Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Uživatelský avatar
ATW service
Příspěvky: 924
Registrován: sob dub 21, 2012 10:33 am
Bydliště: King's town
Kontaktovat uživatele:

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Ano, spotřební daň na plyn postupně roste http://www.cng4you.cz/cng-info/dane-a-p ... -v-cr.html, ale ve srovnání s benzínem je pořád na méně než čtvrtině...
Ve zplodinách z plynu bude, dle odkazu, asi největší problém s NOx, ale to by šlo nejspíš řešit v budoucnu pomocí dávkování AdBlue, podobně jak u dieselů...

Ohledně bezpečnosti se zdá na první dojem bezpečnější LNG, díky menším tlakům v "přepravních nádobách" na voze. Jakmile se ale CNG/LNG nádrž při nehodě roztrhne, plyn i zkapalněný plyn se začne odpařovat a pak už stačí jen jiskra, podobně jak u benzínu...
čtv kvě 21, 2020 10:30 pm

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Zatiaľ som čítal len o jedinom nákladnom elektromobile, ktorý by mal fungovať v praxi. Je to e-dumper. Otázka je, či všetko naozaj funguje tak, ako je písané v článku. Na konci tohto videa je vidieť, že e-dumper je pripájaný na nabíjačku. V článku vravia, že dumper nabili len raz a odvtedy sa nabíja len sám. Auto jazdí v kameňolome. Do kopca ide prázdne, na batérie, váži 58ton. S kopca ide naložené, váži 123ton (65ton náklad) a pri brzdení nabíja batérie.




Ďalšie nákladné auto- hybrid, ktoré by v praxi mohlo fungovať je SISU Polar Hybrid. Odkaz na toto auto sem dával Matúš. Dával to do SISU, ale podľa mňa to patrí aj sem.
https://40ton.net/kolejna-900-konna-cie ... ar-hybrid/
Obrázek

Tento SISU je pre mňa zaujímavejší než e-dumper. Nemá batérie, len kondenzátory. Auto normálne jazdí na naftový 625 koňový motor. Pomocný elektromotor môže šofér využiť len krátkodobo, minimálne 15sekúnd až maximálne 45sekúnd. Pomôcť s elektromotorom si šofér môže pri výjazde do kopca. Vybitý kondenzátor rýchlo nabije pri brzdení s kopca. S elektromotorom má auto až 900 koní. Je určené na odvoz dreva z lesa. Hlavná výhoda tohto pohonu má byť úspora paliva. V mierne kopcovom teréne má byť úspora 10-15 percent. V ťažšom teréne, kde je veľa krátkych kopcov a brzdenia by mohla byť úspora až 50 percent a samozrejme aj lepšia dynamika jazdy. Je to dobrý nápad, dúfam, že im to bude fungovať.

Kondenzátory sú za kabínou:
Obrázek Obrázek




-----------------------------------------------------------------------------------

Nedávno som tu písal o nákladných autách na plyn. Také autá sa začínajú objavovať na cestách vo veľkých množstvách. Teraz som sa dozvedel, že asi aj môj zamestnávateľ o tom uvažuje. Vraj dokonca už skúša, alebo začne skúšať dve Ivecá na plyn. Ešte som to auto u nás nevidel, len pár šoférov o tom hovorilo. Firma sa novinkám nebráni a na tých veľkých zmenách čo zaviedla, len získali. S obyčajných cestných cisterien prešli vo veľkom na kontajnerové cisterny a ako jedny s prvých prešli vo veľkom na 25metrové cisternové súpravy. Takže by ma neprekvapilo, keby začali kupovať ťahače na plyn. Ja sa ale na to pozerám ako šofér. 25metrové súpravy veľmi pomohli firme, ale šoférovi nepomohli ani trochu. Šofér s tým má o moc viac práce a zodpovednosti a nemá za to nič navyše. Rovnaké by to bolo aj s ťahačom na plyn. Šofér s tým bude mať len viac starostí, viac stresu pri tankovaní a pri nedostatku paliva a nič s toho nebude mať. Aj pri kontajneroch by som si ja ako šofér radšej vybral na jazdenie klasickú cestnú 30.000 litrovú cisternu než krátky a vysoký 30.000 litrový kontajner.
úte čer 02, 2020 11:07 am

Prouza88
Příspěvky: 6761
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Ty kondenzátory sou dobrej nápad :idea:

S tím posledním máš pravdu, akorát starosti a prachy nikde :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
úte čer 02, 2020 11:14 am

wckr
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

měli jsme na zkoušku a je to na ježdění stále linky když mas kde tankovat ten plyn. Na klasickou mkd to není, je málo stanic na tankování.
úte čer 02, 2020 8:35 pm

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Podělali se

Příspěvek

Najprv si prečítajte článok od Vidláka. Článok bol zverejnený dnes a dobre to súvisí s tým, čo bolo zverejnené v dnešných správach o nákladných autách.
Tu je ten článok od Vidláka, má názov "Podělali se" a píše sa v ňom o európskych automobilkách : https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/podelali-se


--------------------------------------------------------------
Kto čakal, že koronakríza zastaví zelené plány Európy, tak sa nedočkal, Európa zelenie. Najnovšie vyhlásila Green Deal (zelenú dohodu) v ktorej sľubuje, že sa naša Únia zmení na moderné a konkurencieschopné hospodárstvo, ktoré bude efektívne využívať zdroje a v ktorom sa dosiahnu do roku 2050 nulové emisie skleníkových plynov.
--------------------------------------------------------------

Dnes bola na viacerých weboch zverejnená správa o tom, že južná Kórea sériovo vyrobila pre Európu 10 nákladných áut na vodík a tých 10 áut posiela do Švajčiarska. Kórejci s toho majú veľkú radosť, sú na to hrdí a vidia v tom veľkú príležitosť do budúcna, to o sebe sami píšu na internete. Hľadal som na nete nejaké lepšie informácie a pozrel som sa na kórejské www stránky, google translator kórejčinu prekladá do slovenčiny celkom dobre. Kórejci na svojich weboch často spomínajú našu európsku Green Deal a vidia v tom veľkú príležitosť na export zelených technológii do Európy.

Do konca roka majú Kórejci do Švajčiarska poslať ešte asi 40 vodíkových nákladných áut. Vraj len zo Švajčiarska majú Kórejci objednávku na asi 1600 nákladných áut, ktoré majú dodať do konca roka 2025. A ďalšie objednávky "zelených" nákladných áut sa očakávajú z Nemecka, Rakúska, Holandska a Nórska. Postupne chcú expandovať na celý európsky trh a aj do USA. Na svojich weboch dokonca písali o plánoch na budúci predaj asi 3-4 miliónoch vodíkových nákladných áut.


Nové "bez-emisné" nákladné autá odchádzajú z Ázie do Európy.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Technické parametre áut pre Švačiarsko nepoznám. Vodík by mal byť využitý ako palivový článok. Či je to auto hybrid, alebo je to čistý elektromobil neviem. Vraj má mať dojazd až 400km a má mať sedem vodíkových flaší.
Obrázek Obrázek Obrázek



--------------------------------------------------------------------------------
Doteraz európsky trh nákladných áut ovládali len európske automobilky. Hyundai so svojím vodíkovým nákladným autom H2 Xcient Fuel Cell nieje jediná automobilka, čo sa k nám tlačí. Poliaci na svojom webe pred nedávnom písali, že v Poľsku už jazdia čínske nákladné autá na poľských značkách. Jedna poľská firma si vraj kúpila viac čínskych ťahačov.

Obrázek Obrázek


Tu je fotka z čínskeho e-shopu alibaba, ťahač euro 6.
Obrázek

Odkaz na e-shop, môžte si vybrať nákladné auto: https://dfstrucks.en.alibaba.com/produc ... 484bco8wqU

Ceny čínskych áut sú zajímavé. Bude treba k tomu prirátať množstvo ďaľších poplatkov, ktoré cenu zvýšia, ale ak to bude aj potom finančne zaujímavé, tak sa určite nájdu európske dopravné firmy, ktoré lacné čínske nákladné autá kúpia. Čínske osobné autá sa v EU zatiaľ nepresadili. Asi nieje o ne záujem, dovoz je komplikovaný a nikomu sa to neoplatí robiť. Ale v nákladných autách to môže byť iné, ak to zvládla jedna poľská firma a začína jazdiť s čínskymi ťahačmi, budú to chcieť aj iné firmy.


-----------------------------------------------------------------------------------
Ešte jedna vec je na tých švajčiarskych vodíkových nákladiakoch zaujímavá. Kórejci spolupracujú s nejakou švajčiarskou organizáciou a aby sa vodíková technológia vo švajčiarsku presadila, tak to majú vymyslené tak, že dopravca, ktorý bude s vodíkovým autom jazdiť si auto nebude musieť kúpiť. Bude platiť len mesačný poplatok v ktorom bude zarátané všetko. Aj auto, aj palivo, aj servis... Vraj dopravná firma si dodá len šoféra.
pon črc 06, 2020 9:10 pm

Uživatelský avatar
vodic216
Příspěvky: 506
Registrován: sob lis 10, 2012 6:46 pm
Bydliště: Martin

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Kde dajú tie nádrže na vodík? Za kabínu? Čisto teoreticky, ak by jazdilo toľko áut na vodík , ako jazdí teraz na fosílne palivá, kto by vyrábal tie milióny litrov vodíka denne?
Keď už teraz stačí, ak znížia ťažbu ropy a hneď skočí cena hore.

Skôr by som dával šancu tomu, že sa do palivovej nádrže bude liať voda a v aute bude nejaký "reaktor", ktorý rozloží vodu na vodík, ktorý pôjde rovno do motora. Ale toho sa nedožijem. Ak také niečo vôbec bude.

Tieto pokusy mi pripadajú ako blúdenie po slepých uliciach. Ale inak tú správnu cestu nikto nenájde, takže blúdeniu zdar.
stř črc 08, 2020 10:27 pm

Prouza88
Příspěvky: 6761
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Tak a je to hotový :D

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ep-pr ... nu/1910745

Někdo by mohl možná najít přesnější info o těch časech jízd a tak :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv črc 09, 2020 7:44 pm

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Jojo četl jsem. Vidím to, že si taky budu muset hledat novou práci. Jsem zvědav jak to chcou u nás vyřešit.
čtv črc 09, 2020 7:51 pm

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Čtyři týdny a domů budiž, 45h pauzu na hotelu taky se dá, ale co osm týdnů vozidlo do místa provozovatele, v tom vidím aspoň v naší firmě problém. No necháme se překvapit.
čtv črc 09, 2020 8:01 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Take blaboli 😩 https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cesi- ... edium=feed


Keď to veznu kolem a kolem , výhoda v tom je iba pre dopravcov. Šofér je na tom vlastne bytí . Už nemôže byt dlhšie v práci aby zarobil nejakú kačku naviac, už nebude dostavať prujezdom D , F , S stejne diéty, ale zase tu zebrotu z cz a Sk, úplne vidim ako sa to bude s tými 2h prekročenia výkonu ojebavat... za mna tragédia a palec dole👎🏻 Mali to dat Bulharom, Rumunom , Ukackam , Litovcov a Lotyšom , ty to tu kurvia najviac ...
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
čtv črc 09, 2020 8:23 pm

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Zmeny podstatné pre šoféra, nie sú v časoch jázd. Tam je len možnosť tuším (nie som si istý) predĺžiť dobu jazdy o hodinu na dojazd domov- na firmu a asi aj to len vtedy, ak tam budeš odstavovať auto na víkend... V časoch jázd žiadna podstatná zmena nieje.

To podstatné pre šoféra , o čom sa nepíše a nehovorí sú dva povolené, skrátené- 24 hodinové víkendy po sebe a zákaz 45 hodinového víkendu v aute. (Ale 45hod zákaz v aute už platí aj teraz)... To bolo robené hlavne kvôli turnusových šoférov, aby firmy donútili na troj-týždňové turnusy a nie dlhšie. Ale, vaši dispečery to z radosťou využijú aj keď na turnusy nejazdíte. Využívať dva skrátené víkendy po sebe sa dispečery naučia veľmi rýchlo. Ak môj zamestnávateľ znova prejde na trojtýždňové turnusy (teraz sú len dvojtýťdňové) tak u nás sa dosť často stane, že šofér bude pracovať 21 dní v kuse, bez volna. Začať robiť víkendovú pauzu v sobotu ma obed a v nedeľu na obed znova začať pracovať- to nieje u mňa volno.

A ďaľšia podstatná vec, šoféra budú policajti kontrolovať a pokutovať nie ako teraz -za 28 dní dozadu, ale až nejakých 56 dní.... kto spraví priestupok na karte, bude sa dva mesiace báť pokuty.



Keď čítam na nete názory cz-sk šoférov, na rôznych šoférskych stránkach, tak si všímam, že šoféri sa z nových zmien tešia. Nechápem prečo. Pre turnusových šoférov (a oni na turnusy jazdia dobrovolne, lebo im to vyhovuje) sa situácia zhoršuje, lebo čo bude nasledovať, zatiaľ nikto nevie. A pre vás, čo jazdíte medzinárodnú dopravu na týždňovky, alebo sa vraciate domov na každý druhý víkend sa v ničom situácia nezlepšuje, skôr naopak. Druhý skrátený víkend sa bude tíkať aj vás a policajti si vás pri kontrole z radosťou podajú- za dva mesiace dozadu....


Pre šoféra nič lepšie nebude. Kto na týchto zmenách získa neviem. Mne to pripadá tak, že to EU politici robili, aby sa vlk nažral a koza zostala celá. Kto je v tomto prípade vlk a kto koza neviem, ale určite viem, že medzi vlkmi a ani kozami žiadny šoféri nie sú. Vlci a kozi šoférov pekne oserú, tak ako vždy.

V tomto odkaze si z nás EU robí srandu.
https://www.europarl.europa.eu/news/cs/ ... -se-zlepsi
čtv črc 09, 2020 8:32 pm

didi
Příspěvky: 1624
Registrován: ned úno 22, 2015 8:51 pm
Bydliště: morava

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

Už vidím jak ty tisíce litevských kamionů pojedou domů.
čtv črc 09, 2020 8:50 pm

vašek
Příspěvky: 1449
Registrován: úte úno 19, 2008 12:02 pm
Bydliště: Morava

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

velcí hráči s tím nejspíš zas nějak vyjebou

možná je to šance na normální podnikání s ohledem na člověka/řidiče/, míň lítat za stejný nebo o něco menší peníze. .... jestli být futr v pi.. a brát 50, radši budu víc doma za 35-40, život je krátký
a vyspat se přes víkend na motelhotelu taky není určitě špatný, jestli na to teda budou kapacity, aspoň si šéf rozmyslí hnát někoho na dlouhý víkend ven, to už by se prodražilo, diety, hotel, snídaně.... :D

pokud budou mít všichni stejné podmínky tak nám to snad i nějak pomůže v konkurenci vůči PL,LT,RO,BG
čtv črc 09, 2020 9:32 pm

NakejMagoj
Příspěvky: 494
Registrován: sob zář 06, 2014 7:24 am
Bydliště: Planeta Země

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

___
Naposledy upravil(a) NakejMagoj dne sob črc 18, 2020 1:29 pm, celkem upraveno 1 x.
Všichni jsou blázni jen já jsem letadlo.
čtv črc 09, 2020 10:44 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: šoféřina-budoucnost?!

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) 153 dne pát črc 22, 2022 10:31 am, celkem upraveno 1 x.
pát črc 10, 2020 8:56 am

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Krocan, Semrush [Bot] a 12 hostů