Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
besttracker
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 15, 2009 8:20 pm
Bydliště: Honolulu

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

pre zaujmavost test:
skuska 2t
[youtube]https://youtu.be/AcJFNGwt10A?t=24[/youtube]
skouska 3t
[youtube]https://youtu.be/VTeFtt4z7mo?t=22[/youtube]
tu su tie uzly ako spomynal sof :
[youtube]https://youtu.be/xuqaw-rmAcY?t=54[/youtube]
:-)
pon úno 24, 2020 9:42 pm

Prouza88
Příspěvky: 6742
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Sof: Jako víme, že de o něco jinýho :wink: Mě šlo o to, že mám jak kurtnu, tak tu smyčku, sou stejný, na smyčce(jakoby 2x) je 1,5t nebo kolik a na kurtně(sólo) 2500DaN a proč :wink: Je mi jasný že s tou smyčkou můžu zvedat 1.5t vklidu, ale kde má mez? Těch 5000DaN.. e ee, nejspíš daleko vejš, pak ale zas nechápu jen 2500DaN na kurtně, bo ta musí dát víc, ale to nám řekne Tatrák Pája za nedlouho :wink:
Besttracker: Supr, já to hledal a nic :D Asi to bude ten 7mi násobek či co to máte za koeficient. Z praxe ale vím, že co kurtna to rozdíl.. některý byly tlustý a chlupatý, že nešly prostrčit ráčnou, některý tenký tvrdý nepružný, pak klasika oranžový. V tom musí bejt taky obrovskej rozdíl, jakou to má mez, byť nosnost splní.. Ale mě šlo o tahání žejo.

Tady Modrá(8t):
https://www.lana-retezy.cz/vyprostovaci ... ka-56t-6m/
Má na sobě 56000DaN(8t :arrow: 1:7 = 56), píšou že se škubne při 56t a že se s tím dá tahat cca 28t, což je polovina uvedenýho. Pro představu. Na tahání náklaďáku asi málo, nebo použít nadvakrát :wink:
Nebo si to koupíš na nošení břemen a už má na sobě 8t..
Obrázek Obrázek
Někdo tu dával to video z vyprošťování a říkal že to byla červená.. Mno asi spíš oranžová a klíďo nějaká echt, protože ta tabulka tou oranžovou nekončí(ořízl sem), ale můžeš mejt oranžovou třeba na 150.000DaN :idea:
Kolik ale udrží naše kurtny z tabulky asi nevyčtem, nicméně zkusím o víkendu malinko pohledat co mám za kurtny a dát sem štítky a foto :wink:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
úte úno 25, 2020 11:29 pm

Prouza88
Příspěvky: 6742
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Ještě jedna zkušenost, možná malinko inspiruju ostatní.. Jel sem osobákem a došla mi nafta v Passatu(asi 1600kg + já, děcka a hlavně moja :doh: Tak ticho blbouni, kartáč sem dostal hned na místě) :D Brnk sem bráchovi, protáhli sme kurtnu okama a doprostřed uzel, s tím, že sem hák nechal 20cm vyset dolu. Supr věc, bo slyšíš jak klesne, že máš volnou kurtnu a máš ju přišponovat brzdou(nebo akcelerací).. S tím uzlem i pár škubnutí bylo, brácha na tom stál(bo prej ať nás kokoty dva nikdo nevidí) a kurtna to dala s přehledem, ani uzel nebyl nafest, jak třeba na tom videu.. jen snad bych vzal 10m z Lowdecku, bo ty 3m něco, když ju dáš nadvakrát sou málo :think: Později se ukázalo, že nejsem tak nekompetentní, jen se ucpal filtr :shock:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
stř úno 26, 2020 7:44 am

besttracker
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 15, 2009 8:20 pm
Bydliště: Honolulu

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Prouza88
asi jsme se nepochopili ... :-)
robim s gurtnami skoro denně a znám trochu rozdíl v nosnosti resp. co teoreticky snese za hmotnost .., tou modrou (resp červenou, oranžovou, bílou, ....) barvou jsem řešil ze ty popruhy z nichž se vyrábějí ty dopravně gurtne 2500/5000 Dan, sirka toho popruhu je asi 5 cm, a hrubka 5mm , ten samý popruh se pouziva na vyrobu jednorázových zdvihacích popruhů .....a na štítku je nostnost ve tvaru 0 1,2 t, nic víc nic méně, já jsem nikdy netvrdil že to zvládne 8t (protože barva je modra ...), barevně oznacení bych řekl že platí pro popruhy vyrobené podle EU norma 1492 -2 a tabulku co si tu dal plati pro: Hranice pracovního zatížení textilní zvedací smyčky EN1492-1 ,mi jsme tu řešili ty necertifikované Kurty 2500/5000 Dan ktere se používají v dopravě ...(a někdo z nich začal vyrábět také ty jednorázově zdvihací, protože kolega chtěl vědět kolik to asi snese ..)

k videu :
ano ve videu je oranzova, neboť to s tou červenou jsem uz nenašel .......
:-)
čtv úno 27, 2020 8:14 pm

Prouza88
Příspěvky: 6742
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Neboj, pochopili :wink: Neska sem dělal pořádek, tak sem koukal po těch rozdílech. Na foto nebyla nálada, ale na některejch kurtnách sem objevil údaj 25kN a šipky od sebe, tudíž v tahu 25 "kiloňůtnů", to je v přepočtu 2,5t(10N = 1kg, 25,000N = 2500kg).. Na některejch bylo i 2500DaN.. Asi se mezi ty jednotky dá dát = .. Teda, jestli zas nebude někdo echt pünktlich :mrgreen:
Když se na tu problematiku tak dívám pánové, tak mě překvapuje, že po nás nechou vazačský zkoušky :idea: Sem si taky myslel že tomu rozumím(co? kurtna, utáhnu a čau), ale pěkně sem se splet.. A to nemluvím o těch jejich úhlech, koeficientech a podobně :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv úno 27, 2020 8:24 pm

jose rabano
Příspěvky: 7510
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

V Itálii nekutrtuje nikdo nic.uz z principu.plato návěs ,na něm svitek 30 tun,nebo dva balvany,první 15,20tun druhý,a nic..nebo betonářská ocel kari sítě.u nás to je pod kabinu 24 t,oni to mají metr nad.muze mi to někdo vysvětlit???
sob úno 29, 2020 8:47 pm

besttracker
Příspěvky: 331
Registrován: pon čer 15, 2009 8:20 pm
Bydliště: Honolulu

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

jose rabano
Kurty nejsou zázrak, pokud mas normálních řidičou ktery jezdí normalne ..., nikdo je nepotřeboval při bezpečné jízdě, 30t svitek při havárii zabije řidiče tak ci tak, ci to ma zakurtnovane nebo ne .... to mas jako s plachtovanim sypkých materiálů , kolik rokou se nemuselo, ale lidé si stěžovali pro xx případ, že to někdo nebyl ochoten polit, prikrýt, tak teď to musí dělat všichni a všechno ....., protože někdo v té době nechtěl / nemohl zaplachtovat material ktery byl očividně cisty prach ... .....
:-)
ned bře 01, 2020 4:29 pm

Prouza88
Příspěvky: 6742
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Tak kde je ten Pája Tatrák s tím testem :think:
Kluci, já vám nevím, ale když vidím co se vozí pod plachtou bez kurtů, tak mám strach vůbec projet okolo.. já sem na kurty pořádnej, neříkám že to nedovezu bez, nebo když to nejde, ale kvůli tomu se to nedělá žejo :wink: Tak si sáhněte na svědomí.. On ten svitek při nehodě tu muldu nejspíš neopustí, na paletě třeba, ale aspoň se nebude kutálet eště po kilometru.. A s tím plachtováním je to to samý, pár blbců je lenošnejch(nebo něco dodrbou) a pak to odskáčou šici.. klasika, sprchy, tankování zadarmo, fasování, nářadí, výkend potají atd atd atd.. všechno dycky nějakej vůl dok*rví...
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
ned bře 01, 2020 4:57 pm

jose rabano
Příspěvky: 7510
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Znám jednoho co brzdil tak vehementně že vyletěl z muldy,ohnul ty zábrany do tvaru hokejky a hlavně se otočil na bok a přistál dírou na podlahu(Polsko se nekurtuje,zní starý truckersky Kid).problém byl jak na vykládce,ce!y den ,jak to složité že jo,a hlavně tahač nešel dofoukat, jak měl 18 tun na hnací naprave a svitek za kabinou :wall: ,blb byl samozřejmě ten v osobáku před ním.
pon bře 02, 2020 6:45 am

Prouza88
Příspěvky: 6742
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Některý svitky sou větší no :D Když ta mulda má asi metr na šířku a svitek 2m průměr, tak je tam sotva 20cm.. Pak už stačí kousek mezera a už jede..
Mě tak expert naložil mliko na paletách.. bo sem s ním měl po nakládce přepřahat a jet Neapol, tak sem mu řek ať, mi dá prvních 6 naštorc a zbytek po třech(po tuně 25 palet tuším), ať to nemám na koňovi po těch jejich skákastradách.. Prvně se mě zeptal jestli se vejdou 3 štorcpalety vedle sebe, to mi nehrálo, tak sem mu to musel vysvětlit jak děcku a taky to tak dopadlo.. On ty palety napích, že mu trčeli 10cm vidle a nedorazil to samozřejmě.. první dvě palety lehly a další měli popraskaný kartony dole jak to bimbalo :doh: Kdybych to věděl tak sem to zakurtoval aj vpředu(ne jen poslední řadu), takle sem měl mlíko všude, hlavně na vejfuku to byla chuťovka v letě :doh: A že sem tehdá řval, ale blb sem byl samozřejmě já :wall: Pak řvalo dispo až zjistili, že to povezem z5 do Sattledtu :mrgreen:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pon bře 02, 2020 7:23 am

Prouza88
Příspěvky: 6742
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Teď mě předjel rak(bo už jedu potupně 84km/h), plaťák s bočnicama a v tom bigbagy.. ANI kurt! :shock:
Povídal mi brácha, co má plato, že maj cosi spešl na bočnicách(5 pantů na bočnicu, ty maj navíc kratší, přes metr vysoký a častějc sloupky) a nemusí kurtovat cihle, když to není přes bočnicu(nebo aspoň ne tolik a dá ty oranžový 5m vingle).. A samo, vozí tak i kanále, šici tam, prej vytáh poprvý kurty a čuměli na něj na betonárce jak na vola :roll: No prej na to má nějakej papír(propadlej nebo co) a že mu němec vysvětlil za xxx€, že to neplatí(nebo má neplatnej ten papír) :mrgreen: Tak když máš posvěcenej papír od úředníka, tak můžeš přetěžovat, nekurtovat a jezdit zákazama jak chceš :doh: Ale i v rakousku to švindlujou, není to totiž první firma, kde mu nechcou koupit povolení a jezdí se starým :wall: Horší jak u nás, a to mi druhej bruder o výkendu říkal, že jak deš marodit, že tě může rak propustit :shock: No to je supr u nich dělat(14 dní výpovědní lhůta třeba) :roll:
Neska je nějakej divnej den.. Mě teď předjel další rak s platem(to s tím hrbem a malejma trojnápravama až vzadu), takový panely nastojáka tam měl a na kozlovi musel mejt tak 25t, bo tak rozpláclý kola sem neviděl :shock: Aj na návěsu ta první náprava.. poslední jak kdyby nic nevezla :shock:
Asi zase přidám na 89km/h, bo co sem neska už viděl.. :D
Naposledy upravil(a) Prouza88 dne pon bře 02, 2020 8:14 am, celkem upraveno 1 x.
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pon bře 02, 2020 8:05 am

jose rabano
Příspěvky: 7510
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

To vaše mlíko slavné jsem vezl jednou,ujedu pár km z nakládky,zastavím a jdu kouknout a jedna paleta vysypaná.... :shock: to nejsem schumacher.ty spodní kartony lehli pod tou tíhou.
pon bře 02, 2020 8:11 am

Martin F.
Příspěvky: 241
Registrován: úte pro 10, 2019 6:04 am

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Dnes to bude o poctivej nemeckej kurtovačke
Obrázek
pon bře 02, 2020 8:57 am

Prouza88
Příspěvky: 6742
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Co povezeš v tý vaně :mrgreen: na 25t jich máš stejně málo :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pon bře 02, 2020 8:59 am

Martin F.
Příspěvky: 241
Registrován: úte pro 10, 2019 6:04 am

Re: Kurtujte, soudruzi, kurtujte.

Příspěvek

Teraz mám plato a veziem toto
Obrázek

Obrázek
pon bře 02, 2020 9:11 am

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 13 hostů