Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Rebik
Příspěvky: 143
Registrován: úte črc 22, 2008 2:17 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

to posa:

Vtipné je, že si i ten judikát si vztáhne ve svůj prospěch, ačkoliv hovoří opačně -))
pon úno 11, 2013 7:43 pm

sibr
BAN
Příspěvky: 1784
Registrován: stř kvě 20, 2009 12:37 pm
Bydliště: Ostrava

posa

Příspěvek

Kde napadám rebíka? Celou dobu napadá on mne!!!

Kde píše rebík kolik přečasů se dá legálně udělat?
Rebík tady píše o pracovní době bez přesčasů. Ta je 40h týdně. Všecko navíc jsou přesčasy.
Vše se počítá a průměruje v nějakém časovém úseku.
Kde je nějak omezen počet přesčasových hodin? Kde je zakázáno odpracovat více než 40h týdně?
"Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest" učitel národů Jan Amos Komenský
pon úno 11, 2013 7:47 pm

Rebik
Příspěvky: 143
Registrován: úte črc 22, 2008 2:17 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

§ 83a
(1) Délka pracovní doby činí nejvýše 40 hodin týdně.


Pracovní doba a doba odpočinku

Hlava V: Práce přesčas

§ 93
(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.
pon úno 11, 2013 7:57 pm

delivio

Příspěvek

Se nemusíte napadat. Nechci dělat soudce, ale tady má pravdu Rebik.
Ten judikát to rozsekl. Podle toho, nebo na ten výrok NSS se může kdokoliv odvolat a bude to tak stejné i v dopravě. Není žádný důvod dělat rozdílný nález na každý obor činnosti a odkážou stejně na něho v jiných případech.
Vyřešeno a můžeme si lámat palice dál na něčem jiném ne :wink:
pon úno 11, 2013 7:59 pm

sibr
BAN
Příspěvky: 1784
Registrován: stř kvě 20, 2009 12:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

Na tento judikát bych se neodvolával. Takto naletělo více lidí. Všichni jste zapomněli na to co je psáno už na začátku.
Jiné profese nemají výjimku, která platí pro pracovní dobu v dopravě!!!
Nařízení vlády 589/2006 Sb, kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě.

Neoblbujme se navzájem. Nevím jak pracovní dobu počítá a vykazuje rebík, ale vím jak to dělá spousta jiných firem. Je to tady snad běžně popisováno – za jakékoliv odpracované hodiny zaplaceno pouze 8h a nic více...

Já si myslím, že pokud rebík platí veškerou odpracovanou dobu, tak je ve velké nevýhodě proti dopravcům co řidiče o hodiny okrádají.
Pak se nedá hovořit o rovných konkurenčních podmínkách.

A pokud to navíc zbytečně vykazuje tak jak píše, tak se mu může stát, že ho někdo dá k soudu a zbytečně prohraje i bude muset doplatit. To pak zabolí. Svině nejsou jen mezi dopravci, ale také mezi řidiči.

Si to přeberte...
"Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest" učitel národů Jan Amos Komenský
pon úno 11, 2013 8:17 pm

delivio

Příspěvek

Zde to vidím jinak
Nic jen ze je sakra rozdíl jestli makas na lince nebo v pohode jedes. Sezením dóma ještě nikdo v manuální profesi peníze nevydelal.
Na podobnou otázku v zatíženosti řidiče odpovídala studie VUT Brno před lety.Ovšem byli by jsme hodně OT
pon úno 11, 2013 8:17 pm

Rebik
Příspěvky: 143
Registrován: úte črc 22, 2008 2:17 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

to sibr:

Já nejsem žádný dopravce, vozím jen svoje zboží, takže si platím zaměstnancům, co já chci a oni akceptují.

Ta odchylná doba v nařízení má význam jen v krátkém úseku týden - 60h, pokud v průměru 26 týdnů nepřekročíš stanovenou týdenní pracovní dobu viz poznámka č. 15, která vede k:

§ 79
Stanovená týdenní pracovní doba
(1) Délka stanovené týdenní pracovní doby nesmí překročit 40 hodin týdně.

Přečti si to v klidu, nařízení vlády nemůže změnit zákon, nemá potřebnou právní sílu.

Že někdo vykazuje jen 8h mě nezajímá, já to taky dělám, ale práci nad limit vykážu jako odměnu, jak si řidič vyplní výkaz.

Že si necháte místo mzdy dávat diety je váš problém, já jen poukazuji na úskalí dogmatického trvání na zákonu.
pon úno 11, 2013 8:37 pm

delivio

Příspěvek

snad nechceš otevřeně tvrdit, že tě zákon nezajímá. V některých aspektech je styl arabského trhu výhodný ovšem právně nelze podložit v evropském prostředí
Já nejsem žádný dopravce, vozím jen svoje zboží, takže si platím zaměstnancům, co já chci a oni akceptují.
?



Zákon je právní síla
Že si necháte místo mzdy dávat diety je váš problém, já jen poukazuji na úskalí dogmatického trvání na zákonu.
Barterový obchod se ti líbí aspoň to tak vypadá Rebík :wink:
pon úno 11, 2013 9:05 pm

sibr
BAN
Příspěvky: 1784
Registrován: stř kvě 20, 2009 12:37 pm
Bydliště: Ostrava

rebik

Příspěvek

Ty poukazuješ jen na to, že máš svůj systém, který je podle tebe spravedlivý.
Já nijak nepopírám, že spravedlivý může být. Ale zákony jsou napsané jinak, takže se zbytečně vystavuješ riziku postihu.
Pokud někdy začne řádně fungovat finanční správa, přijdeš na to sám.
Píšeš:
…nařízení vlády nemůže změnit zákon, nemá potřebnou právní sílu.
Komentář:
Měl by jsi pravdu, kdyby v ZP nebylo napsáno, že ustanovení platí pokud jinde není upraveno jinak

Takže si v klidu rozmysli, jaký význam by mělo vydávat 589, kdyby neplatila.

Uznávám, že když se člověk snaží dělat správně a poctivě a nakonec zjistí, že je mimo zákon, není to nic příjemného.
Ale řešení je prosté.
Zbavit se emocí a najít jednoduché řešení, které bude v souladu se zákonem.
Není to tak těžké :)
"Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest" učitel národů Jan Amos Komenský
pon úno 11, 2013 9:07 pm

Rebik
Příspěvky: 143
Registrován: úte črc 22, 2008 2:17 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

delivio:

Úplně přesně ti nerozumím, jen jsem reagoval na sibrovu poznámku, že dopravce, co to platí oficiálně, je v nevýhodě, já nesoutěžím o cenu za km u DHL. A arabský trh to samozřejmě není, vím jaký mzdový náklad moje zboží unese a zbytek je jednání se zaměstnanci.

Jako majitel jsem si dávno zvykl, že dodržet zákony v podnikání není absolutně možné a často je levnější platit právníka či pokutu, než vydávat náklady na dodržení absurdit. A jako se nesnažím buzerovat zaměstnance za kraviny, nečekám že s nimi budu bojovat o každou blbost.

Nemyslím, že doprava je něco zvláštního, podívej se na zemědělství, taky nikdo neuteče z pole, když má natočeno.
pon úno 11, 2013 9:22 pm

sibr
BAN
Příspěvky: 1784
Registrován: stř kvě 20, 2009 12:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

I když jsi jiná kategorie než dopravci a asi jsi i daleko poctivější než většina dopravců, tady se začalo téma o tom jaké jsou zákony obecně.
Možná taky znáš jiné dopravce, co si najímají právníky a obcházejí všechny zákony jen proto, aby ze zaměstnanců sedrali kůži.
Pokud by jsme se měli bavit o tom jak to chodí v které firmě, tak na to tady jsou vlákna o jednotlivých firmách. Založ vlákno o tvé firmě a pokecáme tam.
Bude to zábavnější. Ale překrucovat zákony nelze.

Pokud jsi fakt tak poctivý jak píšeš, tak nezbývá než ti popřát, aby tě nikdo nikdy nezažaloval za doplacení odpracovaných hodin.
To by pak bylo i s doplacením odvodů – takže dost drahé.
"Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest" učitel národů Jan Amos Komenský
pon úno 11, 2013 9:40 pm

Rebik
Příspěvky: 143
Registrován: úte črc 22, 2008 2:17 pm
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Hele končím, bud jsi profesionální provokatér a rád ze sebe děláš blbečka, viz tvá poznámka že můžeš dělat oficiálně 250h měsíčně, jen to chceš zaplatit, anebo to myslíš vážně a to je fakt na zamyšlení.
To je totiž dost v rozporu s tvou představou důležitého a zodpovědného zaměstnání.
pon úno 11, 2013 9:49 pm

sibr
BAN
Příspěvky: 1784
Registrován: stř kvě 20, 2009 12:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

No jestli chlapi v dopravě nedělají běžně až 250h, tak nevím kdo z nás je vzdálenější od reality.
Já možná vypadám jako blbeček tady na foru, ale je to lepší i levnější než být blbečkem u soudu.
Naposledy upravil(a) sibr dne pon úno 11, 2013 10:05 pm, celkem upraveno 1 x.
"Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest" učitel národů Jan Amos Komenský
pon úno 11, 2013 10:03 pm

Krocan
Příspěvky: 846
Registrován: pon pro 14, 2009 11:15 am
Bydliště: EU-Kopidlno

sibr, delivio

Příspěvek

Jenom mi nějkým jednoduchým souvětím napište, zda můj zaměstnavatel zamkne moje/jeho auto, až vyčerpám kvótu povolených pracovních hodin a nikoho do auta nepustí do té doby, dokud zase nebudu moci za volant sednout já? Já vím, že pocity řidiče vás nedojímají, ale to, že do mého soukromí nikdo neleze, má pro mne, narozdíl od vás, mudrlantů také nezanedbatelnou cenu. Jsem velmi rád, že nemáte zatím žádnou velkou moc. Takové stalinisty, aby pohledal. Kdybyste byli obdařeni mocí, tak vše, na co byste sáhli, dokurvili byste nadobro, kdo by se vám nepodřídil, trpěl by a pak byste si sedli na tu hromádku trosek a nešťastných lidí, kterým jste pomohli a s :shock: byste opakovali........takhle jsme to přeci nechtěli.........no a až byste se otřásli, což by netrvalo dlouho, protože máte takto nastavené ego, šli byste pomáhat zas jinam :savle:
Odpověď na základní otázku je: !mínus 7 miliard! :bomb:
pon úno 11, 2013 10:05 pm

sibr
BAN
Příspěvky: 1784
Registrován: stř kvě 20, 2009 12:37 pm
Bydliště: Ostrava

krocan

Příspěvek

No já tady neřeším žádný konkrétní problém, ani rebikovu firmu, ani nikomu nepomáhám.
Odpovídám mu jen jak zní zákony. Taky by se mi líbilo, kdyby byly napsány jinak.
V každém případě znám spoustu slušných lidí, kteří byli odsouzeni, protože zákony neznali.
A také hodně šmejdů, kteří nejsou zavření jen protože zákony znají…

PS: Tvůj názor na nás je dost podobný jako názor mnoha řidičů na tebe.
"Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest" učitel národů Jan Amos Komenský
pon úno 11, 2013 10:16 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů