Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Milan Černý
Příspěvky: 831
Registrován: úte srp 26, 2008 9:24 pm
Bydliště: E.Beneše 10/16 Prostějov

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Dnes po dlouhé době něco do diskuse a snad to na silnice patří, neboť se to na silnici odehrává.
Letošní rok byl náročný a vyčerpávající. Sám sebe se občas ptám, zda jsem už mimo a jsem starý, nebo vyhořelý, případně mimozemšťan. Ale nějak mi z toho vychází , že si tu v této zemi lžeme a hrajeme si na vše. Hrajeme si na zdravotnictví, tam vidím jen částečně , ale i ten náhled je děs, když člověk zjistí, že lidé hledají zubaře, pediatra a podobně. A ano hrajeme si na školství, do toho vidím a je mi zle. Zle z toho kam jsme to dostali, co jsme z toho udělali. Spíše co z toho udělali ti , kteří rozhodují. Co jsme vlastně ty mladé naučili.

Letos 50 žáků v oborech automechanik, opravář zemědělských strojů, autotronik, A výsledek automechanik po vyučení neví co je sbíhavost, neví jak pracuje ABS. Autotronik třetí ročník s maturitou neumí mluvit a neví v jakých jednotkách se udává hodnota pojistky a jak vlastně pracuje, slovo dynamo je pro něj pojem z jiné planety. Opravář zemědělských strojů nenajde ani vzduchový filtr, natož , aby znal druhy vzduchových filtrů. A tak dojdete k tomu , že v každé třídě máte max tři , kteří by mohli být dobří, pokud by chtěli. Ale bohužel covid a školství je naučilo , že vše dostanou a tak oni nechtějí. Ale hlavní co umí je stěžovat si a hledat chybu všude jinde než v sobě. A výsledek po 50 ti hodínách jízdy, po deseti měsících teorie první zkoušku udělá 8 lidí. Maturitu z 21 autotroniků složí deset.

A tak s nimi jezdíte po městě , naučíte je ovládání vozidla a skončíte na tom, že neumí myslet, protože nezná pravidla a neumí je dodržovat a vše bere jako zbytečnost. A tak u zkoušky nezastaví na stopku a ještě se diví, že přece přibrzdil a nic se nestalo, tak co po něm komisař chce. A tak dojde domů a doma mamince vylíčí jak na něj byli zlí, A výsledek- matka volá do školy a stěžuje si co to tam je za lidi a že ten instruktor mu to zastavil zbytečně, vždyť by to vyšlo. Tak chlapci voláte, neboť si říkáte , že pochopí. Ptáte se co a jak bylo a dozvíte se, že on to měl v oku a vyšlo by to na pět centimetrů a váš kolega to zastavil zbytečně. Tak ho upozorníte, že onen kolega má za sebou 7 mi ciferné číslo kilometrů a to včetně nadměrných souprav a chlapec stejně mele , že on přece ví a chybu neudělal. Tak se zeptáte zda kolegovi za jeho 50 hodin s ním, kdy z něj dělal řidiče a v tomto případě jej učil i chodit poděkoval a jak se mu tedy odvděčil za jeho snahu ho něco naučit. Mlčí. Ptáte se zda mu to připadá fér. Opět jen ticho. Bohužel naučili je doma, že vše dostanou za darmo, že chyba není v nich, ale v okolí. Chybí jim pokora, úcta a snaha se něco naučit a to proto, že neuznají vlastní chybu. A když si neřeknu , že chyba je ve mně a nechci tu chybu odstranit , potom se nikam neposunu.

A k tomu bavíte komisařku , když dojedete na pracoviště praktického výcviku, kde s nákladním autem střídáte a tam před dílnou je vytažená strojní pila a u ní sedí tři uční , pila řeže a oni všichni tři sedí na židličkách a čumí do mobilu. První den první šok pro komisařku. Druhý den střídání. V okraji areálu skupina šesti studentů, jeden trhá trávu mezi kostkami a pět dalších sedí u něj na pluhu. Vystoupíte z auta a neslyšíte slova komisařky , neboť tak hlasitě hraje duc duc , železo, železo , plech, plech mobil jednoho z nich. čekáte změnu? Ne je to nenapadne , dokud to nezvládnete a nepostavíte je do latě. Prostě hrajeme si na školství, ale už dávno je neučíme zdolávat překážky, dávno nevládnou učitelé, ale žáci a jejich rodiče.

A tak se ptám co je jinak, když jsem jako 24 letý učil na průmyslovce ode mne o pár let mladší studenti fungovali. Jak to že dnes , kdy je mi 57 hledím jak tele na nová vrata a divím se , že dnešní mistři a učitelé už je nedokáží směřovat a nezvládají to, nebo nemohou to zvládat a rezignovali. Čím to je ? Tím, že já v oněch 24 měl za sebou ředitele na oné průmyslovce, který mohl a uměl se postavit za své podřízené, neboť nad ním nestál zřizovatel školy v podobě vedení města či kraje? Kdy rozhodoval on a podstatné bylo co dovedou a co z nich bude. Ano asi tím to bude, že rozhodují lidé, kteří o oboru nemají páru a nemají cíl, nejde jim o věc jako o celek, jde o jejich místa a o jejich funkce. A tak , ten kdo řekne, že je něco špatně jde první z kola ven. A tak tleskáme normě Euro 6, 7 a zapomínáme na to , že pokud chceme elektroauta, musí být rozvodná soustava. Tleskáme blbcům, kteří zruší 290 poboček pošty, ale mangeři pošty si rozdělí obrovské odměny, tleskáme blbcům, kteří chtějí , aby autobusy řídili a mohli řídit kluci bez praxe už v 18 ti. Tleskáme blbcům, kteří volají do zbraně , sami zalezlí daleko od linie , místo, aby volali hledejte řešení, aby mladí kluci nepokládali životy na obou stranách. Prostě se nám někde ztratil ten zdravý , ne selský, ale lidský rozum. A ten nám chybí všude a chybí i na těch silnicích. Chybí nám tolerance a ohleduplnost, chybí nám profesionalita a čest, chybí lidskost a pokora s úctou k druhému. Přebývá nám dravost , egoismus a sobectví.

A tak přiznávám , že se těším jak se vyhoupnu za volant autobusu a budu si užívat mizející středovou čáru za zády alespoň v tom červenci přede mnou.
MILDATRUCK
stř čer 28, 2023 10:25 pm

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11911
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Milan Černý..... :thumbud: :thumbud: :thumbud:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
čtv čer 29, 2023 10:06 am

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

https://hanacka.drbna.cz/zpravy/doprava ... .sznhp.box

Jak může žák autoškoly dostat body? Milane?
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv črc 06, 2023 12:32 pm

CHiP
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 09, 2019 8:20 am

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Napadá mě, že už nějaké řidičské oprávnění má :think:
čtv črc 06, 2023 1:20 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Tak to by mne taky zajímalo.
To Chip: No dobře, ale je ve škole.Třeba má papíry na traktor, ale s osobákem se teprve učí. Proto je v autoškole. Pochopil bych to teď jak uzákonili ty 17tileté řidiče s mentorem.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
čtv črc 06, 2023 2:50 pm

CHiP
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 09, 2019 8:20 am

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

4215: Může mít klidně B1 (je od 17 let). Neboj, i já jsem žil doteď v domnění, že v případě zaviněné dopravní nehody vozidlem autoškoly při výcviku to jde na vrub instruktorovi. Ještě mě napadá jedna varianta, že to bylo při závěrečných zkouškách :think:
čtv črc 06, 2023 4:03 pm

CHiP
Příspěvky: 268
Registrován: čtv kvě 09, 2019 8:20 am

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Tak jsem se zeptal googlu :D
Hlavní roli hrají zkušenosti žáka
Při vyšetřování hrají naprosto zásadní roli zkušenosti žáka autoškoly. Pokud je na silnici naprostým nováčkem, odpovědnost za zaviněnou nehodu pravděpodobně padne na hlavu instruktora. Jestliže se ale žák nachází v pozdější části výcviku nebo už má řidičák třeba na motorku, pravidla provozu dobře zná a nehoda vznikne jen kvůli jeho chybě či nepozornosti, odpovědnost nejspíš ponese on.

Zajímavostí je, že žáci autoškoly mohou za své prohřešky dostat pokutu i bodový trest, ačkoliv ještě nemají řidičské oprávnění. Podobných případů se stává několik ročně. Ačkoliv se někomu takový postup nemusí líbit, ministerstvo dopravy má jasno. Žák v autoškole je zkrátka řidičem, i když ještě nevlastní řidičské oprávnění.
celý článek je zde https://www.srovnejto.cz/blog/nehoda-v- ... -za-skodu/
čtv črc 06, 2023 4:06 pm

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Tak to potom jo, plevy od zrn se oddělí už při výcviku, bo neumětel bude mejt 8bodů než vůbec udělá Bčko :mrgreen:

Na druhou stranu, potom eště jedna neodhadnutá červená a ani nedoděláš výcvik, rok máš smůlu a po roce na kontě furt 10-11bodů :think: Mnooo...
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv črc 06, 2023 4:29 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

to Chip: Dobrá práce, ale je to komerční článek, takže takové diskutabilní. :think: :think: :think:
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
čtv črc 06, 2023 4:35 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

to Prouza88: No spíš nemůžeš se divit co se v současné době děje na silnicích.
To pak může takové jelito vykládat, kdyby ten naproti jel pomaleji, tak jsem ho stihl předjet.
Ale zase kvete byznys pro odečítače bodů. Dej 5000kč a za dopoledne ti smažem nějaký ten bod. :D :D :D
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
čtv črc 06, 2023 4:41 pm

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Hele ty odečítače nech bejt, to se hodí hlavně nám profikům..
Vem si, máš Volvo a volá speditér, tak samozřejmě zrovna nejde handsfree a bum, 3body, pak jak kolega sundáš závoru na přejezdu stylem že ti padne na návěs a máš desítku.. To pak rok jezdíš se strachem a eště seš rád, že ti někde smáznou bod :idea:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv črc 06, 2023 4:49 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

toProuza88: No tak s tou závorou jsi to přehnal. Že mu spadla závora na návěs, to je blbá výmluva. Prostě řekni, že začala blikat červená, a styl, to ještě projedu, nebudu tady stát 10min je reálnější. Jsme v 21tým století, a všichni víme že nádražáci to mají dobře ošetřené. Krom té anomálie v Liberci, nebo kde to bylo přesně. A ještě jsem si vzpoměl na Houslice, kde přehodili fáze. :D :D :D :D
Hele ty odečítače nech bejt, to se hodí hlavně nám profikům.. Profík by se měl snažit jezdit tak jak má, aby nemusel živit umazávače.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
čtv črc 06, 2023 6:32 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

:D :D :D Jinak takový zážitek ze silnic. Minulý týden, nebo 14dní. Jel jsem z Hrádku směr Bautzen a dál zkratkou na Berlín, jezdím tama poctivých 60-66km/hod, neb mě tam už jebali, tak proč jim dávat důvod, i mlíkaři tam jezdí dle předpisů. Okolo Lobau mě předjel nějaký "brňák"(B značka) letěl jako urvaný, asi neznal. No samo že objížďka a zkratka přes Wurschen a kolega neznal zkratku přes Nieder Kaine. No a samo že jel stejným směrem co já a dojel mě před Hoyeswerdou a už mě nepředjel až do Cotbusu jel poctivě za mnou. Třeba jsem mu zachránil nějaké euro v Cotbusu je radar a neznalého to tam svádí. To že za mnou málem vytek, chápu, ale co se dá dělat, já už zaplatil a dvakrát stejnou chybu neudělám.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
čtv črc 06, 2023 6:46 pm

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

Tak se zajeď podivat do Světlý/Sázavou.. není problém aby za 15s šli šraňky zas dolu a dole klidně 15minut.. Já tam mám rekord přes 38minut na červený :!: A kolega byl 3tejdny bez not, k tomu 7bodů a dostal snad 20ku flastr :think:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
čtv črc 06, 2023 6:48 pm

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Zážitky z českých silnic (a třeba nejen z nich)

Příspěvek

to Prouza88: Musel jsem se vůbec podívat kde to je. :D Ale asi myslíšten přejezd v Nádražní ulici na silnici druhé třídy 347. Však to je klasika, už o tom milionkrát mluvili a stále se najdou blbci, co na ten přejezd vjedou. Takže pro tebe a pro tvého nepoučitelného kolegu. Dvoukolejná trat. To že projel vlak a závory šli nahoru, neznamená, že nejede na druhé koleji další vlak zpět. A to že jsi tam stál 38min, no byl jsi ve špatnou dobu na špatném místě a chytil jsi ten nejhorší čas. Vlak tam, vlak zpět na hlavní trati a ještě lokálka na vedlejší trati. :D :D :D Je to jednou za den a místní vědí, že tento čas tam nemají nikdy jezdit.
Mě se stalo jednou tady: https://mapy.cz/zakladni?pano=1&q=Nepom ... 06642&z=17
Vlítl jsem na přejezd a vlak mi jel naproti. Krve by se ve mne nedořezalo. Ale pak jsem zjistil, že ta mašina šibuje a nemá vliv na přejezd. :D
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
čtv črc 06, 2023 7:19 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů