspěvky: 425
Registrován: pát úno 20, 2009 8:15 pm

Příspěvek

Pojisteni odpovednosti uzavrit... A obehat urady. .. krajsky odbor dopravy a zivnostensky urad..
čtv črc 30, 2015 12:42 pm

Uživatelský avatar
Study
Příspěvky: 177
Registrován: pon pro 24, 2007 10:17 pm
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ptám se právě konkrétně, aby nedošlo k tomu, že dojdu něco přihlašovat a nebude to možné, protože není splněno něco předtím. Tzn. například abych nešel na živnostenský úřad a nechtěli po mně koncesi, která není vydaná skrz to, že nemám přiděleno IČO a podobně.
ned srp 02, 2015 9:29 pm

Uživatelský avatar
Globe
řidič angličáku
Příspěvky: 4787
Registrován: pon srp 28, 2006 4:55 pm
Bydliště: Usti nad Labem

Příspěvek

ICO > Krajsky urad (financni zpusobilost) > Zivnostensky urad (koncese) > Pojistovna (pojisteni odpovednosti)
ned srp 16, 2015 5:50 pm

Uživatelský avatar
Study
Příspěvky: 177
Registrován: pon pro 24, 2007 10:17 pm
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Díky, začal jsem to prolízat a zhruba v tomto pořadí se k tomu dopídil, je to samé doplňovaní postupně získaných dokumentů na různých místech, bude to pěkně o nervy, jenom slyším úřad a už se osypu a týden nemluvím.

Jinak se zeptám ještě na jedno: řada dopravců má psanou firmu na manželku a podobně, aby se jim to nekřížilo s jinou činností, mně jde o to, jestli nebude problémem, když mám "muzejní" autobusy přihlášené na svoje rodné číslo a budu figurovat v autodopravě - aby nepožadovali silniční daň i tam, i když se s těmi vozy nepodniká.
stř srp 26, 2015 5:50 pm

milan.p
Příspěvky: 493
Registrován: úte čer 24, 2008 9:16 am
Bydliště: Praha

Příspěvek

Když s nima nepodnikáš tak nic požadovat nebudou, ale platí se i za auto které máš na r.č. a do firmy si ho pronajímáš. Obleč si hroší kůži a vyraž s dotazy na úřad od toho tam jsou. Mezi lidma je hodně bludů, minulý týden mi kamarád tvrdil že nemusí mít finanční způsobilost protože má s.r.o. , prý mu to řekla jeho účetní když jsem mu řekl at jí honem rychle vymění tak mi chtěl vylít pivo na hlavu, včera volal a že v pátek platí pivo on- byl se zeptat na úřadě.
stř srp 26, 2015 9:10 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Příspěvek

Study - Bohuzel, pokial by si nejaku techniku napisal na manzelku, nic to nepomoze a pokial su vozidla na r.c a nad 3,5T bude financnym uradom vyzvana aby sa dostavila a vysvtetlila co s technikou robi a pokial je nad 12t musi sa za nu platit silnicni dan... Jedine co pomoze je RZ dat do depozitu.Ako nahle budu tvoje busy na r.c , ale budu figurovat v doprave musis platit silnicni dan a mal by si mat nejaku dopravu pretoze je to videlecna cinnost. Caka ta pekne peklo a chodenie od certa k dialblu. Vdaka bohu ze uz to mam za sebou. Keby si nieco potreboval poradit pisni mi SZ, alebo mi do nej hod tel a zavolame si... Drzim palce nech sa z toho nescvoknes... Peter
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
stř srp 26, 2015 10:08 pm

Uživatelský avatar
Study
Příspěvky: 177
Registrován: pon pro 24, 2007 10:17 pm
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Asi takto - autobusy které mám, provozuji papírově bezplatným pronájmem svému občanskému sdružení (aby se dalo fakturovat), co to "vydělá", narve se do toho zpátky, z provozu nikdo příjem, ani jiný prospěch nemá, ani já, ani řidiči, takže jsou vozy od silniční daně osvobozeny. Konzultováno několikrát přímo na finančáku, z pochopitelných důvodů. Silniční daň se platí u nákladních vozů vždy, tedy nižší sazba u soukromého využití, u autobusů jsou různé výjimky.

Jde mi o to, že mi začalo naskakovat ježdění s nějakými organizacemi, nabídlo se ježdění se školami, výluky atd. a byla by škoda to nevzít, když tímto můžu vydělat na nějaké lepší zázemí, ale už se logicky nemůže kličkovat přes neziskovku, ale je potřeba fakturovat přímo dopravu a mít k tomu veškeré náležitosti. Už tak mám dvakrát do roka na krku na udání finančák, hospodářskou kriminálku a pořád něco vyšetřují.

Dopravu bych udělal třeba na jeden autobus s tím, že bych ho jako fyzická osoba vložil do užívání firmy, za tu dobu by se zaplatila silniční daň a přes zimu, kdy nevydělává, by byl v provozu pod neziskovkou, protože nevyvíjí výdělečnou činnost (namísto depozitu). Tak aby po mně v ten moment neskočili, že jsem podnikající osoba a když mám na sebe psaných osm dalších autobusů, které jsou mimo firmu, nechtěli zaplatit i za ně.
stř srp 26, 2015 10:33 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Příspěvek

Study - Tak aby po mně v ten moment neskočili, že jsem podnikající osoba a když mám na sebe psaných osm dalších autobusů, které jsou mimo firmu, nechtěli zaplatit i za ně.

Bohuzial skocia a zaplatit to chciet budu... Tym ze das do dopravy jeden, budes v este vacsom hladaciku co robis s tymi ostatnymi... Je jedno ci mas bus ci nakladak, financak ti to zrata vsetko a jak pises ze mas nejake udani a policiu, tak to bude o to horsie. Mne odsuhlasili ze som hrnul uhlie trucktrialovou tatrou, i ked v ziadnom majetku firmy nebola pisana, ziadna hydraulicka radlica na nej primontovana nieje a prekazatelne som hrnul nakladacom, ale nakladac neni bager ale hydraulicky zdvihac ako je jesterka, :cry: :wall: :wall: :nervous: :withstupid: :wacko: Precitaj si toto nech vies do coho ides, je to sice o nakladiaku ale aspon si urobis obrazok aky ludia na financaku sedia: viewtopic.php?p=553138 A to ze mi cely cas hovorili ze sa s toho ziadna silnicka neplati, 5 rokov bolo vse ok a pak po mne skocili. Pokial chces mat istotu ze sa z ostatnych busov silnicka platit nebude, zajdi na financak a pytaj si potvrdenie ze za busy silnicku platit nebudes. Povolenie stoji 10.000kc na jeden bus(nakladak) a az ti ho daju pak mas klud. Inak co ti povie nejaka pipina v kancli je bezpredmentne a vo finale to nic neznamena a ona to este zaprie ze ti nikdy nic take nepovedala a neznalost zakona neospravedlnuje.
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
stř srp 26, 2015 11:06 pm

Uživatelský avatar
Study
Příspěvky: 177
Registrován: pon pro 24, 2007 10:17 pm
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Chodím se ujišťovat stejným způsobem, ale mám z toho taky obavy, protože to projdou, dojdou k nějakému závěru, ale jakmile by byl problém a někdo něco vyštárá, budou na ně tlačit ze všech stran, dají od toho ruce pryč, aby nepřišli o židličku.

Zatím to vykazuji jako neziskovou činnost, ale jakmile by viděli, že tam je snaha "vydělat" formou dopravy, už jim to začne jako celek v hlavě šrotovat a proto nic jiného než papír nezbyde.
čtv srp 27, 2015 9:19 am

milan.p
Příspěvky: 493
Registrován: úte čer 24, 2008 9:16 am
Bydliště: Praha

Příspěvek

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/da ... .html#ds01 Peter bude mít pravdu, je to podle váhy, já měl kdysi Furgona na r.č. a za něj jsem neplatil, jenže byl do 3,5t.
čtv srp 27, 2015 9:29 am

iztrans
Příspěvky: 100
Registrován: stř zář 27, 2006 10:33 am
Bydliště: okr. Třebíč
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Tome, když je nebudeš mít v podnikání, nebudeš platit. Proč bys měl. To už bys za ty roky mohl vědět ne? U soukr. vozidla (ne v podnikání) do 12 tun neplatíš a nad 12 tun vozidlo pro přepravu nákladů platíš 50 procent sazby, autobus pokud vím nnní vozidlo pro přepravu nákladů, takže neplatíš. Taky jsem to byl (s ŠLkou) na finančáku zdůvodňovat a v pohodě.
www.retroklub.cz

Mercedes Benz O309 BUS 1982
čtv zář 17, 2015 8:24 am

Uživatelský avatar
Study
Příspěvky: 177
Registrován: pon pro 24, 2007 10:17 pm
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ptám se z toho důvodu, že Sysel dával tehdá RTD na veteránské papíry, aby se vyhnul placení, ačkoliv auto nebylo v podnikání, s autodopravou nemá on ani vůz nic společnýho, ale jednou už v něčem podniká, tak prostě platí, ačkoliv je to třeba hospoda nebo květinářství. Nějak tak mi to tehdá bylo vysvětleno.
pát úno 26, 2016 10:37 pm

Odpovědět

Zpět na „Podnikání v dopravě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů