Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, Frenky, cuisine

Odpovědět
153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Možná, že to klimatizace je, ale dost o tom pochybuji.
Pokud si dobře vzpomínám, tak první ŠT 180 měly kvůli větrání vpředu nadzvedávací střechu, která za jízdy nabírala vzduch. Sice to větralo ale nabíralo to i veškerý prach. Později byl na střechu montován přetlakový ventilátor, který tvořil přetlak v kabině, aby se tam neprášilo různými netěsnostmi a průchody. Ten ventilátor nasával jen přes síťku, takže se tam prach stejně dostával, ale protože ten ventilátor byl v nejvyšším bodu traktoru, tak to přece jen nebylo tak hrozné. Vím o tom, že spousta zemědělců aby tomu prášení do kabiny zabránili úplně, tak tam montovali různé kastlíky, které opatřovali všelijakými dostupnými filtry. Když se podívám pozorně na fotografie, tak tam vidím ještě na jednom traktoru podobný menší kastlík, ale ten vypadá, že je bez filtru. Originál ventilátor byl takový hříbek, obalený síťkou, jako je na tom třetím traktoru.
Proto se domnívám, že ta nástavba na střeše má takovýto účel. Navíc tyto traktory se vyráběly, tuším, do roku 1992 a to byly klimatizace pro užitkové vozy teprve v plenkách a klimatizaci neměla ani, na tu dobu luxusní, Tatra 613. Ale mohu se mýlit, třeba tam někdo namontoval klimatizaci později a dal si s tím tu práci.
úte črc 04, 2023 10:28 am

Uživatelský avatar
Matúš Sabo
Zaklinač
Příspěvky: 2428
Registrován: úte úno 22, 2011 3:08 pm
Bydliště: Bystre n/T

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Sice som autorom tych fotiek a videa ale určite by ma nenapadlo že sa rozbehne diskusia kvoli Klíme na vrchu jednej Št180tky. Viac fotiek nemam bohužiaľ použiejm jeden screen z dalšieho videa čo mam

Obrázek

Mne to príde že to je Konvertka či ako sa ten chladiaci agregat volal čo sa montoval na T815 Diamoil, čo som písal že to bolo nové a fungovalo to som bral ako vtip, podľa mňa si to v minulosti namontovali svojpomocne na strechu ked ich aktivne využívali pri prácach a ostalo to na nej do teraz. Tie Št180 sú z JZD Dolní Újezd a ako prestavovali traktory tak o nich sa vyjadrili že už ich málo používajú.

EDIT:
prešiel som vlakno s Diamoilmi a je to ta Konvertka

Obrázek
úte črc 04, 2023 11:22 am

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Máš pravdu. Tady na té poslední fotce to skutečně vypadá jako klimatizace Konvekta. Asi si s tím někdo tu práci v minulosti dal a namontoval to tam.
Myslel jsem si, že by to mohl být ten filtr, co si tam mnozí montovali, ale asi jsem se mýlil. Omlouvám se.
úte črc 04, 2023 11:45 am

Michi
Příspěvky: 1276
Registrován: čtv kvě 07, 2009 7:05 pm
Bydliště: Rousínov (Vyškov)

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Od určitého roku to tam montovali ve fabrice. Na živo si to nepamatuji, ale myslím že se o tom píše v knize o Škoda a Liaz
úte črc 04, 2023 12:34 pm

153
Příspěvky: 1153
Registrován: stř led 24, 2018 1:42 pm

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Byl jsem u toho, když někde v půlce roku 1970 začala vyrábět ověřovací serie a podílel jsem se na zkouškách spolu Milanem Samešem, který měl na starosti vývoj toho traktoru. Vím něco o tom jen do roku 1989, hlavně o motorech a přehřívajících se převodovkách, které na to nebyly stavěné, pak už jsem šel dělat něco jiného a z Liazu jsem vypadl.
Do konce roku 89 se v Doksech, kde probíhala finální montáž, na tyto traktory klimatizace nemontovala. Alespoň jsem o tom nikdy neslyšel. V roce 91 se vyrobilo jen 20 traktorů a v roce 92 skončila výroba sérií 50 ks. Pochybuji, že by se někdo při takhle malých sériích zabýval v té době klimatizací.
Netvrdím, že to nemohl někdo montovat individuálně. Ale ono to dnes už vlastně ani vůbec není podstatné, to jen, že se o tom tady bavíme.
úte črc 04, 2023 2:25 pm

peter gasparovic
Příspěvky: 4515
Registrován: stř lis 05, 2008 10:50 pm

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Chalani, je to konvekta 👍🏻 V 92 až 98 tuším ich bolo vsade mraky , tatra ,liaz atd . Mal som ju aj na Diamke ťahači , ramena a hlava zmrznuté a nohy horeli od tepla 😅😓 ... na blok motoru sa dal kompresor cez remenicu, k tomu 2 hadice čo šli až do toho bazmeku , naplnilo sa to plynom a v kabine sa to od spodku klimosky stelovalo a ladilo. Ja som to na svojej Sundal, pretože bol problem pri vjazde do garaze kvôli výške a zároveň to po zapnutí tatru malem zastavilo jaky to malo odber🙌🏻🙏🏻😓 dobre to bolo niekde na miste keď človek stal a vrcal , tak potom cajk , ale inak v jazde to uberalo brutálne výkon ...
Vo víne je pravda, v pive sloboda, v pálenke sila a vo vode baktérie...
stř črc 05, 2023 12:49 am

rto1
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 01, 2024 12:37 pm

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Zdravím všetkých a prajem všetko dobré do nového roku. Dostala sa mi do rúk 180-ka vo veľmi biednom stave. Pomaličky sa ju snažím aspoň sfunkčniť. Akurát idem na elektriku, ktorá je tiež značne zdevastovaná. Nevie mi niekto poradiť, ako má byť zapojený regulátor dobíjania 4-kontaktový? Mám síce schému, ale v nej je len 3- kontaktový. Vopred ďakujem.
pát led 05, 2024 9:02 am

Karel334
Příspěvky: 1602
Registrován: sob bře 11, 2006 8:36 pm

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Ten 4 kontakt je zapojen stejně jako 3... akurát to Z je v zimě připojeno na kostru a tím to dává o nějakou desetinku voltu více. Možná si to dobře takto pamatuji... doufám že řeč je o starém alternátoru bez relé.
pát led 05, 2024 8:23 pm

rto1
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 01, 2024 12:37 pm

Re: Liaz - Kolový traktor št 180, LT 190 a LT 230

Příspěvek

Ano, alternátor je bez regulacie, vývody B+,DF, Mo,54. Ďakujem za radu, Skúsim teda zatiaľ to Z nezapojiť.
sob led 06, 2024 6:47 pm

Odpovědět

Zpět na „LIAZ“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů