Moderátoři: Olda, martin_100, Leoš H, Globe, cuisine, Hynek, Frenky

Odpovědět
luboš růžička
Příspěvky: 613
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Jo tak v převodovce bylo málo oleje hned jak jsme auto přivezli. Od té doby si toho samozřejmě hledíme :wink: Jsem na to sám zvědav až se to rozhodí.
sob dub 20, 2019 2:25 pm

luboš růžička
Příspěvky: 613
Registrován: pát bře 11, 2011 5:27 pm
Bydliště: radovesnice

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Tak převodovka je rozebraná. Vypadlo nějaké zajištění,či co taková podkova načeš došlo k uvolnění kola čtvrtého stupně a to o něco chytilo, protože jsou na něm vylomený dva zuby. Nové kolo a ta podkova už jsou objednané plus nějaké další drobnosti,podložky,těsnění,váleček řazení půlek a suma za materiál 11000kč.Hlavně,že toho není rozbytého víc a,že se zadařilo sehnat nové díly.
pát dub 26, 2019 4:58 pm

Zrzek19.33TBV
Příspěvky: 233
Registrován: stř kvě 02, 2018 1:05 pm

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

To mohli klidně nejdřív jít zuby na výlet a při tom udělat tohle. Zažil jsem 14, u který při vylomení zubů došlo k roztržení obalu.
sob dub 27, 2019 8:56 am

koprkam
Příspěvky: 303
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Dnes tu mám otázku pro opravdové specialisty:
Mám dvě převodovky. Jedno je standardní desetikvalt na 151 s vývodem na čerpadlo sklápění. Druhý je desetikvalt z kontejneru, kterej má ten obrovskej vývod ve předu na 80l čerpadlo a právě tuto druhou teď montuju do auta (151.261). Musel se dát jinej přítkačák, čímž bych chtěl velmi poděkovat Michimu, kterej mi ho daroval. Tím ale odlišnosti nekončí. Původní idea byla, že sundám víčko na kontejnerové převodovce a hodím tam celou sestavu čerpadla sklápění ze sklopky. Jenže! Po sundání víčka jsem zjistil, že je celej sestup úplně jinak vnitřně uspořádanej. Zatím jsem vyřešil sklápění čerpadlem z kontajneru, ale myslím si, že to oddělá rozvaděč.
A nyní moje otázka, když bych chtěl tyhle dvě převodovky zkřížit, čili zachovat oba vývody, je to možný? Resp. Je stejnej předlohovej hřídel ve sklopkové převodovce a v převodovce pro kontajnery?
pon zář 02, 2019 5:42 am

red.bill
Příspěvky: 129
Registrován: sob dub 12, 2014 6:55 pm
Bydliště: Mrklov

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Moc ti neporadím, jen vím, že jsou 2 verze skříně pro sklápění. Je tam nějak rozdíl v tý spojce mezi převodovkou a skříní pro čerpadlo. Později mrknu do dílenský příručky. A jestli tam čerpadlo nebylo vůbec tak tam bude předloha bez drážek pro tu spojku
pon zář 02, 2019 12:35 pm

koprkam
Příspěvky: 303
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Jojo, to můžu potvrdit, drážkování tam není. Právě proto se ptám, jestli by šlo zaměnit předlohovou hřídel ze sklopkové skříně do té kontejnerové.
pon zář 02, 2019 4:05 pm

red.bill
Příspěvky: 129
Registrován: sob dub 12, 2014 6:55 pm
Bydliště: Mrklov

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Takže jsem to zkoumal v tý dílenský příručce. Skříň pohonu čerpadla je jen jedna verze. Liší se ta drážkovaná spojka mezi předlohou a skříní čerpadla podle toho jakou máš skříň předního náhonu, jsou 2 druhy. U jednoho je jen na předloze nasazená spojka, u druhýho je ta spojka úplně jiná a na předloze je ještě navíc nasazen náboj na který teprve jde ta spojka(když mi dáš mejl pošlu ti ty řezy z dílenský příručky) Předlohu tam přehodíš to je to nejmenší, záleží jestli obě skříně mají stejný vývody pro předek. Abys nemusel ještě laborovat s tím.
pon zář 02, 2019 6:01 pm

koprkam
Příspěvky: 303
Registrován: čtv říj 27, 2016 8:08 pm
Bydliště: Buková

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Takže sestup sklopkovej (můj)
Když sundám čerpadlo sklápění i s celou tou skříní. Je tam díra, do které když sáhneš ucítíš vlevo ozubený kolo. Když tam koukneš, čouhá tam díra v předloze s drážkováním, jinak v sestupu osazení na gufero.
Sestup na převodovce s velkým náhonem.
Když sundám víčko na sestupu - tam kde je na sklopkové náhon čerpadlo. Je tam dlouhá kulatá díra směrem k ložisku (kdo měl rozdělaný snad chápe, kdo ne, bohužel, ofocený nemám) čili sestupy jsou jednoznačně rozdílný, z toho plyne, že bych potřeboval dobrej sestup ze sklopky, protože ten můj už vychozenej v dírách na hřídele kol směrem k přednímu náhonu a už z něj teče celkem hodně olej.

Takže pokud ti dobře rozumím, hřídele předlohy, ať už sklopkové, nebo kontejnerové převodovky (velkej náhon v předu) jsou totožný, jo? Když bych potenciálně převodovku generálkoval, má nějaký specifika, nebo něco na co bych si měl dát pozor?
pon zář 02, 2019 9:07 pm

red.bill
Příspěvky: 129
Registrován: sob dub 12, 2014 6:55 pm
Bydliště: Mrklov

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Bohužel příručka je k červnu 88 a nerozlišuje mezi řadou MT a 110/150 (jsou tam obě provedení) jak to je ve skutečnosti nevím a než jsem stihnul loupnout "svoji" převodovku tak jsme se v bejvalý práci rafli a odešel jsem. Takže můžu jen poradit co vyčtu z příručky, případně co jsem stih okoukat u jíných aut. Co jsem vypozoroval u 110/150 byly 2 provedení skříně předku, to bylo vditelný už jen pohledem, jestli se lišily i střeva bohužel nevím. Zkus u obou převodovek sundat unašeč kardanky na zadek, domek pro gufero a kouknout jestli je stejný provedení drážkovaný hřídele. Jedno to provedení má drážkovou hřídel delší a je na ní nasazený kolo předku, pohon rychloměru a unašeč kardanky. Druhý provedení má asi drážkovaný hřídel krátký jako auto bez předku, na něm je nasazený prodloužení na zadní kardanku a je to jeden kus i s kolem pro předek.
Tohle ber s rezervou jak píšu výš nevím jestli to je provedení předku MT a 110/150 nebo ne. Z toho co vyčtu v příručce, předlohy stejný nejsou ale měli by jít zaměnit. Dál když použiješ tu předlohu ze sklopky, musíš použít i sestup ze sklopky, protože každá ta předloha má jinou spojku ke skříni čerpadla a k tomu přísluší i sestup(jestli to lze nějak nakombinovat nevím) protože každý to provedení předku má jinou drážkovanou hřídel musíš prohodit i tu(o tom píšu nahoře), tady může nastat kámen úrazu v průběhu výroby měnili ložiska. Kdy k tomu došlo, jestli s příchodem ležatýho provedení převodovky nebo jindy to tam nevyčtu, jen se o tom zmiňují. Katalog ND na převodovky mám jen bez předkovej takže to nemůžu ani nijak porovnat.
pon zář 02, 2019 11:47 pm

SDH Kopytov
Příspěvky: 2
Registrován: stř kvě 20, 2020 7:42 pm

Re: Převodovky Liazů

Příspěvek

Zdravím ve spolek, na naší hasičské 101 začala klepat převodárna u pomocného náhonu. Je to asi T10 kuka převodovka. Jakou zradu bychom mohli při vytahování čekat, a neví někdo kde by mohl být problém? Byl bych i vděčný za schéma.
Pomocný náhon máme po repasi a v jeho pohonu je docela velká vůle. Je možné že problém je jen ve spojce?
čtv čer 04, 2020 4:11 pm

Odpovědět

Zpět na „LIAZ“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů