Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

TLukes
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 29, 2011 6:15 pm
Bydliště: Ostrava

45 kontejner na 40 chassi

Příspěvek

Jde to takhle vozit? Má to přesah asi 75 cm. Může z toho být průser?

Obrázek

Obrázek
čtv lis 28, 2013 1:50 pm

Šedý Vlčák
Příspěvky: 516
Registrován: ned kvě 18, 2008 2:35 pm
Bydliště: Severní Morava

Příspěvek

Myslím, že z toho bude průser.
Kontejnery jsem nikdy nevozila, ale hledala jsem a našla jsem toto:

Problematiku bezpečné manipulace s kontejnery řeší ČSN 26 9345, kde je mimo jiné
stanoveno :
- při přepravě kontejnerů musí být tyto zafixovány příslušnými rohovými prvky (otočné
čepy, otočné zámky apod.), příslušnými pro každý druh dopravy;
- správné spojení všech fixačních prostředků musí být zkontrolováno před zahájením
přepravy (u silničních vozidel provádí řidič vozidla!);
- kontejner nesmí přesahovat půdorysné rozměry ložných ploch silničních vozidel;
- pozor, při manipulaci s kontejnery musí pracovníci používat schválené ochranné
přílby!
čtv lis 28, 2013 7:51 pm

Uživatelský avatar
-Ondra-
Příspěvky: 2039
Registrován: ned bře 08, 2009 11:11 pm
Bydliště: Křižanov

Příspěvek

Vezt to muzes,ale musis mit vytahovaci zadni naraznik a vytahovaci krk vepredu.
Jinak budes asi o metr delsi.
...Moje práce je mým domovem...
čtv lis 28, 2013 9:20 pm

Uživatelský avatar
Adonisos
Příspěvky: 691
Registrován: stř lis 03, 2010 6:05 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

Jasně, ty to máš v klidu, akorát ti chybí ten nárazník, no.. Máš to pěkně za kabinou, já to mám ještě dál.. Dneska jsem vezl 22t ve 45hw a kozel byl strašně lehký, mokrý kopec a hrabal jsem.. :roll:
Ranní ptáče bez lahváče vůbec nikam nedoskáče!!
pát lis 29, 2013 1:10 pm

Uživatelský avatar
Krwel
Příspěvky: 40
Registrován: čtv čer 24, 2010 7:24 pm
Bydliště: V lese hnedka u Prahy

Příspěvek

Pokud to můžeš roztahnout dopředu a vzadu budeš mít vytahovací nárazník, tak nemáš problém.
pon pro 02, 2013 2:27 am

jenis
Příspěvky: 61
Registrován: stř led 18, 2012 9:21 pm
Bydliště: olomouc

Příspěvek

Délka jízdní soupravy,tahač+návěs je v cz....xx m!Vše co je přes,stojí 6000kč+4body,bez povolení k přepravě.A můžete se dohadovat jak je libo...
Všude je chleba o dvou kurkách...
stř pro 04, 2013 6:59 am

jk
BAN
Příspěvky: 187
Registrován: sob srp 31, 2013 9:45 pm
Bydliště: kaplice

Příspěvek

já si taky myslím, 16,5 m a konec, to co je přes je nadměr, tudíž musíš mít povolení k přepravě nadměrů a náklad předpisově označen, potom není problem toto se netýká jen CZ, ale celé EU
http://www.doprovody.eu/index.php/cs/le ... ry-vozidel
stř pro 04, 2013 8:52 am

BUBENIK
Příspěvky: 532
Registrován: čtv dub 29, 2010 5:34 pm
Bydliště: doma

Příspěvek

Já bych to viděl tak,že kontejner je náklad,tím pádem platí paragraf 52 odstavec 2 a 3 a neměl by bejt problém,podle mě se kontejner nepovažuje za součást vozidla ( jestli se mýlím,tak se omlouvám a opravte mě )nevím co se píše v TP od návěsu na kontejnery.

http://www.psychotester.cz/zakon-o-siln ... aragraf-52
Pane Tohle není vobyčejnej nákladák To je TATRA

A teď šroubovákem tady to udělátko takhle pošoupneš...no....takhle...no a je to v prdeli
pát pro 06, 2013 9:10 pm

Karel334
Příspěvky: 1602
Registrován: sob bře 11, 2006 8:36 pm

Příspěvek

s délkou a šířkou bojuji stále.Dobré měřítko je ,když ti na 13,5 plachtě kouká z vrat 20 cm a už jsi v nadměru!!!
sob pro 07, 2013 8:43 am

TLukes
Příspěvky: 35
Registrován: sob říj 29, 2011 6:15 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek

Nadměr to není na 100 %, chlapi co to vozí na platech tak to mají přesně odpředu dozadu. Nevím jestli někdo viděl vést 45 s majákama a doprovodem. Pokud to je tak jak píše Bubenik, tak by to prošlo, protože to čouhá dozadu nějakých 80 cm.
sob pro 07, 2013 9:47 pm

jk
BAN
Příspěvky: 187
Registrován: sob srp 31, 2013 9:45 pm
Bydliště: kaplice

Příspěvek

ne každý nadměr musí mít doprovod, mluvil jsem o povolení k přepravě nadměrných nákladů a řádném označení vzadu a už vůbec není potřeba majáků, nejde o to jestli něco projde či ne, ale legislativa mluví jasně, to, že to někoho vidíš vozit neznamená, že se nejedná o porušení zákona, zkrátka jednou je dána max délka jízdní soupravy 16,5 m a vše nad je nadměr
sob pro 07, 2013 10:49 pm

posa
Příspěvky: 504
Registrován: ned bře 21, 2010 8:40 pm
Bydliště: u KH

Příspěvek

Nejjednoduší řešení vem si metr a změř si délku, nesmíš překročit 16,5m. Vzhledem k tomu, že 45 měří 13,7m a návěs 13,62m měl by ses vejít. Bude také záležet na tahači, umístění točny a umístění kontejneru.
Pokud je kontejner brán jako náklad, je to jak napsal BUBENÍK.
Akorát světla nebudou moc vidět, pokud ho vozíš často asi by nebylo naškodu si pořídit přídavná světla a ty zavěsit na kontejner.
ned pro 08, 2013 10:34 am

BUBENIK
Příspěvky: 532
Registrován: čtv dub 29, 2010 5:34 pm
Bydliště: doma

Příspěvek

Šedý Vlčák
Myslím, že z toho bude průser.
Kontejnery jsem nikdy nevozila, ale hledala jsem a našla jsem toto:

Problematiku bezpečné manipulace s kontejnery řeší ČSN 26 9345, kde je mimo jiné
stanoveno :
- při přepravě kontejnerů musí být tyto zafixovány příslušnými rohovými prvky (otočné
čepy, otočné zámky apod.), příslušnými pro každý druh dopravy;
- správné spojení všech fixačních prostředků musí být zkontrolováno před zahájením
přepravy (u silničních vozidel provádí řidič vozidla!);
- kontejner nesmí přesahovat půdorysné rozměry ložných ploch silničních vozidel;
- pozor, při manipulaci s kontejnery musí pracovníci používat schválené ochranné
přílby!
- kontejner nesmí přesahovat půdorysné rozměry ložných ploch silničních vozidel;


Což by znamenalo,že kontejner není brán jako obyčejný náklad ( dřevo,železo,seno apod. ) a když Tě zastaví orgán a bude toto znát,tak máš ŮPP a minimálně dostaneš flastr.Těžko říct,chce to někoho,kdo tuto problematiku ovládá.
Pane Tohle není vobyčejnej nákladák To je TATRA

A teď šroubovákem tady to udělátko takhle pošoupneš...no....takhle...no a je to v prdeli
úte pro 10, 2013 2:31 am

PedroKV
Příspěvky: 543
Registrován: čtv bře 13, 2008 5:23 pm

Příspěvek

Je to přátelé jednoduché, nedávno jsme jednoho takového měli. Délka návěsové jízdní soupravy je stanovená vyhláškou 341/2002Sb. a činí 16,5m. Někdy se pro srandu řidiče profesionála schválně ptám, jak je dlouhý a jak dlouhý může být....

45' kontejner činí obvykle soupravu delší a pak už je jedno, zda o 10cm nebo o metr - rezultát pro řidiče je bloková pokuta do 15 tisíc Kč (§42a odst. 4c a 7g zák. 13/1997Sb. - na uvážení policisty nebo celníka, neb sazebník stále nebyl vydán) a 3 body. Firma za tento výlet zaplatí ve správním řízení na obci s rozšířenou působností v místě, kde byl přestupek zjištěn pokutu do výše 500.000Kč (§42b odst. 1r + 6a z.13/1997Sb.). Je-li řidič "sám sobě", pak je řešen ve správním řízení jen jako firma a na místě nemůže být za toto postižen (§43 odst.8 z.13/1997Sb.).

Pokud si pořídíte povolení pro zvláštní užívání komunikací (§25 z.13/1997Sb.) - kontakty zde: http://www.cspsd.cz/index.php/dopravci/ ... y-md-a-rsd , pak by neměl být problém, pokud dodržíte podmínky v povolení stanovené (doporučuji si povolení přečíst, doporučuji si povolení přečíst a ještě jednou přečíst). V opačném případě sankce podle jednoho výkladu:
firma do 500.000Kč
řidič nic (přestupek není uveden v §42a odst. 4)

a podle druhého:
firma do 500.000Kč
řidič do 500.000Kč (§42a odst. 1 b+§42a 7 a), bez bodů.

Dva výklady jsou kvůli definici fyzické osoby a řidiče. V §42a je uvedeno "fyzická osoba se dopustí přestupku" a o kus dále je uvedeno "řidič se dopustí přestupku". Je řidič fyzická osoba? Vítejte v českém právním systému.

POZOR na zákon 361/2000Sb. O provozu na pozemních komunikacích, kde je všeobecně známý paragraf o tom, že pokud náklad přesahuje vozidlo o 1m dopředu a dozadu a o 40cm do boků, není třeba náklad označovat, pokud přesahuje, tak červené "trencle". TOTO STÁLE PLATÍ, OVŠEM NESMÍTE PŘEKROČIT POVOLENÉ ROZMĚRY DANÉ VYHLÁŠKOU 341/2002Sb.!!!.

Česky:
1) Mám Tatru, délka vozidla (a teď mě nekamenujte, fakt z hlavy nevím) 8m, šířka vozidla 2,55m. Mohu převážet dlouhé trámy z pily na stavbu, které přesahují délku vozidla o 2m?
Ano mohu, celková délka vozidla bude 10m, což je méně než povolené maximum pro solo vozidlo 12m. Za nesnížené viditelnosti na trámy dozadu přibiju červený praporek 30x30cm, za snížené viditelnosti (bacha na nynější mlhy) červené neoslňující světlo.

2) Mám nákladní vozidlo-valník, s hydraulickou rukou a rámem na klokany vpředu a celková délka vozidla je 12m, šířka 2,55m. Může mi z vozidla náklad přesahovat? Ne, nemůže, překročil bych povolené rozměry vozidla (vyhl. 341/2002Sb.)

3) Mám návěsovou soupravu (klasický plachťák) o délce 16,5m. Můžu naložit ocelové pruty a profily, které se nevejdou do návěsu, ale čouhají dozadu o 0,5m? Nemůžu, opět bych překročil povolené rozměry.

4) Mám vanový návěs na sypké hmoty-zkrácený, celková délka jízdní soupravy je 14,5m. Můžu převážet náklad delší, než se vleze do návěsu? Ano, do celkové délky jízdní soupravy 16,5m, tj. 2m přesah z návěsu směrem dozadu.
sob pro 14, 2013 9:12 pm

jk
BAN
Příspěvky: 187
Registrován: sob srp 31, 2013 9:45 pm
Bydliště: kaplice

PedroKV

Příspěvek

je to přesně tak, jen se mi to nechtělo takhle rozepisovat, teď už je to snad všem jasné
sob pro 14, 2013 10:23 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 hostů