Moderátoři: martin_100, Leoš H, Olda, Globe, Hynek, cuisine, Chomuťák, mc.cvok, spida, talaš.m

Odpovědět
meziplyn
Příspěvky: 7
Registrován: pát srp 30, 2013 9:18 pm
Bydliště: Brno

Tatra 138,148 Mazání motoru

Příspěvek

Ahoj, kolik Vám mažou tatřeny na volnoběh při zahřátým oleji? Měla by mazat při volnoběhu min.1,5 Co když maže 0 a pří cca 1500ot/min 1,5-2,0 mám se začít bát :shock:
ned kvě 11, 2014 10:48 am

Ota Buben
Příspěvky: 290
Registrován: pon bře 25, 2013 7:30 pm
Bydliště: polom 49
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek

Ahoj ,čím jsi to měřil ,v autě a nebo budíkem mimo?? Hlavně že maže.
ned kvě 11, 2014 12:08 pm

meziplyn
Příspěvky: 7
Registrován: pát srp 30, 2013 9:18 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek

Ahoj, toto ukazuje budík na palubce. Nedávno jsem měl debatu, kdy mi jeden tvrdil, že je motor k.o a druhý zase, že je to naprosto normální a najel na takový motor ještě desítky tis.km.
Chtěl bych vědět jak to tedy je? :D
ned kvě 11, 2014 12:22 pm

Uživatelský avatar
pavel 815
Příspěvky: 5001
Registrován: stř říj 08, 2008 10:33 pm
Bydliště: okoli brna

Příspěvek

u 148 motorů je to běžné,zvlášť když už má něco za sebou.
Nemít TATRU stojím tam ještě teď !!! Nezlobte se pane,já věřím že máte nejlepší ceny,ale Fridex fakt nepotřebuji...
pon kvě 12, 2014 1:44 pm

Karel334
Příspěvky: 1603
Registrován: sob bře 11, 2006 8:36 pm

Příspěvek

Sundej vent.víko a číhni na koníky zda při volnoběhu prokapává olej.když tam je tak je to ok. Míval jsem 148 a mazala max 2 a volnoběh 0 běhalo to jak střela .Dneska jsou ty oleje jak voda a tak se není čemu divit.
pon kvě 12, 2014 7:26 pm

TTNandy
Příspěvky: 880
Registrován: stř lis 09, 2011 8:39 pm
Bydliště: Dubí

Příspěvek

:D Jojo,záleží co tam leješ.Mělo by se tam dávat to,co tam patří,co odpovídá bejvalý M6AD.Pokud tam dás nějakou modernu,přijdeš při stejných otáčkách o jednu i více Atm.tlaku.A nemá se to dělat,ve starých typech motorů maj být odpovídající oleje,ten kdo si myslí že do ní nacpe třeba pětku nebo desítku a dělá jí dobře se strašně mejlí.Nejde jen o schopnost mazat-tu má ten novej olej odpovídající-ale i o viskozitu,hustotu za určité teploty.Při dřívější výrobě se používaly větší výrobní tolerance a s hustším olejem se počítalo k tlumení rázů.Navíc si tím novým olejem nacpaným více aditivem ten motor vypláchneš od karbonu a začne ti ,,házet nahoru a dejchat".
Pokud jde u těhle motorů o tlak-když má nějaké hodnoty,třeba volnoběh 1Atm,v točkách 3Atm,a najednou se ti ze dne na den propadne,je to varování že se něco stalo.Ale pokud to tak máš ustáleno,třeba i 0 až 1,5Atm,můžeš s tím třeba lítat deset let a OK.Byly i motory co mazaly 2 až 5Atm,a šli brzo kouřit.Bavíme se samozřejmně o řádně ohřátým motoru.
ALE!!!!!!Všechno má svý ,,ale".U takovýho motoru musíš být opatrný na dotáhování v kopci,čistotu žeber válců a prostoru mezi nima,správnou funkci a čistotu olejovýho chladiče.Bohužel jsou na tlaku a vyskozitě závislé otáčky chladící vrtule-čím tekutější a řidší olej,tím méně otáček,méně chlazení.Snadno si zejména ze zadních válců vyrobíš přidřený ,,pečenáče''s popraskanejma kroužkama.Bohužel to na rozdíl od 815 nemužeš nijak poštelovat-tu vrtuli.Můžeš si pomoct třeba přídavným olejovým chladičem-třeba náporovým.Za starejch časů si dávali soupraváři pod nárazník chladič třeba z kombajnu atp.
TTN
pon kvě 12, 2014 9:24 pm

meziplyn
Příspěvky: 7
Registrován: pát srp 30, 2013 9:18 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek

Díky s tím víkem dobrej nápad. Ještě jeden dotaz. Nevíte náhodou jakej olej se lil do motoru T138 Byl to M6A nebo už existoval M6AD? Mám jeden motor v záloze a nikdo neví, co tam je? Nechci rozhodně experimentovat protože uvolněný karbon je katastrofa.
pon kvě 12, 2014 9:26 pm

TTNandy
Příspěvky: 880
Registrován: stř lis 09, 2011 8:39 pm
Bydliště: Dubí

Příspěvek

:D Když ho trochu pootvířáš tak to poznáš.Pokud něco naběhal na áčko bude v něm přehršel usazeniny :D Můžeš ho několikrát vypláchnout nějakým výplacháčem,vyčistit odstředivku a hlavně hvězdičák,mužež krátce i naftou.Nehonit do otáček,netůrovat-vyplachovat :D
TTN
pon kvě 12, 2014 9:31 pm

Odpovědět

Zpět na „TATRA“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host