Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Kokoška
Příspěvky: 16
Registrován: čtv pro 11, 2014 5:32 pm
Bydliště: Slaný

Cesta ke kamionu z domu, není odpočinek!!!Ale jiná činnost!

Příspěvek

Pokud je kamion odstaven mimo bydliště,tak je Váš zákonný odpočinek, krácen v rozporu s nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 561/2006. o čas strávený na cestě.
Protože cesta ke kamionu a od kamionu do trvalého bydliště, či jiného místa odpočinku, není odpočinek ( pokud se nejedná o lůžkovou dopravu ), ale jedná se o jinou činnost řidiče.
Tedy například odstavíte kamion a jedete domů. Na cestě domů strávíte 3 hodiny a ke kamionu také 3 hodiny, tak je zaměstnavatel povinný prodloužit Váš čas odpočinku o tuto dobu strávenou na cestě.
Pokud je kamion odstaven mimo sídlo společnosti, je zaměstnavatel povinný Vám zaplatit cestovné k odstavenému kamionu.
Pod pojmem cestovné, jsou jízdenky či náhrady Vaším osobním autem. Pro osobní vozidlo je náhrada 3,70Kč/Km a za litr benzínu pro rok 2014, je cena 35,70Kč/litr B95.
Tedy při spotřebě 9L na 100Km je celková cena náhrady za ujetých 100Km celkem 691Kč.
Tato částka je pro vás nezdanitelná.
Většinou není reálné použít veřejnou dopravu, k cestě ke kamionu, protože začátky konec vaší práce, je často načasován v nočních hodinách a v sobotu či v neděli, kdy není adekvátní spojení.
V případě použití vašeho soukromého vozidla, je zaměstnavatel ještě ze zákona povinný, zaplatit za vaše soukromé vozidlo silniční daň.
Tedy se nelze spokojit, pouze se zaplacením PHM !!
Ztracené iluze u dopravců kamionů
stř úno 04, 2015 7:18 pm

NeverHome
Příspěvky: 238
Registrován: pát črc 03, 2009 7:59 pm
Bydliště: mám.

Příspěvek

Souhlas. Na tohle máš nárok,pokud cestuješ k autu mimo místo obvyklého odstavení vozidla.Mimo sídlo firmy kde máš smlouvu nebo svého bydliště. Pokud máš smlouvu v Praze a dojíždíš z Brna,kde bydlíš,nemáš nárok na nic za cestu a v Praze začínáš dle 561 uplně čistej. Můj skromnej názor.
Nejsem Trucker, dělám to jen pro peníze. O iluze jsem přišel a na dobrodružství starej. Ale neznám lepší práci. Volant je můj svět....
pát úno 06, 2015 7:09 pm

pumix
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 06, 2015 10:30 pm
Bydliště: plzensko

Příspěvek

bydlim na chodsku, firmu mam v praze, ale parkuju v regensburgu , do osobaku si tankuju na kartu naftu v D, takze to je v poradku? dle dispa je to jejich dobra vule, ze si muzu brat naftu na cestu...
úte úno 24, 2015 12:24 pm

úte úno 24, 2015 4:11 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů