Mýtné ve Švýcarsku, tipy na truckstopy, pravidla apod.

Moderátoři: Olda, cuisine

v8lado
Satan s bradkou
Příspěvky: 459
Registrován: ned čer 18, 2006 12:57 am

Příspěvek

Jen pozor.tam se te to pta na celkovou hmotnost.pokud mas velky auto a podle technicaku muzes mit vic jak 40t,tak musis dat vzdy vice jak 40000kg,bez ohledu na vahova omezeni v D nebo CH. Slysel jsem ze za to uz par lidi dostalo flastr.A v posledni dobe jsou na hranicich hodne oblibeny kontoly.Technickej stav,naklad,co mas v kabine.....
ned říj 18, 2009 3:16 pm

Uživatelský avatar
MB318CDI
Vašek
Příspěvky: 114
Registrován: úte úno 10, 2009 6:05 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

ahoj,jezdím tam jen dodávkou,ale ty kontroly mohu potvrdit a jsou jak na hranicích,tak "cestou"
Na dálnici Vás stáhne policejní auto na jejich "plac" a začne důkladná kontrola (náklaďáky projíždějí nějakým rámem) a dva maníci důlkladně zkontrolují auto (vč.plyšáků) :)
Pokud je vše OK zeptají se zda chcete doprovod nazpět na dálnici a nebo to zvládnete sami...
Obrázek
ned říj 18, 2009 6:28 pm

maxipes
Příspěvky: 45
Registrován: sob zář 05, 2009 2:03 pm

-

Příspěvek

moc dobré info, všetkým dík za odpovede :D
ned říj 18, 2009 9:34 pm

ondri
Příspěvky: 10
Registrován: ned pro 27, 2009 6:16 pm
Bydliště: Studenka

Příspěvek

je potreba mit sebou pas kdyz nejsou v unii??
úte čer 01, 2010 9:52 pm

tommas
Příspěvky: 67
Registrován: ned zář 03, 2006 12:57 pm
Bydliště: Děčín

Příspěvek

stačí občanka.
sob čer 05, 2010 9:52 pm

Uživatelský avatar
schimi
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 898
Registrován: stř říj 21, 2009 11:46 am
Bydliště: Příbram

Příspěvek

Tak zítra jedu po zhruba roce podruhý v životě do schweizu. Když jsem tam byl posledně, tak ještě nebyli švýcaři v schengenu. Změnilo se tím něco na hranicích??? Jen vím, že asi zhruba rok-dva tam (clo-zoll) platí zákaz v noci i o víkendech i pro 7,5 tunky. Jinak si to pamatuji tak, jak tady píšete, jen ty kilometry fakt musíte napsat podle pravdy (+1km), protože, když se to tomu celníkovi nezdá (nebo vypadáte nedůvěryhodně :D ) tak si klidně jde ověřit ty kilometry do auta. Pak se mi tam tenkrát stalo, že mi nesvítila pravá potkávačka a nepustili mě přes hranice (lampe defekt-zurück) a na parkovišti jsem to musel opravovat (špatné relátko-užil jsem si to 3 hoďky :(

Jinak to mýtné se dá platit i Éčkama, nemusíte mít nutně CHF,ale přepočítají vám kurz tak, že je to ve finále vždy dražší. ID karta v pohodě, když ji nemáte vystaví novou na počkání za malý obnos. Automaty komunikují i v češtině a není problém se na obsluhu zeptat nějakého zkušenějšího kolegy z CZ (jako jsem se tenkrát poprvé ptal i já). Lítání a hledání správných okýnek na proclení na zapl.mýtného (hotově) a pod. k tomu neodmyslitelně patří. Už se těším, jak tam zas budu pobíhat a jak se mi uleví, když se zvedne závora do schveizu a pak zpět. Mám pořád z minulosti syndrom z celnic :?
Brandon Walsh
pon čer 07, 2010 11:46 am

Uživatelský avatar
schimi
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 898
Registrován: stř říj 21, 2009 11:46 am
Bydliště: Příbram

1.díl - vjezd do Švýcarska-prázdný

Příspěvek

Tak jsem se vrátil v pátek ze schweizu. Vstupem do Schengenu se nic pro nás s velkými auty nezměnilo. Do schweizu jsem jel prázdnej přes Basel po A5, kde jsou před čárou 3 pruhy:
pravý- pro nákladní,zboží dovoz do schweizu
prostřední-pro nákladní,prázdné (leer) a tranzit
levý- osobní,motorky a pod.
Před čárou jsou nad těmito pruhy semafory,které pouštěj pravidelně od rána auta k hranicím. Když jste prázdný, tak se dá objet tu kolonu nákladních levým pruhem,ale moc bych to neriskoval, protože ráno v 6 tam nabíhají němečtí policajti,zkontrolují kolonu (jak je dlouhá),vzbudí řidiče,kteří tam dělali pauzu od večera a kdo projede v levým, tak ho nekompromisně vrátí zpět na konec kolony a přidají pokutu.Po projetí semaforu jedete na pravou stranu na obrovské parkoviště, kde to zapíchnete a jdete vyřídit vše potřebné. Já jsem tam jel prázdný,takže jsem šel k automatům (jsou u hraniční budky),automat mluví česky (stačí nastavit volbu jazyka),na displeji se objeví RZ,tonáž a pod. to zkontrolujete a potvrdíte OK,pak se zeptá: s přívěsem-bez, pak zadáte stav kilometrů, způsob platby:čerpací kartou,hotově (Cash),vyberete možnost,potvrdíte OK, vyjede vám ID karta a lístek. Pak najedete k hraniční budce,dáte OP (CP),ten lístek na který vám celník bouchne razítko,případně zkontroluje jestli sedí stav kilometrů co jste zadali se skutečným stavem (mě to zkontroloval),řeknete mu, že jste prázdný (leer), někdy se podívá na korbu (mě se nedíval) a zvedá závoru :clap:
Brandon Walsh
sob čer 12, 2010 11:48 am

Uživatelský avatar
schimi
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 898
Registrován: stř říj 21, 2009 11:46 am
Bydliště: Příbram

2. díl - výjezd ze Švýcarska se zbožím

Příspěvek

Naložil jsem ve Švýcarsku zboží a jel jsem do D přes hraniční přechod u obce Thayngen po silnici č.15 (E41,E54)Směr Stuttgart (je to tam dobře značený).Adresa:Grenzstrasse,Thayngen, 8240,CH
Opět po pravé straně benzínka a za ní mega parkoviště,zaparkujete a jdete vyřídit vše potřebné.Já jsem konkrétně proclíval na T1.Šel jsem na spedici,kterou mi dal chef,čekal jsem cca 30 minut,než mi vyřídili celní papíry (T1),zaplatil 50E a s papírama (musíte k nim mít nutně i svůj CMR!!!)a ještě musíte vědět na které celnici v CZ budete pak proclívat zboží(to chtějí vědět a měl by vám to říct dispo). No a pak jsem šel nejdřív k švýcarům (jsou tam cedulky,šipky, v pohodě se to najde),ti mi papíry obouchali a šel jsem k německým celníkům, to samé. Nikdo nechtěl vidět zboží :D No a nakonec jsem šel zaplatit mýtné.Na ten lístek z automatu napíšete do kolonky konečný stav km a podepíšete.Platil jsem eurama, ujel jsem v CH 169 km a cena byla 35E.Dal jsem mu 50E,vrátil mi 15E a 3.85CHF (přepočet kurzu 1E=1,35CHF).Dal mi potvrzení (quittung-quittance-ricevuta) o zaplacení. Pak jsem jel k budce, dal jsem OP (CP),všechny papíry, chtěl po mě ještě licenci (ten modrý papír),na korbu nekoukal,vrátil mi papíry a závora se zvedla :D

Poznámka: Kdyby jste měli s čímkoliv na této čářeThayngen problém, tak v tom domečku,kde sídlí všechny spedice je v 1.patře FESA Logistik GmbH (maj ceduli na zdi) je jistá pani Sedláková,která mluví slovensky a v pohodě Vám se vším poradí.

lístek-mýtné-automat:
Obrázek

potvrzení o platbě (quittung-quittance-ricevuta):
Obrázek
Brandon Walsh
sob čer 12, 2010 12:36 pm

Vojcek
Příspěvky: 3
Registrován: sob pro 13, 2008 12:53 pm

Příspěvek

zdravím, chtěl bych se zeptat, může se jezdit ve Švýcarsku v sobotu o prázdninách? našel jsem že na internetu že jo ale chtel bych si to jen ujisit..díky za odpoved ;)
čtv črc 01, 2010 12:00 am

Uživatelský avatar
schimi
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 898
Registrován: stř říj 21, 2009 11:46 am
Bydliště: Příbram

Příspěvek

O víkendech (celoročně) se do Švýcarska jezdit nemůže nad 3,5T. Platí to nějak od r.2009. O víkendu tě ani nepustěj přes hranice. Ani dovnitř ani ven. Ale nevím jak to je, když si o víkendu ve vnitrozemí Švýcarska a chceš někam přejet, nebo dojet k hranicím.
Brandon Walsh
pát črc 02, 2010 10:27 am

redy
Příspěvky: 45
Registrován: stř kvě 12, 2010 10:23 pm
Bydliště: příbram

-.....

Příspěvek

ale Schimi co to je za blabol kuwa???? :shock: jezdi se v sobotu normalně cely den,do 22hod večer....zrovna minuly tyden sem přejižděl hranici thaygen v sobotu asi kolem 10ti rano
ned srp 01, 2010 12:07 am

Uživatelský avatar
schimi
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 898
Registrován: stř říj 21, 2009 11:46 am
Bydliště: Příbram

Příspěvek

to redy:
máš částečně pravdu,jen neděle je celá, sobota a všední dny jsou až od 22.hod.,ale prakticky je to celý víkend, pokud neprojíždíš v této době prázdný a potřebuješ proclít náklad. Mají tam nějakou pracovní dobu a pochybuji, že tě v sobotu např.v 6 večer ještě někdo proclí anebo přes všední den v 9 večer.

Dopravní omezení

Vozidla přepravující zboží s hmotností nad 3,5 tuny a kloubová vozidla s hmotností nad 5 tun se nesmí pohybovat na švýcarských silnicích v následujících dobách:

% každou noc od 22.00 do 5.00 hod.

% každou neděli od 00.00 do 24.00 hod.

% od 22.00 v předvečer státního svátku do 5.00. hod. následujícího dne po svátku.
ned srp 01, 2010 12:45 am

Michal Kis
Příspěvky: 22
Registrován: stř srp 11, 2010 5:34 pm
Bydliště: Šurany

Příspěvek

Keby sa niekto chce opýtať na Tunel ST. Gotard tak sa obráťe na mna.
čtv srp 12, 2010 8:40 pm

Michal Kis
Příspěvky: 22
Registrován: stř srp 11, 2010 5:34 pm
Bydliště: Šurany

Příspěvek

Keby sa niekto chce opýtať na Tunel ST. Gotard tak sa obráťe na mna.
čtv srp 12, 2010 8:40 pm

Uživatelský avatar
schimi
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 898
Registrován: stř říj 21, 2009 11:46 am
Bydliště: Příbram

Příspěvek

kolezi, jel jste někdo s dítětem do Švýcarska? Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Díky.

(samozřejmě nemyslím osobákem :D )
čtv pro 30, 2010 10:11 pm

Odpovědět

Zpět na „Švýcarsko“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host