Pokec např. o kurtování nákladu, vysílačky+rádia, tachografy, poruchy, výbava aut, spotřeba, navigace,nooteboky, atd...

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Uživatelský avatar
klon
Příspěvky: 512
Registrován: stř čer 14, 2006 12:33 pm
Bydliště: Krkonoše

Kotoučové brzdy, ABS

Příspěvek

Zdravím, možná mám hloupá dotaz, ale docela by mě zajímalo jak jsou vyřešeny brzdiče na kotoučovách brzdách ovládaných vzduchem. Na fotografiích jsem našel pouze celkový pohled na kotouč a třmen. Působí válec přímo na destičky? Pokud by byl brázek, případně řez touto brzdou byl bych moc vděčen.
Další dotaz je fce ABS u vzduchotlakých brzd, je v tom nějaký fígl nebo to funguje stejně jako u hydraulických brzd? Dle mého úsudku se vzduch bude chovat jinak než kapalina, proto by to nemělo být stejné. Děkuji za odpověď.
stř lis 25, 2009 12:28 am

Uživatelský avatar
Čonkin
Příspěvky: 991
Registrován: sob srp 02, 2008 11:47 am
Bydliště: hl.m.P.

Příspěvek

Brzdový válec působí na destičky přes páku, která tlačí na písty s mechanismem samostavu a ty přes tlačítka na destičky. Třmen je plovoucí, tzn. kluzně na čepech.
Princip ABS je podobný - uvolnění tlaku brzdového média - u hydraulických brzd je vetšinou vše sloučené do hydrobloku u hlavního brzdového válce (pumpičky). U vzduchotlakových brzd je na každé hadici mezi brzdovým válcem a pedálovým brzdičem elektropneumatický ventil. Pokud řídící jednotka zjistí blokování některého kola, vyšle impuls a ventil sníží/upustí tlak z brzdového válce. U hydraulických brzd se "odlehčení" projevuje ťukáním do pedálu-přepouštění kapaliny, u vzduchotlakových je slyšet přerušované ufukování-do atmosféry.
Obrázek
Chodí to dobře, ale neseje to...
www.bm-autocross-team.euweb.cz
stř lis 25, 2009 9:01 am

Uživatelský avatar
klon
Příspěvky: 512
Registrován: stř čer 14, 2006 12:33 pm
Bydliště: Krkonoše

Příspěvek

Děkuji za informace a jestli jsem to doře pochopil tak při výměně destiček se musí skoro celý třmen rozebrat a vrátit samostavy do výchozí polohy? Nejspíš na to bude jednodušší fígl, bylo by to lepší vidět na vblastní oči a ošahat si to.
Co se týče toho ABS, předpokládám že ventil je co nejblíže válci, tedy pro každé kolo ventil, zamozřejmě musí být rozvod ke každému kolo opatřen jednosměrným ventilem a řídící jednotka je přímo na návěsu/přívěsu.
stř lis 25, 2009 12:05 pm

Uživatelský avatar
Čonkin
Příspěvky: 991
Registrován: sob srp 02, 2008 11:47 am
Bydliště: hl.m.P.

Příspěvek

Třmen nerozebíráš. Mechanismus samostavu samozřejmě umožňuje i ruční povolení, podobně jako u klasických klíčů. Ráčnou povolíš, demontuješ příložku, co zabraňuje vypadnutí destiček ze třmenu (většinou jeden šroub), vyměníš destičky a opačným postupem zpět-jednoduché.
Ty ventily - většinou jsou někde v rámu a s brzdovými válci propojeny hadicí. U návěsů/přívěsů jsou většinou spojeny do jednoho bloku, včetně řídící jednotky.
Chodí to dobře, ale neseje to...
www.bm-autocross-team.euweb.cz
stř lis 25, 2009 1:01 pm

Uživatelský avatar
klon
Příspěvky: 512
Registrován: stř čer 14, 2006 12:33 pm
Bydliště: Krkonoše

Příspěvek

Ok, díky moc za radu. Dlouho mi to vrtá hlavou a nikde jsem podrobnější info nenašel.
stř lis 25, 2009 2:49 pm

čuchtáček
Příspěvky: 80
Registrován: ned led 03, 2010 3:03 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

A ja se jestě zeptam- jak na kotoučovych brzdach jde kontrolovat tlouštka brzdovych desek? Nemam kontrolu elektrikou ale nechce se mi sundavat vsech 12 kol pri prebirani auta
nesmím nic rect, jen to že piju a jim
sob úno 20, 2010 5:04 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11897
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Příspěvek

zrcátko a baterka třeba a pokud tam vidět nepujde tak ti nezbyde než to sundat
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
sob úno 20, 2010 5:20 pm

čuchtáček
Příspěvky: 80
Registrován: ned led 03, 2010 3:03 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

tak to bude mazec teda
nesmím nic rect, jen to že piju a jim
sob úno 20, 2010 7:31 pm

Uživatelský avatar
ico77
Příspěvky: 50
Registrován: čtv dub 02, 2009 8:58 pm
Bydliště: SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Čonkin
a akym spôsobom vtlačiš valček do vnutra aby si urobil miesto na nove hrubšie platničky - u hydr. my to je jasne ale toto je pre mna novinka - nieje niekde navod na vzuchové brzdy ? :?: - ďík
pát říj 01, 2010 11:39 pm

rudolf diesel
Příspěvky: 171
Registrován: pon říj 15, 2007 9:13 pm
Bydliště: Plzeň

Příspěvek

ICO77: Čonkin to už psal , dělá se to mechanicky. Váleček jednoduše zatočíš dovnitř. Zezadu na třmenu je pod krytkou tisícihran na ,kterém je nasazen mezikus zpravidla na 10-12mm klíč a tím můžeš s třemenem pohybovat oběma směry.
pon lis 01, 2010 8:12 pm

Uživatelský avatar
ico77
Příspěvky: 50
Registrován: čtv dub 02, 2009 8:58 pm
Bydliště: SLOVENSKO
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

rudolf diesel

Ďakujem - potreboval som to takto presnejšie opísať :wink:
pon lis 01, 2010 9:11 pm

Uživatelský avatar
Čonkin
Příspěvky: 991
Registrován: sob srp 02, 2008 11:47 am
Bydliště: hl.m.P.

Příspěvek

A když se to včas nepodchytí a ta červená kontrolka se ignoruje, dopadne to takhle :shock: :

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Chodí to dobře, ale neseje to...
www.bm-autocross-team.euweb.cz
úte lis 02, 2010 8:19 pm

Uživatelský avatar
klon
Příspěvky: 512
Registrován: stř čer 14, 2006 12:33 pm
Bydliště: Krkonoše

Příspěvek

To snad ani nemohla červená kontrolka svítit, tak dlouho by to snad nikdo nevydržel...
úte lis 02, 2010 8:54 pm

KUNA
Příspěvky: 117
Registrován: čtv říj 22, 2009 7:30 pm
Bydliště: Hospoda

Příspěvek

Nechybí tam půlka kotouče? Jinak krásná práce, bejt tvuj zaměstnavatel tak bych tě asi zastřelil :D :D
stř lis 03, 2010 6:13 pm

Uživatelský avatar
Pegos
Příspěvky: 950
Registrován: pát bře 14, 2008 9:21 pm
Bydliště: liberecko

Příspěvek

Hmm to se na mě nezlobte, ale tohle může udělat akorát debil takhke zničit třmen i s kotoučem supr práce.
stř lis 03, 2010 10:05 pm

Odpovědět

Zpět na „Technická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů