Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
luda.l
Příspěvky: 31
Registrován: úte úno 21, 2012 11:41 pm
Bydliště: PS

škody a krádeže..

Příspěvek

Jak se bránit, když šéf automaticky strhne z výplaty škodu za vybranou naftu- 300l ve F ...


DAS mi odpověděl...Zaměstnavatel Vám z Vaší výplaty nesmí strhnout žádnou částku bez Vašeho souhlasu (souhlasem je např. podepsání uznání dluhu, uznání škody apod.), s výjimkou soudně nařízené exekuce. V případě, že by zaměstnavatel takovýto krok podnikl, neváhejte se na nás obrátit.

dále:Pokud jste však při vynaložení obvyklých prostředků nemohl krádeži zabránit, vina na Vás neleží.
 
Jestliže považujete zabezpečení nádrží na Vašem vozidle za nedostatečné, neodkladně to písemně nahlaste zaměstnavateli. Jestliže zaměstnanec zaměstnavatele prokazatelně upozorní na nedostatečné zabezpečení věci, za niž nese hmotnou odpovědnost, následně neodpovídá za škodu, která je na věci z důvodu nedostatečného zabezpečení způsobena.

V případě, kdy krádež zjistíte, je vždy nutno kontaktovat policii. V opačném případě byste se vystavoval riziku, že věc nebude řádně prošetřena a za škodu budete shledán odpovědným Vy, přičemž Vaše odpovědnostní pojišťovna (u níž máte tzv. pojistku na blbost) odmítne z důvodu nepřivolání policie škodu proplatit.

  Teď jen poraďte jak takový dopis sestavit a jak ho donutit podepsat.. protože to jsou i další škody u kterých ani řidič není a pachatel je dávno pryč...[/b]
pát led 25, 2013 11:21 pm

delivio

luda.l

Příspěvek

Jak se bránit?

Povinností zaměstnavatele je s Vámi způsobenou škodu projednat a cca do 1 měsíce Vám sdělit požadovanou náhradu škodu. Pokud byste škodu uznal co do důvodu a výše, bylo by na místě uzavření písemné dohody o náhradě škody - jedním ze způsobů, jak by škoda mohla být nahrazena, by mohly být srážky ze mzdy na základě písemné dohody s Vámi. Pokud nic takového nebylo, zaměstnavatel provedl srážku neoprávněně a Vy se můžete domáhat jejího vrácení, popřípadě se jejího vrácení domáhat soudní cestou. Podnět na inspektorát práce Vám peníze nevrátí.

zdroj http://business.center.cz/business/disk ... ?id=486884

Studuj a poraď se s právníkem. Jednej rychle a hlavně nikde ty sám nic nepiš a nepodepisuj nic.
sob led 26, 2013 2:31 am

sibr
BAN
Příspěvky: 1784
Registrován: stř kvě 20, 2009 12:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

V praxi to často chodí tak, že mu zaměstnavatel oficiálně žádnou škodu nestrhne, ale pouze mu vyplatí méně než bylo odpracováno, nebo dohodnuto s (pouze ústním) odvoláním na škodu, nebo nadspotřebu. V případě sporu pak srážku popře a bude tvrdit že na vyšší mzdu nárok nevzniknul. Aby se kolega mohl bránit musí nejdříve prokázat svůj nárok na vyšší mzdu, než mu byla vyplacena. To je možné udělat tak, že požádá zaměstnavatele o výpis evidence svoji pracovní doby. Pokud mu ho zaměstnavatel nevydá, nebo bude vystaven jinak, než bylo odpracováno, pak se může obrátit na soud o doplacení rozdílu.
Začátek a konec svoji pracovní doby lze jednoduše dokázat výpisy z karty, nebo kolečky. Doba, kdy je na tachografu navolen symbol postýlky se do pracovní doby započítává taky. Kromě doby denního odpočinku.
Porovnáním evidence a údajů na výplatních páscích dojdete k rozdílům ve vypočtu mezd skoro vždy. Někdy to bývá až přes 10 000 měsíčně. Doplacení těchto rozdílů lze pak vymáhat i tři roky zpětně.
Ve výpočtech rozdílů v pracovní době nespoléhejte na jakoukoliv účetní, protože nejsou zvyklé počítat se specifiky pracovní doby řidičů a často ve výpočtech chybují. Započítávají do ní nesmyslně stravné, nebo naopak bezdůvodně krátí odpracované hodiny o dobu kdy byl řidič sice neaktivní, ale nárok na mzdu mu vznikal. Často do mzdy nezapočítávají překážky v práci a další nárokové složky mezd, nebo dokonce počítají mzdu nikoliv ze smluveného platu, ale z počtu odjetých km, či procenty z fakturace a výsledná čísla pouze dosadí do výplatní pásky. Což je samozřejmě účetně i právně chybné.
I tady na foru je k výpočtům mezd mnoho rozdílných názorů, takže vaše případné vymáhání bude úspěšné jen pokud si vyberete někoho, kdo tomuto problému opravdu rozumí.
(V Ostravě mohu doporučit daňového poradce i právníka, kteří to umí).

Také mohu varovat před unáhlenými informacemi některých právníků nezkušených v oboru dopravy. Kolega za mnou přišel, že mu odborová právnička řekla, že nemůže vymáhat doplacení mzdy, když v pracovní smlouvě souhlasil, že bude vyplácen procentuelně z objemu tržeb (což není dovoleno). Jakoby zapomněla, že zaměstnanec se nemůže ani písemně vzdát svých práv vyplívajících ze zákona (mzdy, příplatků, cestovních náhrad…) vis § 346c a že ustanovení smlouvy, která jsou v rozporu se zákonem jsou neplatná.
HLAVA XVII
ZVLÁŠTNÍ ZÁKAZY A VÝKLAD NĚKTERÝCH POJMŮ
§ 346c
Zaměstnanec nemůže zaměstnavatele zprostit povinnosti poskytnout mu mzdu, plat, odměnu z dohody a jejich náhrady, odstupné, odměnu za pracovní pohotovost a náhradu výdajů příslušejících zaměstnanci v souvislosti s výkonem práce.


V česku to prostě chodí tak, že někteří si musí přikrádat, aby vůbec přežili, jiní zase kradou, protože nikdy není dost.
Nedávno mi kolegové vyprávěli jak nachytali majitele dopravní společnosti ve které jsou zaměstnáni, jak vykrádá naftu z vlastních kamionů, kterými oni jezdí.
Proč to dělá? Zřejmě si odpisem nafty snižuje daňový základ z dopravní činnosti a ukradenou naftu využije pro svoji potřebu jinak. Pokud budete mít možnost zjistit, jakou vaše firma uvádí spotřebu nafty pro finančák a jakou spotřebu opravdu máte, tak se lehce dopočítáte, že nejde o nijak malé peníze.

A takhle to dělají ti Češi, co mají lepší džob než dopravu:
http://www.novinky.cz/domaci/303643-fir ... emrel.html
"Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest" učitel národů Jan Amos Komenský
sob čer 01, 2013 8:47 am

pučanges
Příspěvky: 757
Registrován: stř lis 06, 2013 7:13 pm
Bydliště: CZ

Příspěvek

dovolim si ozivit toto tema...muj predchozi zamestnavatel mne upozornil,ze mi nevyplati posledni vyplatu...ma na to pravo? vsude se pise,ze ze mzdy nemuze strhnout nic,ale jak jsou na tom diety,cestovna nahrady,ktere delaji podstatnejsi cast penez za praci ridice? Muze neco z nich strhnou v zajmu firmy? Vse bude mit nejspis soudni dohru,cekam,ze zkusi nahradu za usly zisk a tak podobne...diky za radu...
pát dub 17, 2015 10:06 am

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne pon úno 10, 2020 3:14 pm, celkem upraveno 1 x.
sob dub 18, 2015 8:06 am

pučanges
Příspěvky: 757
Registrován: stř lis 06, 2013 7:13 pm
Bydliště: CZ

Příspěvek

jasně,takže on mi výplatu a diety vyplatit musí...a pokud vznikla nějaká škoda,tak poté lze ji na mě vymáhat,je to tak? Má utkvělou představu,že mi prostě poslední výplatu dát nemusí :) ...škoda žádná nebyla,jen se mi mstí,že jsem odešel :D ...počkám do 15. dalšího měsíce a pak to půjde na soud,už jich mam dost těch vyčůránků všech :)
sob dub 18, 2015 2:33 pm

Karel334
Příspěvky: 1602
Registrován: sob bře 11, 2006 8:36 pm

Příspěvek

Když jsi odešel bez řádné výpovědi tak se není čemu divit.Majitel odstaví tvůj tahač na plac a na gps bude jasně prokazatelné že z důvodu tvého odchodu(absence) auto stálo.Vznikla mu škoda a bude jí vymáhat po tobě! Běžná praxe.
ned dub 19, 2015 10:03 am

pučanges
Příspěvky: 757
Registrován: stř lis 06, 2013 7:13 pm
Bydliště: CZ

Příspěvek

Karle,řádná výpověď byla,vše dle zákona,věděl to dopředu,teď se mstí,neproběhlo to zrovna učebnicově,vyčítání nás přeplácel a tak :D
ned dub 19, 2015 12:27 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů