Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Uživatelský avatar
Hansov
Příspěvky: 118
Registrován: čtv lis 06, 2008 8:40 am
Bydliště: Ostrava

rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Ahoj, potřeboval bych zjistit, jestli můžu mít na předku jiný profil a jiný vzorek jako rezervu? Na předku jsou balony 55 profil a nevím, jestli můžu použít jako rezervu balon z návěsu 65 profil.
Na netu jsem našel tohle ----- Jako náhradního kola s pneumatikou může být použito pro nouzové dojetí kola s pneumatikou jiné nebo zvláštní konstrukce nebo jiného rozměru, určeného pro tento účel výrobcem vozidla a výrobcem pneumatik. Tato kola musí být homologována podle předpisu EHK č. 64 nebo směrnice 92/23/EHS. ----ale to asi bude platit, jen když je tato rezerva určená přímo jako rezerva od výrobce. Dík
úte zář 13, 2016 8:09 am

Uživatelský avatar
Melda
Příspěvky: 630
Registrován: čtv úno 14, 2008 8:16 am
Bydliště: Na severu

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Mám dotaz ohledně rezervního kola které na nákladním autě N3 nemusí podle zákona 341/2014 příloha 12. čl. 32 B 1a2 vůbec být. Jezdíte někdo bez rezervy podle této výjímky? Jak to prokazujete?
úte úno 14, 2017 10:21 am

xkubisekx
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 363
Registrován: ned lis 02, 2008 1:32 am
Bydliště: Zlín

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Hansov - rezerva je na nouzové dojetí, je to ve vyhlášce napsané, musí být nahuštěná na nejvyšší tlak který je v kterémkoliv kole na soupravě, a měla by být namontovatelná místo kteréhokoliv kola, pokud není, tak bys měl mít tolik rezerv kolik máš druhů disků a pneu na vozidle použitých. Rozdíl mezi průměrem kol na jedné nápravě nesmí být větší než 1,5%

Melda - no jestli myslíš smluvní vztah se servisem, tak jako dopravce mám svůj pneuservis, takže po mě nikdo nikdy nic nechtěl, řekl jsem i na technických, že mám svůj pneuservis a hotovo. Ale nejezdíme ven, jen CZ a SK, a zatím to vždy stačilo...
Kdyžtak stačí s nějakým pneuservisem (jakýkoliv nákladní pneuservis) sepsat rámcovou smlouvu a je to. Ty smlouvy jsou takové, že nikoho k ničemu nezavazují a jsou to jen podepsané papíry.
Jen je pak na pytel když si cca 500km od baráku a máš v ruce jen papír který je ti na pikaču, a máš roztrhanou gumu a si bez rezervy...

Ale já mám rezervu snad jen na 2 autech a to ještě v kdo ví jakém stavu, dokonce i držáky rezerv jsou sundané. Většinou byly dokřivené, od toho jak s nima občas někde něco chytili...
Není umění jet na západ, ale na východ. Do portugalska dojede i chobot s osobákem, do Kazachstánu Pan řidič...
úte úno 14, 2017 6:21 pm

Uživatelský avatar
Melda
Příspěvky: 630
Registrován: čtv úno 14, 2008 8:16 am
Bydliště: Na severu

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Druhá možnost jak nevozit rezervu podle výše uvedeného zákona je "vozidla, která jsou vybavena prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky umožňující nouzové dojetí" tedy hadice na foukání a opravné knoty?
úte úno 14, 2017 9:23 pm

JANEK 1
Příspěvky: 711
Registrován: čtv črc 26, 2012 12:02 am

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Ne knoty, nýbrž pěna a hadice nebo tl. nádoba.
čtv úno 16, 2017 6:33 pm

Uživatelský avatar
Melda
Příspěvky: 630
Registrován: čtv úno 14, 2008 8:16 am
Bydliště: Na severu

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Jo dík. Asi něco na toto téma že. https://www.ferdus.cz/pneuservisni-mate ... de-dunlop/
čtv úno 16, 2017 8:47 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne sob kvě 25, 2019 11:45 am, celkem upraveno 1 x.
čtv úno 16, 2017 8:55 pm

jozin
2. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 5150
Registrován: sob pro 11, 2010 4:17 pm
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Normalni je dnes uz rezervy vubec nevozit.Jak je pekna,zanovni ci nedejbuh nova,ukradou ti ji,jak je stara das ji tam tak taky mrdne.V rakousku sme taky zadne rezervy nevozily a ani nejezdily na protektorach.Stejne to dopadne klasicky bud to trucker nemuze povolit(nema trhak,vercajk,hever,nebo kondici na to,a jak uz to povoli tak vyvolava ze to nejde dolu z naboje tak stejne vola servis.)Takze jak to shrnem jen to zabira misto,tezke to je a laka to zlodeje.Ja mam cele auto i naves na hlinach,celkem vylestenych ,a v rezerve mam stary balon na plechu,taky 55 profil.Uz jsem rikal sefovy ze kdybych ho tam nemel vubec bylo by to nejlepsi.
Neřeším...
pát úno 17, 2017 2:04 pm

JiRaY
Příspěvky: 3064
Registrován: sob led 10, 2009 10:22 pm
Bydliště: Praha

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Ale notak pánové :-) A hlavně od Jožina bych to nečekal,starého praktika...
To,aby rezerva měla odpovídající vzorek,byla správně nafoukaná,a šla povolit,je myslím starost řidiče,pokud tedy není střídač co má každý den jiné auto :wink:
Myslím že i v dnešní době by si měl umět řidič vyměnit kolo na autě,a rezerva by měla být podle mě povinná,sám mám obě dvě,na tahač i návěsovku a obě jdou povolit,jsou nafoukané a mají vzorek,nevidím v tom problém si to ohlídat.
Samozřejmě že v rezervách nemám nový pneumatiky,ale tři roky starý pneu s cca polovičním vzorkem´,na orezlejch discích který opravdu nebude chtít nikdo ukrást,věřím že nebouchnou,ale zároveň za ně nedostanu pokutu :wink:
Pražské dodávkář a návěsář

Červený Mercedes Akšrot 1841 s plachtonávěsem
Bílá dodávka Renault Master

Jsem nejrychlejší,vždycky vedu kolonu :-)
ned úno 19, 2017 5:56 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne sob kvě 25, 2019 11:44 am, celkem upraveno 1 x.
ned úno 19, 2017 9:31 pm

David29
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 2414
Registrován: pon lis 09, 2009 7:29 pm
Bydliště: Praha

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Já mám taky hliníky, a největší oser je to trefit tak, aby tam šla dát matka... A vlastně je i pěknej vopruz to šroubování, protože ty matky jsou fakt dlouhý....
Co můzeš odlozit na zítra, odloz na pozítrí a získaš dva dny volna
ned úno 19, 2017 10:24 pm

Uživatelský avatar
kasty
Příspěvky: 137
Registrován: úte led 05, 2010 5:56 pm
Bydliště: Olomoucko

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Já mám na svém autě vše co k výměně rezervy potřebuji, ale když jedu s něčím jiným, tak je to většinou bída. Jednou mi na kolegově autě bouchla guma a nebylo čím povolit šrouby. Ten originální klíč se prohýbal jak papír a nic. Po hodině trápení jsem vzal zelenou kartu, zavolal asistenční službu (je to v rámci zákoné pojistky v ceně), borec přijel, vyměnil, firma zaplatila pouze DPH a byl klid. Od té doby vím, že když jedu s něčím jiným, než se svojim, ani se o nic nepokouším, dám trojúhelník a rovnou volám. Ušetřím si hodinu nervování a roky života. :D
pon úno 20, 2017 6:59 am

JANEK 1
Příspěvky: 711
Registrován: čtv črc 26, 2012 12:02 am

Je třeba udržovat šrouby rezervy v pohotovosti

Příspěvek

Já sem měl na klanicovém návěsu na rezervě i blatník. Kolikrát se stalo, venku ne, jen v ČR většinou Kronospan Jihlava, že řidič kalmáru vzal dřevo i s plastovýma blatníkama.
Jeden, ještě schopnej sem nechával na klaničáku na rezervě a taky se hodil, ale kolikrát Gendarmerie , zejména na Hatích koukala, co máme v ČR za výbavu. Jednou v Brandu mi praskla těsně před pilou guma,samože vzala s sebou i blatník, tem byl hned po ruce a po složení dřeva rezerva a frčí se dál. Po cestě domů nafasovat novou gumu a jede se dál, nic tě nelimituje, nejlevnější a nejrychlejší řešení. Jen kolikrát šrouby náboje by mohli být kratší. Já mám na osobáku rezervu pod autem, takže musím při výměně sezonních pneu taky protočit a promazat šrouby držáku. Pak je to: :housle:
pon úno 20, 2017 7:39 pm

jozin
2. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 5150
Registrován: sob pro 11, 2010 4:17 pm
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Cela nase firma jezdi s jednou rezervou,bezny rozmer na dvojmontaz.Teda jezdila....Me jebl balon na A42 u Duisburg..Leva strana prostredni naprava.Dam to uplne na bok co to slo,dva trojuhelniky,plna polni na sobe a menim kolo.Dojede paasat polizei.Baba a chlap.Pani se pta,na jak dlouho to mam-rikam ji 20minut a jedu.Ona ok.rozblikana za mnou.Povolim kolo,zvednu,sundam z napravy a kulam rezervu,tu uzkou,Chlap vyleze a rika was ist das?Rikam no dam to tam,a sjedu z dalnice.Cumi na me jak na chuja a rika,to ne,jedna naprava jeden rozmer.Rikam ok-lehnu pod tahac a ze sundam predni kolo,balon novy michelin.On zas,co delam?Rikam sundam balon,dam ho dozadu na naves a na predek tu priseru rezervu.A on ze dost.Kolik mam u sebe?Rikam 200e sto liber a nase smeti.On ze to je malo,ze vola servis,at mu dam Dkv.Nebo shell.Volam sefovy ze to neklapne,polda ze vola asistenci,dojel Pannehilfe ,najaky jugos,obul mi cinsky no name balon za tisic e,nasadil a gute fart.Upozornuji ze jsem dalnici vubec neblokoval,stal uplne na kraji v odstaavnem pruhu dva trojuhelniky,baterka vystrazna,na sobe cela ta bunda svitici a druhou jsem povesil na leve vrata,oznacene solidne teda.To bylo nekdy v lete.Ted v prosincu kamos od nas to same,predni balon kaput,nekde u Gera,A4tak tam chtel dat tu uzkou,polizei opet,tentokrat 2000e a hotovo.Takze uz vozime vsichni dve rezervy,mechanik montoval o svatcich druhe kose.Rezume-sef taky vzdy trdil,na nouzove dojet muzes mit ruzne kola na naprave.Praxe-jak potkas vola,tak ani metr.
Neřeším...
pon led 01, 2018 7:13 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: rezervní kolo na přední nápravu

Příspěvek

Vážení pánové, divím se, že se vůbec nějakým montováním pneumatik na silnici zabýváte !!
To vás mrzí život ? Těch mrtvých aktivních řidičů již bylo a jak tady čtu, ještě bude. :cry:
V mnoha zemích se s tak aktivním řidičem nepářou, pokud by se pokusil sám měnit kolo na silnici, tak dostane pořádný flast !!!
Na to se volá zásadně asistence s majáky a pokud je snížená viditelnost , tak ještě přijede další auto s majáky, které se postaví na vhodném místě. Případně ještě uzavřou jeden jízdní pruh, pomocí mobilních světelných značek na autě či přívěsu.
Bezpečnost je přeci ne de vše !
Kromě toho, nevím jak vy, ale já mám již 21 století.
Tak mi tady zase nepište, jak jste to dělali, když jste jezdili před 30 lety s Liazkou. :mrgreen:
Bohužel lidi jsou stále nepoučitelní.
A dopravci,tomu stačí mít uzavřenu smlouvu o asistenci a neplatí se servisní zásah !! Platí se jen ta pneumatika, kterou stejně dopravce musí koupit vždy. :D
Já mám kompletní asistence i na svých soukromých vozidlech, včetně odtahu domů, bez limitu km. :D
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
pát led 12, 2018 12:17 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů