Pokec o AETRu, profesních průkazech, pravidlech, zákonech, apod.

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

vlk234
Příspěvky: 32
Registrován: úte črc 29, 2014 8:50 pm
Bydliště: Borotín

Odstranění sněhu a ledu s plachty kamionu

Příspěvek

Tak ahoj holky a kluci kamioňáci. Tak tady máme dávno zimní období, ale zatím bez sněhu.
Ale to je dočasné a najednou to každého ,,nečekaně" překvapí jako každý rok, hlavně silničáře.
Ale mě jde o nařízení silničního zákona, který pžaduje povinnost před jízdou odstranit sníh a led z vozidla.
To je samozřejmě logické a správné. Hlavně několika cm vrstva ledu na plachtě nákladního auta, může být opravdu smrtelná událost ! Takový letící led, je jak sečná zbraň !
Ale pokud zákonodárce řekne ,,A" musí také říct ,,B" . Tedy zákonodárce požaduje odstranění sněhu a ledu před jízdou, ale již se neřeší, jak to má řidič udělat.
Na plachtu ve výšce 4m se není jak dostat. Tedy ometení sněhu a odstranění ledu, je pro řidiče podle mého názoru nereálné. Bavím se o situaci, kdy je kamion plně naložen či dokonce zaplombován a není možné se dostat do vnitřních prostor nákladového prostoru.
Někde v zahraničí jsou někde zřízeny lávky na tento úkon, ale opravdu jen ojediněle.
Tedy víte někdo, jak tento problém řešit ?
Viděl jsem pneumatické vaky, umístěné pod plachtou, kterýma se nechá plachta postupně nadzvednout a mělo by to pomoci.
Ale jestli to opravdu řeší tento problém nevím. Hlavně toto zařízení běžná vozidla nemají.
Na školení na povinnost odstranit sníh a led sice upozorňují, ale neřeknou jak to udělat !
Prosím o rady , zkušenosti a nápady.
Díky. Vlk
:twisted:
Hlavně se vždy vrátit v celku
čtv pro 25, 2014 8:21 pm

Uživatelský avatar
Johnny_P
Příspěvky: 2092
Registrován: ned srp 09, 2009 12:56 pm
Bydliště: Kolín

Příspěvek

Na toto tema jsem diskutoval na facebooku, kdyz jsem vysvetloval ze nejde jen polozit zebrik na bok zmrzle plachty a vylezt na strechu, tak jsem byl oznacen za neschopneho lempla :-) (diskuze s ridici osobaku)
Scania R streamline Topline E6 (2015) + plachta Krone(2015) lowdeck
Mými životními vzory jsou Kentán z Montargi, Bender a Homer Simpson
čtv pro 25, 2014 8:37 pm

sof
Příspěvky: 3887
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Příspěvek

.
Naposledy upravil(a) sof dne čtv kvě 16, 2019 9:59 pm, celkem upraveno 1 x.
čtv pro 25, 2014 8:54 pm

Venca R
Příspěvky: 1976
Registrován: stř bře 02, 2011 12:00 pm
Bydliště: Vychodní čechy

Příspěvek

Copak na firmě, tam to ještě nějak jde. Jednou jsem to dělal ručně, vylezl jsem tam v zimní kombinéze, po čtyřech lezl po návěsu a sházel to. Je to docela o tlamu, hlavně se pak dostat dolů. Taky jsme přikurtovali gitterbox k ješterce a shazovali to prknem.
Horší je to mimo. Necháš auto v kdesi v řiti, po víkendu se vrátíš a co s tim????
čtv pro 25, 2014 9:21 pm

jozin
2. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 5150
Registrován: sob pro 11, 2010 4:17 pm
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Je pravda ze to je o drzku.Osobne tam lozim bez rebriku,za kabinou stoupnu na drzak hadic,sednu na kabinu a jsem tam.V Nemecku mas na pumpach,i na hofech tu novou znacku,stou rampou myslim.Ted mam nejakou novou strech na navesu(plachta)tak jsem zvedav jak to bude drzet ten snih na ni.U nas snezi dnes,takze si to odhazu nez vyjedu.
Neřeším...
pát pro 26, 2014 8:44 am

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11911
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Příspěvek

mě asi někdo vynadá do ku--v ale já tam nelezu ani náhodou ...prostě na to seru pokud na to není rampa či podobná věc ..... nemínim se zmrzačit , samozřejmě záleží jaká byla noc, či víkend kdy auto stálo ..... pokud je tam jen prašan , odletí to samo v pohodě , horší je to, pokud je tam led silnější než 2 cm už je to o hubu a pokud nelze vlézt dovnitř a koštětem to "vytlouct" a shodit " do boku je to problém .... člověk s tím může "kvrdlat a kličkovat " jak chce a nikdy neví co nahoře zbylo..... na druhou stranu pokud "osobáci mají v hlavách " nasráno a jedou 5m v závěsu za náklaďákem co vyjíždí z parkoviště ...... no comment :cry:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
pát pro 26, 2014 9:57 am

RenMag
Příspěvky: 46
Registrován: pát úno 21, 2014 6:47 pm
Bydliště: Holešov

Příspěvek

No jo. je to takový celoživotní problém. V ćsad jsme po ránu jeli rally kolem dokola nádvoří tak třikrát, až všechen led byl dole. Dnes není špatný kruháč takový máme za firmou, žádný dopravní život na něm skoro není, tak si to tam kluci střihnou. Ovšem opravdu něco rozumného a hlavně účiného neexistuje. Je to jen na konkrétní situaci řidiče jak to posoudí a co podnikne. Samozřejmě to je také špatně, zdraví nebo život máme každý jen jeden. Musela by se rozpoutat právní bitva co je víc, co proti čemu stojí. Jen mě tak napadlo po technické stránce dosáhnout mírného profilu střechy jak mají klasické domy. něco na způsob když návěs odstavíme na delší dobu tak zevnitř podložíme tak čtyřmi deskami a vyšponujem plachtu středem. No ale to asi každý známe.
pát pro 26, 2014 9:58 am

vlk234
Příspěvky: 32
Registrován: úte črc 29, 2014 8:50 pm
Bydliště: Borotín

Příspěvek

Ta rampa se schody a zábradlím, by bylo řešení, pokud by byla na každém parkovišti. Otázkou je, kdo by to platil a instaloval.
Ale stejně si neumím představit, reálné použití, na parkovištích, kde není absolutně žádné místo. A jak dlouho by se čekalo, dokud by si všichni řidiči postupně neudělali vyčištění střechy kamionu, před výjezdem. Nehledě k tomu, ne každý vyjíždí po odpočinku ve dne. Tedy by se tyto úkony musely dělat i v noci a za tmy. To je zase nereálné.
Ten speciální žebřík, co dal fotky Sof, který se zajistí proti podklouznutí, by mohlo být určité řešení. Ale v noci si to nedovedu představit, čistit.
Ten žebřík by musel mít patřičnou atestaci, řidič speciální školení atd. Jinak se vystavuje postihu, při případném úrazu. Tedy neuznání pracovního úrazu.
Dále ten žebřík cenově odhaduji na cca. 10.000Kč plus to potřebné hrablo v ceně cca. 1000Kč.
Pokud by to dopravce koupil, tak ještě kde to vozit ? Ne vždy to je možné vozit v nákladovém prostoru. :(
Hlavně se vždy vrátit v celku
pát pro 26, 2014 11:50 am

jozin
2. NAPOMENUTÍ
Příspěvky: 5150
Registrován: sob pro 11, 2010 4:17 pm
Bydliště: Orlova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Je to nekonecne tema.Nekdo pise ze tam neleze ani nahodou,aj mu rozumim,je to vysoko,kluzke to je atd.Na druhou stranu za nekym opravdu litaji pulmetrove blotne ledu,to mi treba pristat v bavoru,podekuji mu aj sobe,jaky jsem debil.Samozrejme jako ridic osobaku toto vnimam ,protoze vim o cem to je,ale 99% lidi za volantem osobnich to stejne nepochopi a jezdi jakoby v lete :shock:
Neřeším...
pát pro 26, 2014 12:19 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11911
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Příspěvek

tak řešení samozřejmě je vymyšlený...

Obrázek

je to všechno otázka prachů a "nařízení" co si budeme mazat med okolo huby že ??? :roll: :D :D

ty "vaky můžou být klidně dva--- tři aby postupným nafukováním a pod. spadlo 95% materiálu ze střechy už na stojícím voze :wink:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
pát pro 26, 2014 12:23 pm

vlk234
Příspěvky: 32
Registrován: úte črc 29, 2014 8:50 pm
Bydliště: Borotín

Příspěvek

No tyto nafukovací polštáře jsem měl přesně na mysli. Sice nezabrání sněhu na střeše kamionu, ale nezůstane tam voda a následně led. Led je ta nejhorší varianta.
Chce to jenom nařídit na zimu jako povinnou výbavu, pro provozovatele.
Hlavně se vždy vrátit v celku
pát pro 26, 2014 1:31 pm

delivio

Příspěvek

Jak píše martin440.Řešení je plno
Obrázek

Kdo je menší váhové kategorie tak to třeba na tu střechu dá, ale o zdraví to teda je.O tom žádná.jeden kolega si tak zlámal tři obratle a je na vozíku, protože se nasoukal při pádu mezi tahač a návěs. kravaty to obkecali kecy, ale ani jeden nevěděl jak to udělat.Když se jim navrhnul kontík tak tě prohlásili za blázna.
Ty kontíky jsou jen v A a D ale taky ne všude.Dva jsou ve směru na Brenner od Kufsteinu a Jeden je u Tauern tunelu v A směrem od Salzburgu

v tématu zima je to někde popisované a zmíněné taky (mám dojem).Tento předpis má zavedená celá EU a kluci vSK by mohli vědět i kolik je za to sazba.Nejen za led, ale také za sníh.

https://www.youtube.com/watch?v=0hPldLmoPjY

https://www.youtube.com/watch?v=i_K9QFHNGHo
pát pro 26, 2014 1:37 pm

Rob82
Příspěvky: 235
Registrován: úte říj 15, 2013 6:11 pm
Bydliště: čr

Příspěvek

Obávám se, že u té rampy (kdyby teda byla na každym parkovišťu) by jste toho moc nenačistili, protože při kritickym nedostatku parkovacích míst v ČR by tam pořád někdo pauzoval. Hlavně teda Pšonci, Rumuni, Bulhaři a spol. :roll:
pát pro 26, 2014 1:47 pm

vlk234
Příspěvky: 32
Registrován: úte črc 29, 2014 8:50 pm
Bydliště: Borotín

Příspěvek

Ale i kdyby tam nikdo nepauzoval, tak vyčistit jedno vozidlo, by bylo nejméně 30 minut. Tedy jak dlouho by se asi čekalo ? To by dopravci řičeli, že se nestíhá !
Ale musí si všichni uvědomit, že to bohužel v zimě nepůjde jako v létě.
Hlavně se vždy vrátit v celku
pát pro 26, 2014 2:25 pm

delivio

Příspěvek

Buď budete mít štěstí, nebo to zaplatíte napojiskách, popřípadě pokutách.Je to o lidech a rozumu.U kravaty to nečekejte...té je to jedno
pát pro 26, 2014 3:26 pm

Odpovědět

Zpět na „Legislativní témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů