Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Venca R
Příspěvky: 1975
Registrován: stř bře 02, 2011 12:00 pm
Bydliště: Vychodní čechy

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Tady hlavne uraziz ostatni. Pripadas si dulezite ale mas jednani namachrovanyho chytraka a na tvoje dopisy Ti prijdou nejaky nicneresici odpovedi. Vysledek bude 0. Pokud ne, snim svuj klobouk
sob lis 18, 2017 12:52 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Venco R, neposílal jsem obsah dopisů těch úřadů, jen hlavičku.
Pokud si mé příspěvky postupně přečteš, tak právě do mě se někteří naváží a já jen reaguji.
Ale lidi které to nezajímá, tak je nejlepší to nečíst, že ?
Mě také nezajímá mnoho jiných příspěvků a tak je nečtu a hlavně nereaguji na ně. :housle:
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
sob lis 18, 2017 6:21 pm

Uživatelský avatar
Pavel Šebek
intercool
Příspěvky: 10887
Registrován: ned říj 21, 2007 4:55 pm
Bydliště: Bystřice

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Ještě že jezdím se sypačem 4x4, mít 6x4, už bych tohle místo nemohl solit ani prohrnovat.
BES - běs
sob lis 18, 2017 6:38 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Pavle Šebku, pokud bys vážil více jak 36 tun, tak legálně ne. A pokud bys vážil více jak 19 a maximálně 36 tun, to bys sis ještě musel zajistit, aby jsi byl na mostě sám, tedy zastavit ostatní provoz v obou směrech, de silničního zákona.
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
sob lis 18, 2017 8:01 pm

pan Jamal
Příspěvky: 767
Registrován: pát bře 02, 2012 12:07 am
Bydliště: Krkonoše

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

, to bys sis ještě musel zajistit, aby jsi byl na mostě sám, tedy zastavit ostatní provoz v obou směrech, de silničního zákon
Řekl bych,že jsi na školení řidičů nedával pozor.A pokud myslíš dodatkovou tabulku jediné vozidlo,tak to neznamená že musíš zastavovat dopravu.
sob lis 18, 2017 9:13 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Jamale, obávám se, že jsi na školení spal Ty !! Dodatková tabulka jediné vozidlo, samozřejmě znamená jen jediné vozidlo!! Tedy pokud rozumíš významu českých slov, co znamená jediné vozidlo. Tedy řidič musí zajistit pomocí nejméně dvou poučených osob, zastavení provozu v obou směrech a teprve potom může vjet na takový úsek, jako jediné vozidlo !!
Tdy si přečti vyjádření ŘSD:
----------------------------------------
Dobrý den,

za ŘSD Vám zasílám následující informace:

Značky č. B 13 se užívá ke stanovení zákazu vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez, a to zejména na mostní objekty a úseky pozemní komunikace, jejichž dovolená zatížitelnost neumožňuje vjezd vozidlům o okamžité hmotnosti (u jízdní soupravy hmotnosti jednotlivých vozidel soupravy) nepřesahující 48 tun. Značkou č. B 13 musí být označen každý most, jehož normální zatížitelnost je nižší než 26 tun nebo výhradní zatížitelnost nižší než 48 t. Při užití značky č. B 13 z důvodu nižší výhradní zatížitelnosti, se značka doplňuje dodatkovou tabulkou č. E 13 „Text“ s nápisem „Jediné vozidlo … t“. Do takto označeného úseku smí vjet vozidlo jehož okamžitá hmotnost (jde-li o soupravu, pak okamžitá hmotnost všech vozidel soupravy) sice přesahuje údaj na značce, nikoli však údaj na dodatkové tabulce. Na značce č. B 13 se uvádí hodnota normální zatížitelnosti, na dodatkové tabulce hodnota výhradní zatížitelnosti. Hodnota se uvádí v celých tunách, případně s upřesněním na desetiny tuny. Značka se umísťuje cca 10 m před místem, ke kterému se zákaz vztahuje.

V zákoně (prováděcí vyhláška č. 294/2015 Sb. ) není nutno hledat nějaké skryté významy a snažit se o násilný výklad vyhovující dispečerům, resp. přání provozovatelů vozidel, kalkulovat s rezervami mostu apod.

Textace zákona je naprosto jasná, záměrně jasně srozumitelná a to také z toho důvodu, aby mohl být ev. i jednotný výklad při řešení soudních jednání, takže vozidlo, které má skutečnou okamžitou hmotnost 42 - 48 tun, jak uvádíte, na tento konkrétní most vjet nesmí.

Jak ŘSD nahlíží na řidiče? Jako na jediné, kteří zodpovídají za dodržení pravidel, vyplývajících z dopravních značek na trase jízdy, to je povinnost účastníků silničního provozu. Nikoliv dispečera. Proto lze řidičům doporučit jedině, aby dodržovali to, co zákon a vyhláška č. 294/2015 Sb. vyžaduje, protože za řízení vozidla nezodpovídá dispečer, ale řidič, v případě poškození mostu nebo DN na mostě škodu hradí řidič. Je to přesně stejná situace, jako při nedodržení pokynu zákazové značky B 16 - Zákaz vjezdu vozidel, jejichž výška přesahuje vyznačenou mez, ze strany řidiče.

Pokud tedy vozidlo nepřesahuje okamžitou hmotnost 19 tun (hodnota uvedená v dotazu), nemusí se řidič již o nic starat a může na most vjet libovolný počet takových vozidel. Pokud přesahuje 19 tun, ale nedosahuje 36 tun, musí zajistit, aby na most najelo pouze jedno vozidlo (nebo souprava) s okamžitou hmotností do 36 tun. To dělají někteří svědomití přepravci např. pomocí doprovodných vozidel nadměrného nákladu, která vjezd dalších vozidel nad 19 tun zamezí (v případě že mají trasu předem prohlédnutou a o snížené hmotnosti na mostě vědí).

Citace vyhlášky:
B 13
Zákaz vjezdu vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje vyznačenou mez
Značka zakazuje vjezd vozidel, jejichž okamžitá hmotnost přesahuje údaj uvedený na značce. Jde-li o jízdní soupravu, vztahuje se tento údaj na každé vozidlo soupravy zvlášť.
V případě, ze je značka doplněna dodatkovou tabulkou s nápisem „Jediné vozidlo ... t“, smí do takto označeného úseku vjet vozidlo, jehož okamžitá hmotnost, a jde-li o jízdní soupravu, okamžitá hmotnost všech vozidel soupravy, sice přesahuje údaj na značce, nikoli však údaj na dodatkové tabulce.

O předimenzování mostů je zbytečná diskuze, taková informace (o hodnotě předimenzování) neexistuje u žádného mostu, rozhodně ne v takové formě, aby bylo možno s tím nějak dál pracovat, zejména ze strany dispečera dopravy. Přejezd nadměrných nákladů se musí řešit individuálně, v takovém případě většinou dopravce (přepravce) hradí aktuální přepočet zatížitelnosti mostu podle momentálního technického stavu a statik navrhuje opatření, např. max. rychlost jízdy na mostě, polohu jízdní stopy, provizorní podepření mostu atd., a přejezd na základě písemné žádosti schvaluje Ministerstvo dopravy.

Odvolávat se na to, že některý most ještě nespadl, nebo s tím nějak kalkulovat, je hrubý omyl, správce mostu může řidiče, resp. provozovatele vozidla zažalovat o náhradu škody, pokud ten přejezd vozidla s překročenou hmotností zdokumentuje. I v případě „pouhého“ poškození, se může jednat o poškození vozovky, mostního závěru, ložisek atd., nemusí se jednat jenom o extrémní případ, kdy „most spadne“. Velikost škody na mostě může být řádově vyšší než pokuta od PČR, obě musí hradit řidič.

S pozdravem

Mgr. Jan Studecký
tiskový mluvčí
Ředitelství silnic a dálnic ČR
Čerčanská 12, CZ-14000 PRAHA
tel: 241 084 402
www.rsd.cz, jan.studecky@rsd.cz
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
ned lis 19, 2017 7:53 am

pan Jamal
Příspěvky: 767
Registrován: pát bře 02, 2012 12:07 am
Bydliště: Krkonoše

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Možná jsem na školení spal,ale probudil jsem se ve chvíli když se probíralo zrovna tohle.O řízení provozu v takovém úseku nám jasně řekli ,že je to nesmysl.Nikde v zákoně není nic takovýho psáno. Možná v něm neumím číst já ani náš školitel,ale ani v tom co jsi tady napsal Ty jsem to nikde nevyčetl.
Tady na TF nic nevyřešíš,s Tvými znalostmi kandiduj do parlamentu,tam máš velkou šanci něco změnit.
ned lis 19, 2017 10:49 am

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Tedy dopravní značky o maximální nosnosti, které určí statik, jsou tedy na co ?
Tedy podle některých méně chápavých, se tento zákaz může normálně ignorovat ? Tedy důvod je ten, že je objízdná trasa dlouhá, či někdy není? Nic takového zákon nezná.
A dodatková - informační tabulka , jediné vozidlo. Jak tedy na frekventované silnici zajistíš, aby na mostě bylo jen jediné vozidlo. Tady v Táboře, kje takový most, dlouhý cca. 300m.
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
ned lis 19, 2017 12:19 pm

Uživatelský avatar
Pegos
Příspěvky: 950
Registrován: pát bře 14, 2008 9:21 pm
Bydliště: liberecko

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Tak jsem to celé prelouskal v zásadě chápu co nebo čeho bys chtěl dosáhnout,ale v reálu je to utopie. Nikam bys nemohl neb všude se najde mostek na který těžké auto nemůže. A když to vezmeš do základů tak nejde jen o mosty ale i silnice přejezdy města vesnice a můžeš pokračovat dál. Prostě toto je blbost a zbytečně řešit.
ned lis 19, 2017 3:29 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Pegosi, chci dosáhnout nápravy. Již se mi to podařilo v jiných případech.
Udělají tady tunel o délce cca. 1 km. Tedy doprava půjde pod zem a bude klid.
Je na každém, aby tlačil na patřičná místa i jinde. Ještě jsem dal podmět na most u Semtína, kde je most dokonce jen na 15 tun. Zbourají ho a bude pořádný most.
Hlavně jde v současnosti o řidiče, kteří tam jezdí a riskují i kriminál. Pokud jde o mě, tak pokud jedu s tonáží přes vyznačenou mez, tak jedu kolem. Tedy Benešovem. :housle:
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
ned lis 19, 2017 4:18 pm

sof
Příspěvky: 3874
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne čtv kvě 09, 2019 5:31 pm, celkem upraveno 1 x.
ned lis 19, 2017 8:55 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Pro Sof, tak tedy jsem se zájmem přečetl Tvou výzvu.
Zřejmě jsi špatně pochopil, co já tady od začátku pranýřuji a co se mi nelíbí. Od začátku hájím zájmy řidiče a píši, že řidiči riskují pokuty a případně i soud s následným kriminálem, pokud budou jezdit přes nevhodné mosty, tedy je budou nadměrně přetěžovat !! A to všechno riskují za jiné lidi, kteří si neplní své povinnosti !
Já jsem také řidič a ne dispečer či dopravce. Na vyhledání trasy, je speciální program pro kamiony, který jsem si samozřejmě nekoupil a ani nehodlám kupovat. Mám pouze navigaci pro kamiony. A právě proto mě štve stávající situace, že zadáš trasu z bodu A do bodu B , dost často je problém jet určitou trasu legálně.
Proto nutím odpovědné úředníky a správce komunikací, aby si právě oni udělali v tom pořádek. Proto jsem oslovil ŘSD, včetně Generálního ředitele, PČR, starostu Benešova, noviny a ministerstvo dopravy.
A řidičům kteří to podceňují či zlehčují tím, že uvedou ,,tady jezdí každý" , a myslí si že je to ochrání před případným postihem, jen dávám informaci od úřadů, co riskují.
Lidi, já to přeci nedělám proti vám řidičům, ale pro vás. Tedy chci, aby odpovědní a dobře placení lidé, konečně začali dělat svou práci dobře a nespoléhali se na řidiče, kteří to nějak vyřeší, tedy budou jezdit přes špatné mosty.
A je na každém, aby to samé dělal ve svém regionu, na své trase, na svém pracovišti. Jinak se nic nestane a tento bordel bude i nadále.
A znovu opakovaně uvádím, není to práce a povinnost řidiče, nacházet správnou trasu. To je problém toho, kdo tu cestu požaduje, tedy zákazník, dispečer a dopravce.
Pokud na uvedenou adresu není možné jet legálně velkým kamionem, tak si musí zákazník objednat menší auto, takových hmotnostních a vnějších parametrů, aby se objednaná cesta mohla realizovat v souladu s platným silničním zákonem.
Pokud jde o nadměrnou dopravu, tak se o trasu žádá příslušný úřad, který určí trasu a dá podmínky realizace dopravy. Případně se i podpírají mosty, sundavá se vedení atd. Samozřejmě že taková trasa je na patřičné povolení a za to se platí.
Ale toto všechno by profesionální řidiči měli vědět a také by se tak měli i chovat a nenechat se dispečerem oblbnout a jet za každou cenu.
Tady ty mosty, co na ně upozorňuji, se nechají objet městem Benešov. A to je právě to, v čem mají řidiči kamionů tu velkou moc. Umíte si představit, že těžká doprava půjde ulicemi Benešova ? Umíte si představit to obrovské vzbouření občanů na bedra starosty a na další úředníky ? V tom je právě ta síla. Museli by s tím konečně něco dělat !!
Bohužel právě těmto odpovědným lidem za stávající stav, vyhovuje to, že řidiči jezdí a neřeší tuto situaci.
Občas některý řidič skončí u soudu a v tichosti o odsoudí a všechno jde dál. To chcete ? Já tedy rozhodně ne !!!
Slávek
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
pon lis 20, 2017 9:36 am

JANEK 1
Příspěvky: 711
Registrován: čtv črc 26, 2012 12:02 am

Žádám odpověď pro Sof

Příspěvek

Odpověz panu Sof a nevykrucuj se. To pak chceš, aby se lidi chovali zodpovědně a nejsi schopen určit trasu z A do B.
pon lis 20, 2017 3:21 pm

jeď bezpečně
1. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 272
Registrován: sob srp 27, 2016 8:24 pm
Bydliště: Tábor

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Jaké vykrucování !! Já nejsem dispečer a ani dopravce.
Řidiči nehledají trasu, pokud je nějaký zásadní problém, jako tady. Řidič jede kudy ho pošlou a pokud je problém s tonáží, tak tam nejede a jede po vyznačené objízdné trase, pokud je vyznačena. Pokud není, tak volá na dispo. Dispečer má možnosti, jak hledat trasu a ne řidič. Kromě toho, případnou objízdnou trasu, pokud je výrazně delší, tak musí také konzultovat se zákazníkem. Jde o placení km a to řidič nemůže rozhodnout !!
Tak se prober !!
Tedy Ty máš úvahy !! :roll:
Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest. Nebo: Kdyby hlupáků nebylo, kde by se brala moudrost? Citáty , Jan Ámos Komenský :clap:
pon lis 20, 2017 3:33 pm

JANEK 1
Příspěvky: 711
Registrován: čtv črc 26, 2012 12:02 am

Re: Přetížené mosty,špatné značení,jediné vozidlo na mostě ?

Příspěvek

Tak to je mazec teoretiku.
pon lis 20, 2017 5:55 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů