Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Pardon že vám do toho strkám svoji matiku, ale...

Chápu dobře, že chceš jít o 5let dřív a sám sobě budeš vyplácet těch 5let důchod ze svýho?
Nebude lepčí někde pošondat vklidu těch 5let, přividělat si 1,5mega místo abys svejch 800tis, který nota bene šetřils 100let, který teď je vyhodíš oknem a ve finále mejt eště větší důchod a 800v kapse?
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
pát pro 08, 2023 10:18 pm

DriverBrno
Příspěvky: 3408
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

u někoho kdo celý život sedí za volantem (a stím je spojená životospráva), může být těch 5 let v podstatě zbytek života. Pokud se na to v 60-ti vyprdneš a budeš se věnovat turistice a chodit na ryby můžeš si to o něco protáhnout...
... a kde tě někdo nechá v dnešní době
pošondat vklidu
:lol: když tě budou platit musíš fungovat..a v MHD na směny, víkendy, pátky, svátky

proto se taky diskutuje o tomto:https://radiozurnal.rozhlas.cz/narocne- ... ni-9036564
rozumím tomu proč mr65 takto uvažuje, a raději pověsí volant na hřebík v 60-ti...k tomu Znojemáku dojdeš po 50-tce, únava materiálu :lol:

:D jak to bylo tenkrát :D
https://youtu.be/J1mmBaHgN5c?si=VtwAvBMxYK2xmjrm
sob pro 09, 2023 6:53 am

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

BrŇáku, vy to tam v tym vašim štatlu máte nějaký šouplí :D
Bys nevěřil kolik firem zaměstnává důchodce na částečnej, nebo plnej, nebo na jakousi ústní dohodu a když budeš hledat, najdeš přesně co potřebuješ..

Třeba muj tata makal naplno eště v 74 a eště tak v 70 sem mu ani nestačil.. a ty máš únavu matariálu v 50ti :doh: Ono je to spíš že ten materiál je lenošnej, a říká se, že jak vypadneš z tempa ve stáří, končíš :wink:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
sob pro 09, 2023 7:42 am

DriverBrno
Příspěvky: 3408
Registrován: sob lis 21, 2015 5:43 pm
Bydliště: Brno

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

..ale já ty důchodce na nakládkách potkávám...v 70-ti si představuji jiný život, to fakt ne :wall:
sob pro 09, 2023 8:28 am

mr65
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Prouza : v podstatě máš pravdu. Ovšem předdůchod slouží hlavně k tomu, že můžeš legálně skončit chodit denně do háku o pět let dříve (u předčasného důchodu je to od Nového roku o 3 roky), aniž bys pak dostával navždy krácený řádný důchod. Z penzijka ti budou posílat tvoje ušetřené peníze (každý měsíc částku rovnající se 30% průměrné mzdy, pokud tedy chceš jít o pět let dříve, musíš tam mít 60 těchto částek). Z toho samozřejmě těžko vyžiješ, pokud nemáš hafo dalších peněz jinde. Můj plán je tento : od května budu 5 měsíců na chaloupce v lese, na tu dobu se přihlásím na Úřadu práce (což lze) a snad dostanu podporu v nezaměstnanosti (45% předchozího výdělku). Od října budu 7 měsíců pracovat (zatím nejsem rozhodnutý, jestli ve stávající firmě, nebo třeba v tom MHD, nebo nějakou lehčí práci na sólu - v Praze se už dá na sólu vydělat i 40+ ). Takže vlastně jde o to, mít každý rok pět měsíců v kuse volno a užívat si procházek po lese, ježdění na kole a tak. A podstatný bonus k tomuto je to, že ta moja na to ještě dlouho nebude mít nárok, tož na tu chalupu bude jezdit enom na víkend...
sob pro 09, 2023 10:21 am

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Několikrát jsem byl tady zmíněn, tak když dovolíte vlezu vám trochu do debaty.
Nejdříve musím napsat, že do nedávna jsem toho věděl o důchodech docela dost. V současné době to nechávám, až do chvíle, kdy bude jasná oficiální verze, jak to opravdu bude a jak se to bude počítat. Zatím je v tom jen chaos a ještě asi dlouho bude. Jisté jen je, že důchody budou v budoucnu čím dál nižší a půjde se do důchodu čím dál později. A obávám se, že změny, které přicházejí, nejsou v této oblasti poslední, proto to nechávám zatím volně plynout, bez mého většího zájmu.
Jak už jsem tady několikrát psal, přiživuji se nějakým vedením účetnictví pro pár firmiček a fyzických osob. V současné době bojuji třeba s dohodami o provedení práce, případně pracovní činnosti. Ty už platí po novu cca 2 měsíce, já vypočítávám těm firmičkám odměny za práci a přitom není stále jasné, jaké budou odvody. Dohody se nově přihlašují na OSZS a pokud má člověk jednu dohodu, platí se odvody od výše 25% průměrné mzdy, při dvou a více dohodách se odvody uplatňují od 40% průměrné mzdy. Ale kolik má kdo uzavřených dohod a jaké má odměny za práci se člověk nějak nemůže dozvědět. Dozvím se to až od sociálky se značným zpožděním a budou se dodatečně zpětně vypočítávat a vyměřovat odvody a to jak firmám, tak zaměstnancům a to v době, kdy už ten zaměstnanec třeba pro firmu nepracuje. Nevím, jak se to z něj bude vymáhat, a to je to, čím se teď zabývám. Firmy když uzavírají dohodu, tak ani nevědí, jaké budou mít náklady na odměny v souvislosti s dohodou. A podobný chaos, předpokládám, bude i u těch důchodů.
Důchody zatím nechávám u ledu.
Zeptám se jen, tady kolegy, jestli je přesvědčen o tom, že když bude mít našetřeno cca 800 000 Kč, jestli mu to bude stačit na těch 5 let. Zdá se to velká částka, ale když se to podělí počtem měsíců vychází to na nějakých cca 13 300 Kč měsíčně. Vím, můžeš u toho pracovat a přivydělávat si, nebo jít na Úřad práce, ale pak ve finálním výpočtu důchodu budeš stejně na tom hůř, než kdyby jsi do toho předdůchodu nešel, minimálně o odpracované roky ...... Nehledě k tomu, že mně není jasné, jak se to bude dělat, když se třeba věk řádného odchodu do důchodu posune někam jinám. To vše musí ukázat až budoucnost.
Já jsem se do důchodu nějak nehnal, šel jsem o více jak dva roky později, než jsem mohl a ještě jsem dodělával kalendářní rok, aby se mi započítával výdělek toho roku do důchodu. Vše jsem měl pečlivě propočítáno a rok dopředu jsem věděl na korunu přesně, jaká bude výše mého důchodu.
Dnes je situace jiná a v době překotné změny sociálních zákonů si nejsem jistý, zdali bych to dokázal spočítat s nějakou uspokojující přesností. Navíc mě udivuje, že pokud někdo dostatečně "řve", tak se mu přidá celostátně na platu a třeba se vyměří i nějaký osobní důchod, v podstatě na ulici před vládní budovou.
Každý člověk má jiné představy o odchodu do důchodu. Někdo by šel už třeba ve čtyřiceti, někomu se nechce třeba ještě po sedmdesátce. To je podle mně každého věc. Já třeba budu dělat dokud to půjde.... No, dělat...... Já rád jezdím, stále mne to baví, jezdil jsem celý život, i když jsem nikdy (do nedávna) oficiálně nebyl zaměstnán jako řidič. Nevím, jak to mají ostatní, ale já to mám jako koníčka. Zadarmo to nedělám i když peníze v tom pro mne nehrají podstatnou roli. Uživil bych se i jinak. A nevadí mně dělat o sobotách a nedělích, nocích a třeba i vypadnout na 14 dní z baráku. Teď třeba jsem v práci už do zítra večera. No v práci.... Dojel jsem sem, uklidil autobus a do zítra Tropical Islands. Palmy, písek, koupání, míchané nápoje, dobré jídlo, baba s sebou....Obávám se, že ani tolik nevydělám co utratím za sebe a za babu. On to je také nápad vzít s sebou ženu. Dvojnásobná útata a poloviční zábava.....
Jinak souhlasím s Prouzou, že dokud člověk dělá je to OK, jak přestane, jde to s ním z kopce. Viděl jsem to doma, kdy moje bába si vzala na sebe hospodu v 97 letech a dva roky ji provozovala, přesvědčili jsme ji, ať se na to vykašle a to byl její konec. Dědek z druhé strany dělal topiče v liberecké elektrárně do 80 let a zemřel ve 106 letech na rakovinu plic. Dnes si říkám, na co by asi zemřel, kdyby neměl tu rakovinu. Kouřil do posledního dne 60 Partyzánek denně....
Tak, pokud někdo chcete jít na zasloužený odpočinek třeba v padesáti, běžte, já vás za to osuzovat nebudu, já budu dělat pokud to půjde, ale už si dávám kratší cíle, teď mám cíl něco málo přes rok a čtvrt. Ale stát se může cokoliv, jsem si toho vědom.
A jen tak pro uklidnění mladších kolegů, psychotesty chodím pravidelně dělat do Prahy do ÚLZ (Ústav leteckého zdravotnictví), kde jsem si zaplatil i komplexní lékařskou prohlídku, prakticky ze všech medicínských oborů (snad tam není jen gynekologie) a zatím dobrý. Navíc chodím (firma to chtěla) k lékaři v Německu, kde mě každoročně potvrdí, že mohu vozit lidi i v mezinárodní dálkové autobusové dopravě.
Jasně stát se může cokoliv, jsem si toho vědom, ale to se může stát třeba i třicetiletému.
Tak kdo se těší na důchod ať se těší, kde se netěší, klidně může dělat dál.
sob pro 09, 2023 11:12 am

Prouza88
Příspěvky: 6772
Registrován: pon bře 30, 2009 3:29 pm
Bydliště: Znojmo

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Mr65, takže to chápu správně že se na chalupu uklidíš před babou :D No a hádám hledáš práci na víkendy :mrgreen:
Já bych asi někde "opatrně" zvedl něco těžkýho a dokud seš zaměstnanej, tak byl doma se zádama třebas rok, pak si zase zajezdíš a bum zas záda.. Nepřipadne mi to z ekonomického hlediska jako dobře naplánováno jak to máš teď.. Vyhodíš 800, a eště ti šábnou důchod.. Jen připomenu, že pokud jako důchodce makáš, můžeš si zažádat o dopočet důchodu každej rok :wink:
Give me a minute and i'm good, if i've got an hour, im great.You give me six months, i'm unbeatable.
sob pro 09, 2023 12:25 pm

mr65
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Pěkný článek, děkujeme 153.
Těch 800 tisíc na pět let je jen orientační částka, přesně to vypočítává SSZ před koncem roku na rok následující a ta částka je pak neměnná pro žadatele na celou dobu předdůchodu. Například já můžu začít čerpat předdůchod v únoru 2025, takže částka 30 % průměrné mzdy vypočítaná pro rok 2025 krát 60 měsíců. Pokud nebudu mít tolik v penzijku našetřeno, je možné to tam dodat jednorázově.
Ano, v případě odchodu do předdůchodu (možné je to o 2-5 let dříve před řádným důchodem) bude důchod od státu o něco málo nižší, zejména pokud by člověk těch pět let měl vysoké výdělky. Ale je to malá suma, pro mě nepodstatná, cca 220 Kč měsíčně.
Já určitě nechci zcela seknout s prací ihned, jakmile to půjde a pak jen čučet do stropu. Jednak tak bohatý nejsem a radovánky, záliby a koníčky něco stojí, nejvíce lyžování, jezdím během zimy několikrát do Rakouska a jednodenní skipas už je za 55-70 €, jak kde. Dělat řidiče mě baví a pokud to zdraví a situace dovolí, klidně budu chodit do práce i v sedmdesáti letech, ale těším se na tu svobodu, pracovat dle vlastního uvážení a potřeby, jen kdy a jak budu chtít, v klidu najít pohodovou práci bez stresu časových oken, vratek, vrácení palet, dodacích listů a všech těch sraček.
S těmi dohodami to je opravdu děs, co vymysleli, usoudil jsem, že se tím nebudu coby zaměstnanec nervovat a nechám tomu volný průběh, nějak to dopadne. Kromě HPP u jedné firmy mám u další DPČ (s různými výdělky od 0 do 10 tisíc měsíčně) a u jedné instituce DPP se stálým konkrétním měsíčním příjmem. Nikdo z nich se mě zatím na nic neptá a nic neřeší, tož já nic neřeším tím tuplem.
sob pro 09, 2023 12:34 pm

mr65
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Prouzo, Prouzo, nečetls pozorně, těch 800 není vyhozených, budou mi chodit postupně měsíčně pět let na běžný účet a je na mně, jak s nimi naložím. Momentálně to vidím tak, že je budu rovnou přeposílat na spořící účet, co mám u jiné banky. Ale bude moje starost, abych během těch sedmi měsíců, co budu chodit do práce, vydělal tolik, abych přežil v létě pět měsíců na chalupě. Jak už jsem psal výše, jsem skromný a neutrácím za blbiny, takže to půjde. A moje drahá polovička přijede na víkend, ty dva dny její přítomnosti půjdou taky vydržet..
sob pro 09, 2023 1:41 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Je vidět, že to máš promyšlené a spočítané dostatečně dopředu. Jen aby Ti v tom neudělali čáru přes rozpočet změny penzijka. To také ještě není zcela jasné, jak to bude po červenci příštího roku. A víme jak budou úročené spořící účty? Mně připadá, že doba dobře úročených spořáků je téměř u konce. Máš na to ale ještě cca rok, tak se to nechá případně zkorigovat. Jen je nutné ohlídat konec června příštího roku.
Já když vidím, že vydali nějaký zákon, který ještě ani třeba neplatí a už říkají, že případné korekce se provedou nějakou změnou zákona. Ale s tím nic nenaděláme.
Tak to dál sleduj, případně to koriguj, ale jinak to máš promyšlený docela dobře a pokud Ti to bude takto vyhovovat, tak je to OK. Jsou lidi, kteří se o důchod začnou opravdu zajímat, až když je jim důchod vyměřen a s tím pak už nejde nic udělat.
sob pro 09, 2023 3:30 pm

Honza Karela 2
Příspěvky: 200
Registrován: úte led 14, 2020 5:55 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

mr65, taky nad tím uvažuji, jen mám šanci cca až za 4,5 roku a jak říká 153, věřím že do té doby to překopou a možná až k nepotřebě. Jen mi vrtá hlavou, když naspořím nějakou částku a pak si z ní nechám vyplácet rentu a šlehne to se mnou po 2 měsících, pak zbytek té částky půjde potomkům jako dědictví, nebo se ta částka stává součástí důchodového systému a propadne jemu ? Protože si říkám proč mám dávat jim své peníze, aby mi je zase vraceli, když by stačilo prohlásit, že po nich nic nechci a budu se živit ze svých peněz, jenže to po mě zase budou ještě chtít platit pojištění.

A to je další možné řešení většina z nás má minimální povinný léta odpracovaný, tak platit jen zdravotní pojištění a dělat jen když člověk bude chtít (pak odvést i sociální) ale neumím odhadnout jestli bude důchod při pěti letech bez příjmů o tolik menší ?
ned pro 10, 2023 8:25 am

Krocan
Příspěvky: 850
Registrován: pon pro 14, 2009 11:15 am
Bydliště: EU-Kopidlno

Důchod? Peníze?

Příspěvek

Lepšie byť zdravý a bohatý, než chorý a chudobný! Jestli máš problém, že máš málo peněz, pomůže ti jen hóóódně peněz! :hvizd:
Odpověď na základní otázku je: !mínus 7 miliard! :bomb:
ned pro 10, 2023 11:16 am

jose rabano
Příspěvky: 7532
Registrován: ned pro 02, 2018 8:31 am

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Volná mista jsou ještě ředitel zeměkoule a pupek světa
ned pro 10, 2023 11:26 am

mr65
Příspěvky: 168
Registrován: pon kvě 27, 2013 5:15 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

Honza Karela - u penzijka to je tak, že ve smlouvě uvádíš tzv. obmyšlenou osobu (nebo více osob), pokud exneš dříve, než peníze z penzijka vyčerpáš, zbytek dostane pouze ta obmyšlená osoba, nedělí se to mezi všechny zákonné dědice.
Během předdůchodu za tebe zdravotní pojištění platí stát, sociální se neplatí. Pokud bys přitom i pracoval, tak odvody jsou, ale zvedáš si tím i základ pro výpočet řádného důchodu. Tam už je ale potřeba rada a propočet odborníka na důchody, jde o to, co se vyplatí více, jestli nechat započítat roky a výdělky v předdůchodu, nebo tu dobu nechat vyloučit z výpočtu důchodu. Je to rochu složitější, bohužel.
No a obecně, chodit do práce u nás není povinné. Pokud si budeš platit zdravotní a sociální pojištění, můžeš být doma (nebo na pláži v Karibiku..), až dosáhneš věku pro odchod do penze, tak si o ni zažáš a pokud máš odpracovaných 35 let (platí nyní), tak ti vypočítají částku z tvých zdaněných výdělků (to znamená mimo diet i když jsi je měl oficiálně na výplatní pásce), které jsi měl od roku 1986.
Aktuální výši důchodu si může kdokoliv zjistit úplně jednoduše : na stránkách České správy sociálního zabezpečení se přihlásí do svého účtu, který tam má každý občan platící sociální pojištění (přihlášení přes bankovní identitu, nebo identitu občana - pokud ji má zřízenou). A v tom svém účtu vidí celou pracovní historii - jestli a kdo z jeho výdělků odváděl sociální pojištění a kolik by teď dostal měsíčně důchodu.
ned pro 10, 2023 11:56 am

Uživatelský avatar
4215
Příspěvky: 4503
Registrován: ned lis 02, 2008 9:32 pm

Re: Ridicu je dost?

Příspěvek

A myslím že tady bude ten kámen úrazu. Plno řidičů by za pade nevstávalo a firmy se trumfujou jaké číslo dají do inzerátu, ale to je PŘÍJEM. Důchod se ti vypočítává z vyměřovacího základu to je ZÁKLADNÍ MZDA.
Toto jsem psal o pár příspěvku výše. Teď to kolega mr65 potvrdil, a to je kámen úrazu. Co jsme si zaseli, to teď sklízíme. Nadávali jsme na ČSAD že nedají prostor soukromníkům, soukromníci přišli na to jak to obejít odrovnali ČSAD(platba od kilometru, od faktury) zničili celý systém odměňování, teď se jen podlézají a brečí že nemají lidi, protože lidi prozřeli a k volantu se nehrnou.
Osobně to píšu a říkám všem (i když okolí to nechápe) Mám se dobře, nestěžuji si, ale nesmím být nemocný, nesmím jít do důchodu, nemohu si vzít dovolenou. Zatím jsem zdravý, ale to se může změnit už zítra až půjdu do práce.
Jeho poslední slova byla. To stihneš.
ned pro 10, 2023 12:38 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 20 hostů