Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Hynek, mc.cvok

Odpovědět
H_H
Příspěvky: 3
Registrován: pát dub 15, 2022 10:05 am

Re: V3S

Příspěvek

Zdravim, tak abych uzavřel téma spojka z 24.4.2022.
Jak tu někdo psal, ze spojkové lamely se skutečně vytrhnul ten střed.
Nakonec jsem opravu sám nedělal, ale sehnal jsem jednoho ochotného pána.
Díky všem za rady.
pon črc 18, 2022 1:19 pm

mara1113
Příspěvky: 278
Registrován: pon srp 25, 2008 9:35 pm

Re: V3S

Příspěvek

..... letos je 70 let od zahájení výroby - nevíte někdo,jestli se nechystá nějaký větší sraz ? ....tak jako byl třeba před 5 lety v Pardubicích ? ..... to bylo půlkulatý výročí a podle fotek docela velký .. :-)
ned led 22, 2023 7:02 pm

Prevozník
Příspěvky: 94
Registrován: pát led 14, 2022 11:41 am

Re: V3S

Příspěvek

Osobitné ponukové konanie I. kolo - Pojazdná dielňa PRAGA P V3S (23000036)

https://www.ropk.sk/hnutelny-majetok/po ... s-23000036

Už nevedia čo majú za tie staré hajtry pýtať.
stř úno 01, 2023 1:19 pm

DarkKnight42
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 14, 2023 9:56 pm

Re: V3S

Příspěvek

Zdravím všechny,
Vím že v tomto tématu se už několikrát řešil olej do V3S ovšem prošel jsem všechny zmínky a nikdy jsem nenašel úplné odpovědi, které hledám... Sice tam někdo psal že je například OK nalít tam 15W40 másto M6AD ale už tam nikdo nepsal, jaké má zkušenosti s opotřebením atd.

Rád bych znal vaše názory a zkušenosti s motorovým olejem do V3S, používáte ve svých V3skách stále staré oleje, pro které to auto bylo zkonstruováno? (M6AD) Nebo tam dáváte moderní oleje? Např. 15W40 nebo 5W40 Víte ze zkušenosti, že moderní oleje maže stejně, hůř a nebo případně i lépe než ten starý M6AD a motor víc vydrží?

Plánuji u mé v3s výměnu oleje a přemýšlím tedy jestli by nebylo pro ten motor prospěšnější dát tam místo M6AD nějaký moderní, přeci jen vývoj motorových olejů za těch 70 let od dob co V3S vyrobili určitě musel pokročit o něco dál...

Výměnu chci udělat následovným postupem:

1. Vypustím starý
2. Dám tam nový proplachový
3. nechám chvíli vrčet
4. vypustím proplachový a vyčistím štěrbinový čistič
5. naleju nový


Zároveň bych se chtěl zeptat, jestli musím při vyndávání toho štěrbinového čističe koupit nějaké nové těsnění? (nevím jestli tam nějaké je, v technických nákresech jsem ho neviděl :D předpokládal bych ale že tam něco být musí, možná něco papírového, aby to neteklo)

Jedná se o starší V3S s T912, takže ještě před M1

Díky všem za názory
pát čer 23, 2023 12:34 pm

Jirka Novák
Příspěvky: 5405
Registrován: pon dub 16, 2007 3:37 pm
Bydliště: Praha

Re: V3S

Příspěvek

Z mého phledu doporučuji pro starý motor používat staré řady olejů a maximálně se držet vistozity 15W40 a třeba použít Mogul Diesel nebo podobný. Nedoporučuji používat jiné viskozní a nižší řady olejů protože jsou polosynteliky nebo syntetické oleje a to by starý motor a ještě zanesený nepřežil.
Volvo FL 614.
sob čer 24, 2023 10:53 am

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Re: V3S

Příspěvek

Ako píše Jirka , do V3S iba 15w40. Nemá význam vymýšľať niečo iné. Pokial ho chceš prepláchnuť, daj 15w40 a k tomu liter petroleja a nech pol hodky povrcat, vypustí , vyčistí filter a hotovo. Na strbinak použi papierové tesnenie . Nalej nový olej a fertig. Pokial sa neprehrievali a dobre mazal, tak na to nemá vyznam vôbec hrabať a niečo preplachovat. Vypustiť , vyčistiť filter, naliať nový olej a mozes zase valiť 👍🏻
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
ned čer 25, 2023 11:39 pm

Prevozník
Příspěvky: 94
Registrován: pát led 14, 2022 11:41 am

Re: V3S

Příspěvek

úte zář 12, 2023 2:14 pm

oldjan
Příspěvky: 820
Registrován: pon bře 24, 2008 9:03 pm
Bydliště: Liberec

Re: V3S

Příspěvek

Na oko pěkný, to jo...., ale dát přes milion za něco, co je pořád jen vejtřaska a ještě může mít problém na STK.....to nevím jestli se někdo takový najde....

Jen by mě zajimala funkčnost toho turba, jestli tam je jen tak, aby foukalo, nebo jestli to je nějak odladěný
když už něco děláš, tak to dělej pořádně
ned zář 24, 2023 4:58 pm

oxiin
Příspěvky: 1
Registrován: čtv říj 19, 2023 10:52 am

Re: V3S

Příspěvek

Zdravim vsetkych,

Neviete o niekom v sirsom okoli Bratislavy kto vlastni V3S, a bol by ochotny nechat nas porobit niekolko fotiek a merani? Vytvarame pocitacovy model a grafik ktory na tom robi je v zahranici kde k tomu autu nema pristup, tak prosi ci by sme mu nevedeli nafotit zopar veci, lebo mu niektore proporcie nesedia.

Diky moc!
stř říj 25, 2023 10:57 am

DarkKnight42
Příspěvky: 2
Registrován: stř čer 14, 2023 9:56 pm

Re: V3S

Příspěvek

Ahoj všichni,

Mám otázku, mám doma skříňovou Pragu V3S SPŠP. Chtěl bych si na kabinu dát tu zahrádku, jak tam má v originální plné výbavě být. viz obrázky co jsem našel
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek



Problém je v tom, že se to nikde asi nedá sehnat, takže si to budu muset vyrobit sám, nebyl by tu někdo kdo má taky SPŠP a nebo má na kabině tuhle stejnou zahrádku a mohl by mi změřit rozměry té zahrádky? Případně taky detailní fotky zblízka by se mi hodily, abych věděl jestli to je dělaný z nějaké kulatiny, nebo z nějaké čtvercové ocele + taky jak tam bylo dělané uchycení na kabině.

Zároveň jsem se chtěl zeptat na váš názor co se týká papírových těsnění, které se dávají na motor. Mažete je jen vazelínkou, nebo na ně místo vazelínky patláte nějaké lepidlo?

Díky
pát led 19, 2024 11:10 am

Odpovědět

Zpět na „PRAGA“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti