Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Uživatelský avatar
dawid
Příspěvky: 414
Registrován: ned črc 01, 2007 9:19 pm

Jak brzdit 8x6 na sněhu.....

Příspěvek

Chlapi možná blba otázka....Jezdím s medvědem 8x6 dost často sníh led...38tun za zády..... Občas smykem z kopce...... Lepší zapnout uzávěrky na zadek a brzdit všemi koly či i přihodit předek....??? Nebo to tak nechat...... ???
sob led 07, 2017 4:36 pm

tatrák pája
Příspěvky: 375
Registrován: úte črc 01, 2014 8:57 am
Bydliště: praha

Příspěvek

Jezdím 8x8 a přijde mi to lepší bez uzávěrek. Se zapnutou uzávěrkou se to sune ještě do boku, kdežto bez ní ti alespoň kola která se točí drží směr
sob led 07, 2017 6:04 pm

jozin
2. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 5150
Registrován: sob pro 11, 2010 4:17 pm
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

ja stim sice nejezdim ale rekl bych ze jak zapnes uzaverku.bude te to tlacit furt rovne,auto spatne zataci,je temer neovladatelne.Na beznem tahaci to tak aspon je,ja ji osobne temer nepouzivam,jedine co udelam na snehu ze vypnu ASR,dam to do manualu,stahnu okno a posloucham co se deje a co to chce.
Neřeším...
sob led 07, 2017 6:51 pm

Venca R
Příspěvky: 1975
Registrován: stř bře 02, 2011 12:00 pm
Bydliště: Vychodní čechy

Příspěvek

Uzávěrku vůbec, koly brzdíš všemi tak jako tak. Předek určitě jo, jednak se to tolik nerozjíždí a když už něco, tak tě může předek zachránit.
sob led 07, 2017 6:54 pm

Uživatelský avatar
Tomino
Příspěvky: 498
Registrován: pát led 26, 2007 6:03 pm
Bydliště: Slavičín

Příspěvek

Dolů zapínám mezinápravu, případně předek když je ale bez uzávěrek
sob led 07, 2017 7:10 pm

Tommy66
Příspěvky: 269
Registrován: sob pro 01, 2012 7:30 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

Na sněhu dolů zasadně neutrál a žádnou elektroniku jako ASR a podobné. Pokud funguje ABS tak by jsi neměl mít problém...to je jediná elektronika která pokud funguje tak tio pomůže.
sob led 07, 2017 7:32 pm

Uživatelský avatar
pavel 815
Příspěvky: 5001
Registrován: stř říj 08, 2008 10:33 pm
Bydliště: okoli brna

Příspěvek

Pokud to klouže mezinápravu a předek,tím pádem se ti brzdný moment motoru přenáší na tři kola a minimalizuješ riziko,že ti motor při brdění provozní brzdou chcípne(nápravové uzávěrky jedině krátkodobě v krizi když jedeš z prudkého,přímého kopce kde nepotřebuješ zatáčet,např. sjezd z kypy na skládce apod...)a když už ani to nepomáhá,tak jedině bez kvaltu to pustit a brzdit až dole... :lol:
Nemít TATRU stojím tam ještě teď !!! Nezlobte se pane,já věřím že máte nejlepší ceny,ale Fridex fakt nepotřebuji...
sob led 07, 2017 9:26 pm

Uživatelský avatar
Čonkin
Příspěvky: 991
Registrován: sob srp 02, 2008 11:47 am
Bydliště: hl.m.P.

Příspěvek

8x6-ky, co znám, tak stejně nemůžou předek zapnou samostatně, pouze v kombinaci se zadní mezinápravou...
Chodí to dobře, ale neseje to...
www.bm-autocross-team.euweb.cz
sob led 07, 2017 9:31 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Přesně to jsem chtěl Čonkine napsat
U nás máme Actrose 6x6 a předek jedině z mezinápravovou uzávěrkou (ale nevím jestli komplet nebo jen zadek, jel jsem s ním párkrát). Poslední poloha je uzávěrka na všechno

A uzávěrky jsou blbost, protože jsou proti zatáčení (kvůli zatáčení tam ten diferenciál je). Pokud by to bylo na rovině tak jo, ale do zatáčky určitě ne, max. mezináprava a hodně pomalu, protože jinak to ty stočený kola přetlačuje a má tendenci to auto jet rovně - kor na sněhu že jo


A já když jsem v nějakým průseru (bahno), tak když chci zatáčet, vypínám nápravový uzávěrky - jinak mi to v tom bahně jede prostě rovně. Ale je pravda, že já mám jen 8x4, s 8x6 nebo ještě lépe s 8x8 by to bylo o něčem jiném
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
sob led 07, 2017 10:25 pm

Uživatelský avatar
pavel 815
Příspěvky: 5001
Registrován: stř říj 08, 2008 10:33 pm
Bydliště: okoli brna

Příspěvek

...nebylo,taky by to jelo rovně...
Nemít TATRU stojím tam ještě teď !!! Nezlobte se pane,já věřím že máte nejlepší ceny,ale Fridex fakt nepotřebuji...
sob led 07, 2017 11:36 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Ale asi ne tolik, ne?
Jen se ptám, nevím
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
ned led 08, 2017 1:20 am

Mer-Tat
Příspěvky: 42
Registrován: pát úno 07, 2014 12:50 pm
Bydliště: Haná

Příspěvek

Zdravím. Jezdím přesně s tímto autem na sněhu z kopce takto- z mírného kopce bez mezinápr. a z prudkého na neutrál a to velmi pomalu, ale jednou se to stejně urvalo auto se začalo štorcovat tak jsem brzdil s delšími přestávkami a ze štěstím jsem to sjel. Cesta tenkrát nebyla posypána všechno stálo nahoře a mně se nechtělo čekat. Obecně na čerstvém neuježděném sněhu při pomalé jízdě to jde ukočírovat a na uježděném nefunguje nic. Při jízdě z mezinápravou a z předkem to má snahu ujíždět do boku. Ale ber ty zdejší rady z rezervou, ono se v našich podmínkách a při nedostatku práce v zimě po sněhu moc nejezdí, takže na nějaké stoprocentní rady ohledně 8 x 6 na sněhu bych moc nesázel. Servus.
ned led 08, 2017 5:47 pm

NakejMagoj
Příspěvky: 494
Registrován: sob zář 06, 2014 7:24 am
Bydliště: Planeta Země

Příspěvek

Naposledy upravil(a) NakejMagoj dne ned led 15, 2017 12:48 pm, celkem upraveno 1 x.
Všichni jsou blázni jen já jsem letadlo.
ned led 08, 2017 10:10 pm

jirkaman
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 14, 2010 8:38 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Asi to nebude nic nového, ale ABS funguje tuším až od rychlosti cca 5 km/h, proto se to nejspíš utrhne při té nejopatrnější jízdě. U autobusu se mi docela osvědčilo při velmi pomalé jízdě přibržďovat ruční brzdou, takže se přední kola nekousaly a mohl jsem řídit. U naložené osmikolky to ale asi bude jiné, nevím kolik kol brzdí ruční brzda.
ned led 08, 2017 10:28 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Příspěvek

Docela mě tu překvapujete s tím neutrálem (neodsuzuju to, abychom si rozuměli) - ale přijde mi v pořádku tam mít kvalt a zvolna to brzdit motorem (ne motorovou brzdou), než "šokově" brzdama, kdy si myslím že kola spíš ztratí adhezi.
Na neutrál jsem to nezkoušel, tak nevím - ale rozhodně se mi "můj" způsob osvědčil

Asi si to budu muset někdy/někde vyzkoušet
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
ned led 08, 2017 10:35 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů