Pokec na veškerá témata, včetně ne-truckerských debat (Vaření, muzika, zážitky z cest, fotky....)

Moderátoři: martin_100, Olda, -Ondra-, cuisine, Chomuťák, Pavel Bíteš, mili, Pavel Šebek

Odpovědět
wckr
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

kolik za to chtějí??? víc než 10 jim za to nedám.
pát bře 04, 2022 10:37 am

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

TT line Rostock (Traveminde) - Trelleborg

za toto som platil 8 eur
Obrázek

za toto 5 eur
Obrázek

Keď som to prvý krát spomenul u nás na firme, na víkendovom školení, že za jedlo na lodi treba platiť, poľský šoféri sa hneď ozvali, že: "To jest taký prom. Jest to normalne." Pre nových šoférov je to normálne, pre niektorých starých je to možno švanda, ja to beriem tak, že môj zamestnávatel my vztýčeným prostredníkom ukazuje, že som pre neho jednička.

Kedysi boli tie jedlá zadarmo. Potom istú dobu bolo jedno zadarmo, druhé si mohol šofér kúpiť. Dnes treba za obe zaplatit. Dnes vám na veľa lodiach ani kávu a malinovku nedajú zadarmo.
pát bře 04, 2022 11:48 am

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

Minulý turnus som sa plavil s kapellskari do paldisky... Jedlo sa neplatilo, večera aj raňajky by vyšli na 15e, potom som sa plavil z Tallinnu do Helsiniek. Jedlo vychádzalo na 22e. Naložiť v oulu a zase zpatky do Helsiniek, a odtiaľ loďou do travemunde, cena jedbla cca 30e.

15e za jedlo - na výber boli krevety, ryby, mäso, rezene, zemiaky, kaša, placky, zapečené cestoviny, 3 druhy zmrzliny, 2druhy koláčov... Vždy som si z niečo trochu vzal, zjedol a zase si trochu naložil... Jedlo moc chutné...
22e za jedlo - loď ide 2h, a ja som 2h presedel v jedálni a jedol. Na výber sushi, ryby, chobotnicky, krevety, žralok, losos, niekoľko druhov mäsa s rôznymi omackami, cestoviny rôzne bud zapečené alebo varené, koláčov asi 5 druhov, 4 druhy zmrzliny... No proste úplne všetko na čo človek pomyslí
30e za jedlo - loď vyplávala o 18h večer a do D sme došli ďalšiu noc o polnoci. Cize som 4 krát jedol.. Opäť všetko na čo si len vzpomeniete... A vsuvka, tiež mali na raňajky opecenu slaninu, parky a vajíčka, tak som trochu do toho ďubnul a páni, slaninka lahodná, parocky super a miešaná vajíčka z čerstvých vajec...

Prečo to píšem? Som ochotný si ceny vyššie za jedla kľudne platiť. Jedla sú lahodné, čerstvé ,môžem zjesť dle libosti a chute.
Ale platiť za jedlo, ktoré sa tou loďkou vozí hore dole už týždeň, kuchár my druhu porciu nedá, ale predá, a chuťovo je to slabé, tak sa radšej najem v aute, jedlom z domova, a na lodi sa akurát vyspím a okupem...

Ako píše Sof, keďže my šéf ukazuje aká som jednička, nemám význam platiť za niečo, co nechcem.
Popri tom, firme zaplatí na listku o 6e viac, keby tam bolo jedlo pre šoféra....
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
ned dub 10, 2022 11:17 am

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11909
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

jak asi bude dlouho trvat než zpoplatní hajzlíky a sprchy ? :think: :think:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
ned dub 10, 2022 11:29 am

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

Martin - už na každej pumpe platíš... A na lodi jedine asi D-dk ze by to spoplatnili, inak neviem. Počítam ze keď ma človek kajutu, je aj sprcha, ze to nepôjde rozdeliť 🙏🏻
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
ned dub 10, 2022 11:32 am

Uživatelský avatar
martin440
rumová víla
Příspěvky: 11909
Registrován: sob zář 08, 2007 3:24 pm
Bydliště: irgendwo in Westböhmen-RUM -)

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

peter gasparovic- voni ti šmejdi na něco přijdou, jsi na moři -poplatek za čerstvej vzduch :lol:
auto nemůže za vola, kterej v něm sedí, keci sou zadara, whisky stojí prachy.....
https://slobodnyvysielac.sk/relacie/hodina-vlka/
ned dub 10, 2022 11:47 am

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... a-40436435

Na poľskom veľkom spravodajskom webe sa v reportáži hovorilo, že s pádom do vody to mohlo byť aj inak, treba počkať na vyšetrovanie.
https://tvn24.pl/pomorze/polski-smiglow ... ka-7196203

Zaujímalo ma ako sa správala loď a ako rýchlo sa otočila. Poloha a rýchlosť lode sa zobrazuje v 5 minútových intervaloch.

16:05 pláva cestovnou rýchlosťou 17,6 uzlov (32-33km/hod) kurzom 304°, to je normálna plavba smer Karlskrona.
16:10 rýchlosť 12,9 uzlov (24km/hod) kurz 17°, loď sa otáča, ale otočka na mape zobrazená nieje, v tom 5 minútovom intervale sa nezobrazí,
16:15 rýchlosť 6,9 uzlov (13 km/hod) kurz 192°, loď je otočená a vracia sa naspäť

V čase od 16:05 do 16:15 sa loď otočila, zníženou rýchlosťou pláva naspäť a je cca 1km od miesta, v ktorom bola v čase 14:05. Z cestovnej rýchlosti, otočka o 180° a plavba späť za 10 min.

16:25 rýchlosť 3 uzly, (5 km/hod) odhadujem že približne v tom čase vysadila záchranný čln.

Loď sa ešte tri krát otočila o 180° a zdá sa, že hľadali v tých miestach v ktorých bola loď okolo 16:01-16:02. Pravdepodobne v tom čase cestujúci spadli do vody. Oboch vytiahla posádka záchranného člna okolo 17:30. Jedného oživovali v záchrannom člne. Potom ich vrtulníkom previezli do Švédska.

Loď bola na mieste do času 17:45, potom zamierila cestovnou rýchlosťou do Karlskrony.

Za posledný rok som tou loďou išiel asi tri krát. Trajekt Gdynia-Karlskrona je plný cestujúcich. Plavia sa na ňom turisti, karavanisti, autobusové výpravy a aj veľa Poliakov, východoeurópanov jazdiacich za prácou do Švédska. Malých detí býva na palube veľa. Nieje to klasický nudný kamiónový trajekt. Väčšina šoférov kamiónov zalezie do kajút, ale na lodi sa ne-kamiónový cestujúci zabavajú. Celý deň alebo dlho do noci hrá muzika a lodný zabávači robia zábavu.


Obrázek Obrázek

Takto vyzerá zábradlie na lodi. Je to z inej Stena lode, ale Stena lode ho majú rovnaké-podobné. Najlepšie čím môžte pomôcť pri páde do vody je hneď vyhodiť záchranné koleso. Je k nemu pripevnený maják, ktorý po páde do vody automaticky začne vysielať polohu. Aj keď sa koleso nedostane k plavcovi, bude aspoň približne pri ňom a ľahšie ho nájdu.
Obrázek
pát čer 30, 2023 1:49 am

wckr
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv čer 01, 2017 6:47 pm
Bydliště: Šumperk

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

Na lodích do Irska je v noci a za zhoršeného počasí open deck uzavřen. Už vidím jak to bude zavřené i přes den.
pát čer 30, 2023 9:10 am

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

tu sú videá zo spúšťania záchranného člna a vytiahnutia pasažierov.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dz ... 79590.html
——————————————-

žena aj dieťa zomreli
pát čer 30, 2023 9:42 am

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

Nové správy o nehode niesú. Z pádu do vody existuje video a zo skoku matky za spadnutým dieťaťom sa stala vražda dieťaťa a sebevražda matky.

Matka bola na dieťa sama, muž ju opustil, chlapec bol autista.Starala sa o neho sama, občas to nezvládala a bola kontrolovaná úradmi. S chlapcom mala dobrý vzťah, bola utiahnutá, odmietala pomoc, teraz bola bez práce, zase sa o ňu začali zaujímať úrady...
ned črc 16, 2023 11:11 am

sof
Příspěvky: 3886
Registrován: ned lis 27, 2011 3:29 pm
Bydliště: ..

Re: Přístavy a lodě a pod

Příspěvek

Včerajšia zrážka lodí o ktorej informovali aj naše média sa dala pozorovať cez web stránky sledovania lodí. Aj priebeh záchrannej akcie.

loď Polesie (190m dĺžka, 28m šírka) typ Bulk Carrier, t.j. loď na sypký náklad
Obrázek Obrázek

loď Verity (91m, 14m) typ General cargo ship, t.j. univerzálna loď schopná prepravovať palety, zmiešaný náklad, sypké, atď. aj kontajnery
Obrázek Obrázek

Polesie plávala z Hamburgu, po vyplávaní z Labe smerovala do Španielska. Verity plávala z Brém, po vyplávaní z rieky Wesser smerovala do Anglicka. Krátko potom ako sa lode dostali na otvorené more sa ich cesta križovala. Nebolo to náhodné stretnutie, ich križovanie bolo v presne určenom mieste námornej trasy. Bez preháňania sa to dá porovnať s križovatkou dvoch ciest pre autá. Aj v lodnej doprave platí prednosť z prava. Verity mala dať Polesie prednosť. Podľa sledovania polohy, lode do poslednej chvíle nereagovali, plávali nezmenenou rýchlosťou a kurzom. Po zrážke sa menšia Verity potopila, Polesie spomalila, otočila sa a vrátila na miesto zrážky. Verity mala sedem člennú posádku. Dvoch sa podarilo zachrániť, jeden sa našiel mŕtvy, štyria sú nezvestný. Celý deň a celú noc záchranné lode, ktorých tam bolo okolo 20 hľadali nezvestných. Potápači sa ponorili k lodi a hľadali či v nej niekto neprežil. Silný prúd a metrová viditelnosť umožnili len jeden ponor. Dnes ráno bola pátracia akcia skončená, v mori vraj dlhšie ako 20 hodín nezvestná posádka nemohla prežiť.

Na fotke som spojil dva obrázky polohy zrazených lodí. Vidieť že obe lode plávajú po presne určenej trase. Loď Polesie pláva "v jednosmerke", loď Verity v dvojsmernej ceste. Web na sledovanie lodí včera online ukazoval aj záchranné vrtulníky, ktoré lietali na mieste nehody. Po lodi Verity zostala len žltá šipka miesta poslednej nahlásenej polohy. Polesie bola včera celý deň na mieste zrážky, dnes zakotvila v nemeckom Cuxhavn.
Obrázek

----------------------------------------------------
Občas sledujem či je niečo nové v ruských ľadoborcových LNG tankeroch. Nič sa nezmenilo, stále plávajú do západoeurópskych prístavov. V arktickej Sabette naložia a vykladajú vo Francúzku, Holandsku, Španielsku, začali vykladať v Portugalsku. Plávajú aj do Turecka. Nakládka a vykládka trvá cca 24hodín, lode plávajú rýchlo. Keď je splavná severná morská cesta lode plávajú do Ćíny. Ale vždy nejaké pravidelne pendlujú medzi ruskom a EÚ. Neviem koľko ich Rusi majú, sledujem 18 LNG ľadoborcov. Napríklad loď Yakov Gakkel, 25. septembra je v ruskej Sabette, za 10 dní 5.októbra je vo francúzkom Montoir, 17. októbra je v Arktíde, dnes ráno priplával do francúzkeho Dunkerque. Najprv som si myslel, že LNG plyn nieje pre EÚ, že po prekládke smeruje do Ćíny, veď máme embargo. Ale na ruských weboch sa píše, že plyn je pre EÚ, sú tam čísla koľko plynu dodávajú. Produkcia ruského LNG plynu a dovoz do EÚ stúpa.

Začal som sledovať bulk carrier lode prevážajúce uhlie. Zaujímalo ma odkial EÚ a hlavne Nemecko začalo po embargu na ruské uhlie dovážať surovinu. Tam sa dejú ešte zaujímavejšie veci než v dovoze ruského plynu do EÚ. Z ruských uhoľných prístavov stále do uhoľných prístavov EÚ lode plávajú. Nie často, ale nejaké sa vždy nájdu , aj keď by nemali, lebo na uhlie embargo platí. Čudujem sa našim médiam že zverejňujú len sračky a zaujímavé veci, ktoré sú verejne prístupné ignorujú.

Embargo na uhlie malo ďalekosiahle následky. Minulý rok vypukla zlatá-uhoľná horúčka ktorá spôsobila masaker na cestách. Spojenie "Masaker na cestách" som si nevymyslel. Tak to označujú v krajinách kde sa ťaží uhlie. Z uhoľných baní v Afrike a Ázii sa uhlie do námorných prístavov prepravuje kamiónmi. Taží sa viac uhlia, pribudlo množstvo kamiónov, za ich volantom sedia neskúsení a nezodpovední vodiči, ktorí spôsobujú ťažké dopravné nehody, doslova Masaker na cestách. Africký vražedný štýl čiernych vodičov uhoľných cestných vlakov je ... neuveriteľný. Je s toho veľa videí, z Južnej Afriky a Indonézie.
stř říj 25, 2023 1:47 pm

Odpovědět

Zpět na „Netechnická témata“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Krocan a 8 hostů