Mýtné v Rumunsku, tipy na truckstopy, pravidla apod.
Odpovědět
HansA
Příspěvky: 20
Registrován: čtv lis 15, 2012 2:35 pm
Bydliště: Jihlava

Jihlava - SK - H - Rumunsko

Příspěvek

Čau zkušenější kolegové,
mám prosbu, dneska večer mě čeká trasa Jihlava - Craiova(Rumunsko), do závodu FORD. Poprosil bych o pár rad, tipů a ulehčujících fíglů jak tuto cestu zvládnout bez problému. Jedu sám s 12t, cesta tam složit/naložit a zpátky do ČR,celkem cesta cca. 1100km tam a dalších 1100km zpátky. Potřeboval bych vědět následující:

1.Jak je to s mýtem na trase(jednotlivé státy, SK, H, ROM), kde koupím, za kolik, a na jak dlouho?
2.Jak je to s parkováním na trase? - (jsou všude placená? jaká číhají nebezpečí?)
3.Nějaká omezení nebo zvláštnosti po cestě, ať už v kterémkoliv státu.

Pročetl jsem všechny vlákna tohoto fóra na téma od Slovenska až po Rumunsko, ale není nad zkušenosti přímo od vás. Děkuji uctivě za každou informaci, která mi pomůže cestu "přežít" ! :)
ned dub 07, 2013 10:16 am

Uživatelský avatar
Wlado
Příspěvky: 816
Registrován: pát pro 25, 2009 12:31 am
Bydliště: Nováky SK

Příspěvek

Tak SK mýto vybavíš na hraničnom prechode , alebo na najbližšej pumpe Slovnaft . Maďarské väčšinou na pumpe Mol , neviem ako je to na Rajke kadial asi pôjdeš , majú tam plagát na ktorom si vyberieš druh auta povieš , na koľko dní to chceš a hotovo . Zrejme budeš v Maďarsku 2 dni tak povieš kľudne aj po nemecky , že potrebuješ na 2 dni a vybavené . Celé Maďarsko v podstate prejdeš po dialnici . Takže 90 na tempomate a valíš . Parkoviská pri dialnici sú približne každých 15 minút od seba , akurát okolo Budapešti moc neparkuj , dosť sa tam kradne . Do Rumunska máš najlepšie cez Nadlac . Ja som tadial nešiel už moc dlho , tak skús napísať uživateľovi čvanča , ten to tam má zbehnuté sa my zdá . Ale Rovinetu kúpiš na hranici , kúpiš buď jednodňovú , alebo 5 dňovú . Na 12 tonu tuším 9 euro 1 dňová . Rumuni stavajú vo veľkom parkoviská pre kamióny , takže s parkingom by nemal byť problém . Ak ešte niečo , tak napíš :wink:
http://www.profivodic.sk
MAN TGS 26.480 - SVAN CHPT 18
ned dub 07, 2013 11:24 am

HansA
Příspěvky: 20
Registrován: čtv lis 15, 2012 2:35 pm
Bydliště: Jihlava

To Wlado

Příspěvek

Výborně, přesně takhle si představuji odpověď. Nikoli fotříkovské kázání a napadání pro neschopnost. Na podzim jsem udělal papíry, od února jezdím, první cesta do Holandska, učím se rychle, ale když se můžu zeptat, tak proč to nevyužít. Je mi 23 domluvím se plynně německy, anglicky a pokud je třeba tak i pár slůvek španělsky za použití rukou-nohou. Pár dalších otázek:

1.Mohu všechno platit ShellCard?
2.Jídlo a pití si vezu s sebou tak nepotřebuji luxus, ale třeba wifi by bodla. Slovensko projedu na zátah to je jasné a v H..vychází mi to odhadem až někam k Rumunsku..?Cca 650 km, to bych mohl zvládnout na zátah z čech ne..?
3.Jaké jsou rychlostní limity pro Slovensko, Maďarsko Rumunsko..dočetl jsem se ledacos, ale chci vědět jaká je realita:) Kolik se smí, ale kolik se toleruje.
ned dub 07, 2013 11:36 am

Uživatelský avatar
Wlado
Příspěvky: 816
Registrován: pát pro 25, 2009 12:31 am
Bydliště: Nováky SK

Příspěvek

Tak ja nemám potrebu niekoho napádať . Keď neviem poradiť , tak radšej nenapíšem nič :D .
1. Ja všetko platím v hotovosti , ale myslím , že v HU sa dalo platiť aj Shellkou , ostatné netuším , bohužial .
2. Tých 650 km by sa mohlo dať zmáknuť , ale bacha v HU na predbiehanie na dialnici . Je tam zákaz predbiehania nad 7,5 tony od 6 ráno do 10 večer a je to kurevsky drahé ak ťa čapnú . Väčšinou sa ti pomalé auto uhne , ale neni to pravidlo . Wifi by mohlo byť na HU-Ro čiare , ale isto to neviem . Na parkoviskách v RO , hlavne tých novopostavených a strážených je wifi samozrejmosť a parkovné je okolo 5-10 euro . Ale stojí to za to .
3. Rýchlostné limity : SK v obci 50 mimo 90 . V HU v obci 50 mimo 70 ďialnica 90 . Tá 70 mimo obec obec je skôr teoretické a nikdo to nedodržiava :D . V RO obec 50 mimo 80 . Obydve rýchlosti sú tiež iba akože , ideálne zavesiť sa za rumuna , oni vedia koľko si môžu dovoliť valiť :D . Tým ťa nechcem nahovárať na porušovanie predpisov , ale ak pôjdeš predpisovo , začnú na teba trúbiť a blikať a nakoniec ťa začnú predbiehať aj staré Dácie :wink:
http://www.profivodic.sk
MAN TGS 26.480 - SVAN CHPT 18
ned dub 07, 2013 11:57 am

HansA
Příspěvky: 20
Registrován: čtv lis 15, 2012 2:35 pm
Bydliště: Jihlava

To Wlado

Příspěvek

Díky. Já totiž nemám hotovost ale Shellku a na ostatní je tu Mastercard :-D Vedoucí říkal ať si jí vezmu že kdybych potřeboval nějaké peníze takže mi nenechal žádnou hotovost, kterou s sebou stejně nevozím. Ještě jsem si nevydělal abych si mohl držet pár desítek E bokem na podobné výdaje. Záchody v německu jsou i zdarma a nebojím se tam zastavit kdekoliv. Díky znalosti němčiny mám sprchu většinou zadarmo na nakládce/vykládce a k tomu třeba i kafe(stačí se zeptat). Ale tohle jedu poprvé a neznám jak to chodí, takže to vypadá, že nakonec asi přecijen budu potřebovat nějaké Eura s sebou..no paráda :-D Nabádat k porušování bych se nenechal. Po německu jezdím tak jak to jde, obec striktně 50, mimo 60-90 (zejména v noci se nebojím tomu naložit když to provoz umožní) a dálnice 90, jezdím slušně a nekonfliktně..a hlavně mám rád když mi na to nepřijdou:-D
ned dub 07, 2013 12:58 pm

jirka382

HansA

Příspěvek

Na to aby se člověk zeptal na sprchu nebo kafe, nepotřebuješ umět perfektně německy. Na to stačí 4 slova, tak se tak nechval.
ned dub 07, 2013 2:52 pm

Uživatelský avatar
Wlado
Příspěvky: 816
Registrován: pát pro 25, 2009 12:31 am
Bydliště: Nováky SK

Příspěvek

Tak ono je lepšie mať pár éčiek bokom , občas to na HU-RO hranici ušetrí kopu času . V piatok večer som sa vracal cez Bors- Artánd a predomnou chalanisko zo Zvolena odmietol dať na kávu . Odstavili ho bokom a 20 minút ho kontrolovali . Ja som išiel kúsok za ním a hneď ako som videl , že my lezie do búdy , vedel som že bude chcieť na kávu :D . 5 eur som mu dal , vrátil my občianský , ani sa nepýtal na tovar a valil som preč .
http://www.profivodic.sk
MAN TGS 26.480 - SVAN CHPT 18
ned dub 07, 2013 3:14 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne úte kvě 14, 2019 10:59 am, celkem upraveno 1 x.
ned dub 07, 2013 3:19 pm

Uživatelský avatar
Wlado
Příspěvky: 816
Registrován: pát pro 25, 2009 12:31 am
Bydliště: Nováky SK

Příspěvek

:D Kolegu jeden psík sekol a 2 týždne bol na infekčnom . Bolo to v Oradei na starej colnici keď sa ešte chodilo vyclievať :D . Somár darmo sme mu vraveli , aby sa na to vysral , nedal si povedať a potom trpel .
http://www.profivodic.sk
MAN TGS 26.480 - SVAN CHPT 18
ned dub 07, 2013 3:37 pm

jirka382

Příspěvek

A nebylo by jednodušší jet Hatě-Wien-Györ atd.? Odpadne ti koupě slovenský bedny a je to o dost rychlejší a o trošku kratší.
ned dub 07, 2013 3:53 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne úte kvě 14, 2019 10:59 am, celkem upraveno 1 x.
ned dub 07, 2013 4:11 pm

jirka382

Příspěvek

Tranzit ano, ale pro vozidla jedoucí od D5, D8. Je to kvůli madarům, rumunům apod,
ned dub 07, 2013 4:39 pm

zeleznak
Příspěvky: 17
Registrován: čtv bře 08, 2012 7:04 am
Bydliště: Tišnov

Příspěvek

bacha v rumunsku nejsou shellky, takze lepsi mit s sebou nakou vatu. Ale neni se ceho bat, ta zeme se prudce rozviji a treba nove cesty pribyvaji hodne rychle. Az na hranice HU-RO vede dalnice, konci 20 km pred nimi v Mako.
Rovinetu kupuj mezi budkama hranic, po vjezdu do RO je pumpa a u ni otravuji mistni umyvaci a prodavaci vseho moznyho vcetne slapek.
ned dub 07, 2013 9:41 pm

HansA
Příspěvky: 20
Registrován: čtv lis 15, 2012 2:35 pm
Bydliště: Jihlava

Shrnutí

Příspěvek

Tak jsem se pánové úspěšně vrátil. Cesta probíhala klidně, proti nařízení vedoucího jsem si i vklidu natankoval u Meziříčí plnou nádrž a valil jsem. Za hodinu a půl na hranicích CZ/SK (Břeclav-Kůty) a první zastávka, kde jsem na ShellCard koupil slovenskou trafic(6,92E) a Maďarskou trafic(16E), pak jsem to pálil přes Slovensko směr Györ, za hodinu na hranicích SK/H (Rajka) a přes Maďarsko směr Györ, Budapešť, Szeged, před Budapeští jsem si zastavil na 45min. na 39km M1 (OMV- pumpa, záchody a wi-fi) a pak jsem pokračoval. V Szegedu jsem sjel na Arad(RO) a po cca. 10km brutálně roztřískané a místy vyfrézované silnici jsem dojel cca. v 8 ráno na hranice H/RO, tady mě čekalo zdržení v podobě kolony před celnicí. Tu jsem si vystál cca. 30 min a po průjezdu přes váhy jsem byl na Maďarské straně hranic. Tady jsem si udělal pauzu od 9:00 až do 04:00 druhého dne.

Ve 4:00 jsem tedy vyjel přes hranice. Celník Maďar chtěl kontrolovat náklad, chtěl i pas a prohledávat mi věci, ale upozornil jsem ho, že nemá rukavice, tak ať mi na věci nehrabe(anglicky) tak mávl rukou, že asi nerozumí. To jsem se nasral takže jsem vzal do ruky telefon a začal jsem si jeho počínání nahrávat, načež mi sdělil dvě slova:" Schengen, oukej!" a jel jsem. Další vážení hned na Rumunské straně a nákup mýta pro Rumunsko za 22E. Celníkovi jsem dal 25E a marně jsem čekal na vrácení, načež mi podal papír s fakturou, a řekl že ty tři eura má na kafe a zabouchl okýnko. Naštěstí na mě mluvil československy a byl hodnej, takže jsem mu to nechal. Hned jsem se zařadil do kolony a už se ke mě šinul umývač..neodbytnej, ale jedno zamračení a rázné naznačení ať vypadne a odešel. DAlší s poličkou si mě ani nevšiml když viděl že jí mám. No a jelo se. Udělal jsem chybku a to když jsem za Aradem najel na dálnici A1 a sjel jsem na Temešvár, protože navigace s aktualizací q3 2012 nevěděla že je A1 kompletní a předemnou jedoucí 4 kamiony tam sjížděli taky. Takže jsem projel okolo Temešváru a pokračoval jsem po silnici č.6 až do Craiovy. Po cestě jsem u kolene Dunaje za městem Orsova udělal 45min. s krásným výhledem na řeku. Zbavil jsem se starého chleba zatímco jsem se potřeboval vymočit na kolo, odlákával jsem jím od sebe dva rafany co vylezli ze křoví jen jsem zastavil:)A pak jsem to dorazil až do Craiovy. ve 12:00 jsem byl na místě. Složil jsem, pak čekal na naložení a v 16:00 jsem se vydal zpátky domů.

Protáhl jsem výkon na 15hod a jízdu na 10 a kolem 20:00 jsem parkoval za serpentýnama u vesnice Plugova. Odlehlé parkoviště na křižovatce ve mě budilo hrůzu ale dál jsem nedojel. Jen jsem zastavil a došel si pro vařič, všiml jsem si, že tam není žádnej pes. A pak mě při nastupování do auta někdo poklepal na rameno a já se málem..ehm..byla to starší babča, cca. 50 let a ptá se mě:"Nejste náhodou podle značky z Jihlavy?" Paní Pražáková původem od Berouna z komunity čechů žijících v Rumunsku od roku '41. Pokecali jsme, ubezpečila mě, že mi tam při parkování nic nehrozí a já šel spokojeně spát. Ráno v 6 jsem vystartoval dál. Opět stejnou trasou, avšak tentokráte kolem Temešváru už po A1 až na hranice RO/H, kde opět čekala hodinová kolona v plné palbě, včetně nechtěného umytí špinavou vodou, úplatku 5E na kafe pro celníka a vymatlanýho celníka Maďara kterej neuměl ani anglicky ani německy, takže nevím co chtěl ale pak mávl rukou a říká "čechia" tak jsem pokračoval. Dojel jsem v 18:00 až na Rajku, kde jsem si udělal opět spánek, koupil jsem mýto a v 11:00 následujícího dne jsem skládal ve Žďáru n. Sázavou:) Až si vzpomenu a vezmu si papíry z auta, tak ještě udělám takový nástin a statistiku cesty, dobu jízdy, ceny apod..
ned dub 14, 2013 5:04 pm

Uživatelský avatar
Wlado
Příspěvky: 816
Registrován: pát pro 25, 2009 12:31 am
Bydliště: Nováky SK

Příspěvek

No super to dopadlo . Aj v okolí Aradu a potom hore Alesd žijú početné skupiny Čechoslovákov . Neni to taká tragédia tam jazdiť ako vravia niektorý šoféry , ktorý tam boli . Keď si človek zvykne a chová sa normálne , nemá tam problémy .
http://www.profivodic.sk
MAN TGS 26.480 - SVAN CHPT 18
ned dub 14, 2013 6:37 pm

Odpovědět

Zpět na „Rumunsko“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů